OUTLIERS ÇİZGİNİN DIŞINDAKİLER KİTAP İNCELEMESİ

OUTLIERS _ ÇİZGİNİN DIŞINDAKİLER _ MALCOLM GLADWELL_ KİTAP İNCELEMESİ

Malcolm Gladwell daha önce meydana getirdiği, Blink ve Tipping Point isimli eserleri ile kitapseverler ile buluşmuştu. Outliers ve diğer kitaplarda farklı düşüncelere ve yenilikçi bir yaklaşıma yer vermişti. Eserleri yolu ile dünyayı anlama ve düşünceyi şekillendirme adına farklı yaklaşımlar geliştirmemize yardımcı olmuştu. Yeni kitabı Outliers ile birlikte tekrar farklı bir görüş açısına imza atmayı başarmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Okumak İçin Sadece Bir Gün Yetecek 10 Kısa Kitap

Türkçe anlamı ile Çizginin Dışındakiler olarak isimlendirebileceğimiz eser, yüksek hayat başarısı yakalayan insanların özelliklerine değinmektedir. Bu insanlarının hayatlarının tuhaf ve alışılmadık ortak noktaları olduğuna değiniyor. Başarıyı yakalamak adına insanların potansiyellerini nasıl kullanmaları gerektiğine ve potansiyelin yanında, doğum ile birlikte gelen şansların başarıya nasıl yardımcı olduğuna değiniyor.

Outliers Eserine Göre Başarı Kriterleri Nelerdir?

Yazar, Outliers adlı eserinde kişilerin başarıya ulaşma adına verdikleri mücadele harici konulara da değinmektedir. Başarılı bir kariyere sahip olan insanlar özellikle dünya çapında ismi duyulan karakterler azimden daha fazlasına sahiptir anlayışını vurgulamaktadır. Bu insanların verdiği çaba kadar çevreleri, aileleri, doğdukları yerler gibi birçok ayrıntının birbiri ile paralel seyretmesine değinmektedir.

Kitap, aslında büyük başarı ile sonuçlanan kariyer hedeflerinin çok daha ayrıntılı ve karmaşık bir yapı içerdiğini anlatmaktadır. Eser içerisinde ilginç bir ayrıntı olan, Bill Gates ve Beatles’in ortak yanlarının olduğunun anlatılmasıdır. Bu ortak yanların başarıyı sağlayan araçlar olduğu anlatılmaktadır.

Aynı Kariyer Başarısı İçin Aynı Özgeçmişler

Yurtdışında bulunan ünlü avukatlarının aynı öz geçmişe sahip olduklarını vurgulamaktadır. Hedeflere ulaşmak adına çevrenin ve yaşamsal etmenlerin önemine dikkat çekmektedir. Oldukça ilginç bir bakış açısı ile bu durumu anlatmakta ve okuyucu kitlesinin de düşüncelerinin yeni bir noktaya doğru şekillenmesini sağlamaktadır.

Tüm bu olay örgüsü aile, kültür, çevre, gelinen nesil ve sınıflar açısından incelenerek anlatılmaktadır. Yazar aynı zamanda, farklı kategorilerde ve mesleklerde başarıyı yakalamak nerde doğduğunuza, hangi yıl doğduğunuza, hangi ailede doğduğunuza bağlıdır demeyi ihmal etmiyor. Tüm bu olgulara ek olarak ‘’Biz hayatımızda başarıyı nasıl yakalayabiliriz? Sorusuna cevap aramayı da ihmal etmiyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık