in

Özgüveni Olan İnsanların 7 Temel Özelliği

Özgüven, kişinin kendi potansiyelinin farkında olması, olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz yanlarının da farkında olarak; kendine inanması ve güvenmesidir. Kişiler arası iletişimde ve iş yaşamında çok büyük önem arz eden özgüven, çocukluk çağlarında kazanılabileceği gibi sonradan da öğrenilebilen bir davranış tarzıdır. 

Peki, Özgüveni olan insanlar nasıldır?

  1. Kendini Tanıma: Özgüven sahibi insanlar kendilerini çok iyi tanırlar. Bir konuda ne kadar başarılı olacaklarını, hangi konularda yetenekli olduklarını ya da hangi konulara karşı olumsuz tavırları olduğunu ve eksik kaldıkları noktaların farkındadırlar.
  2. Kendiyle Barışık Olma: Özgüveni yüksek insanlar sahip oldukları olumlu yönlerle olduğu gibi olumsuz yönlerle de barışıktırlar. Çok yetenekli olmadıkları konuları bilirler, bu konulara karşı düşmanlık beslemezler. Eksik ve tam yönleriyle, kendilerini kabul etmişlerdir.
  3. Kendini İfade Etme: Özgüveni yüksek kişiler, kendilerini ifade etmekten çekinmezler. Üstelik bunu ne kadar, nasıl yaptıklarıyla da ilgilenmezler. Kendilerini ifade etmeye çalışlar. Bu konuda kendilerini geliştirmeye isteklidirler. Başkalarınca kabul görmeyeceğini bildikleri doğrularını da saklamazlar. Dışlanmaktan, küçümsenmekten korkmazlar.
  4. Kendini Gerçekleştirme: Özgüveni yüksek insanlar kendi potansiyelinin farkındadırlar ve bu potansiyeli kullanarak kendilerini daha ileriye götürmeyi amaçlarlar.
  5. Saygı: Özgüveni yüksek insanlar öncelikle kendilerine saygı duyarlar. Özsaygı sahibi insanlar, kendilerine yapılan küçümseyici davranışlar karşısında erdemli davranırlar. Özgüveni yüksek kişiler kendileri dışındaki insanlara da saygılıdırlar. Bu saygı sayesinde başkalarınca saygı duyulan olurlar.
  6. Özeleştiri: Özgüveni yüksek kişiler özeleştiri yapmaktan kaçınmazlar. Kendilerine dışarıdan bakarak, yaptığı hatalardan ders çıkartırlar.
  7. Kendini Sevme: Özgüveni yüksek kişilikteki insanlar kendilerini severler ve sevdikleri bir kimseyi nasıl geliştirmek isterlerse, kendilerine öyle yaklaşırlar.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yürüyerek Gezilebileceğiniz Muhteşem 5 Avrupa Şehri

İlişkinizin yürüyebilmesi için Bu 5 Hatayı Sakın Yapmayın