in

Özgüveninizi Arttıracak 10 Alışkanlık

Özgüven sahibi olmak kişinin kendini gerçekleştirmesi için yeterli değildir. Sahip olunan özgüveni arttırmak da kendine güvenmekte ve toplum saygınlığında büyük öneme sahiptir. Özgüven sonradan kazanılabilecek bir yeti olması yanı sıra çocukken geliştirilmesi durumunda çok daha sağlam temellere dayanabilecektir. Bu nedenle çocuk eğitiminde de özgüven kazandırma konusuna büyük önem verilmelidir. Ailelerin çocuklarının kendini ifade etmesine ve yeteneklerini keşfetmelerine önem vermesi özgüven sahibi bireyler yetiştirmede büyük rol oynar.  Peki Özgüven sahibi olmak için hayatımızda bir şeyleri değiştirmeli miyiz? Özgüven eksikliğiyle baş etme yolları nelerdir? 

Özgüven Arttırıcı Alışkanlıklar Nelerdir?

  1. Ne Söylediğine Önem Vermek: Özgüven sahibi olmak için kişinin kendi hakkında düşündükleri ve söylediklerine büyük önem vermesi gereklidir. Kendi hakkında dile getirdiği olumlu ve olumsuz şeyleri ilk olarak kendi duymaktadır. Unutulmamalıdır ki, kişi kendisini çok fazla dinler.
  2. Güçlü Yönlerine Odaklanmak: Özgüven sahibi olunması ve bunu geliştrmek için kişinin kendi güçlü yönleriyle daha çok ilgilenmesi gerekmektedir. Zayıf yönlerine odaklanmış, kendini sadece bu yönler üzerine düşünürken bulan kişileri özgüven kaybı yaşarlar. Güçsüz yönlerinin de farkında olarak, güçlü yönlere odaklanmak ve bu konularda geliştirme çalışmaları yapmak; başarı duygusunu tatmayı böylece özgüven sahibi olmayı sağlar.
  3. Mükemmeliyetçi Olmamak: Her insanın sahip olduğu kapasite ve bu kapasitenin kullanılabilecek miktarı vardır. Mükemmeliyetçi kişilikteki kişiler, sürekli kendilerini eksik görecekleri için özgüven kaybı yaşarlar. Bu nedenle mükemmeliyetçilik özgüvenin düşmanıdır.
  4. Dostlara Önem Vermek: Özgüven sadece yalnız zaman geçirmek değildir. Özgüven sahibi olmak, sahip olunan özgüveni arttırmak için yakın çevreyle sık sık zaman geçirmek, onların gözündeki “ben” i görmek gerekmektedir. Kendisine değer veren insanlarla zaman geçirmek kişinin özgüvenini besler.
  5. Düşüncelere Önem Vermek: Ne düşündüğüne önem vermek, özgüveni olumlu yönde besler. Başkaları hakkında eksik arayan, yerici düşüncelere sahip olmak, sürekli eksik gözetmek kişinin psikolojik olarak olumsuz hissetmesini dolayısıyla kendisine olan güveninin azalmasını ortaya çıkarır. İyi niyetli olmak ve bu şekilde düşünmek büyük öneme sahiptir.
  6. Geçmişten Sıyrılmak: Geçmişte hata yapan kişiler gelecekte de yine aynı hataları yapacaklarına inanırlar ve bir girişimde bulunurken korkarlar. Özgüven sahibi olmak ve bunu olabildiğince arttırmak için geçmişi geçmişte bırakmak gerekmektedir. Yaşanılan hatalı olaylardan ders çıkartarak, yakınan değil ders alan bir tutumla geçmişi bilmek önemlidir.
  7. Karşılaştırma Yapmaktan Kaçınmak: Özgüven eksikliğinin en büyük nedeni kıyas yapmaktır. Kendisini başkaları ile kıyaslayan kişiler zaman zaman özgüven eksikliği yaşarlar. Kendisini kendinden aşağıda kişilerle kıyaslayan kişilerse çok faz güven kazanırlar ve yaşadıkları ilk zorlukta pes ederler. Bu yüzden her kişi kendisini kendisi ile kıyaslamalıdır. Bir önceki günden farklı ne yaptığına, bir önceki yıla göre ne kadar geliştiğine ya da deneyimlerinden ne derece ders aldığına odaklanmak; yani kendine dönmek, kişinin özgüvenini arttıracaktır.
  8. Yetenek Kazanma İsteği: Sahip olunan becerileri geliştirmenin yanı sıra yeni beceriler edinme, bu becerileri geliştirme de özgüven arttırmada büyük öneme sahiptir. Sahip olduğu yeteneklerin yanı sıra yeni beceriler kazanmak, başarı hissini yaşamayı dolayısıyla kendine güvenmeyi sağlar.
  9. Denemekten Kaçınmamak: Bir girişimde bulunmayan, yerinde sayan kişiler hata yapmazlar. Hata yapmaktan kaçınmak, hareket etmenin önünde büyük bir engeldir. Hata yapmaktan kaçınmayan insanlar özgüven sahibi olurlar ve hatalarından ders çıkartarak aynı konuda hata yapmadıklarında özgüvenlerini arttırabilirler.
  10. Kendine İnanmak: Kendine inanmayan insanlar başarabilecekleri koşullarda dahi kendilerini başarısızlığa iterek, özgüvenlerinin artmasına engel olurlar. Kendini iyi tanıyan kişilerse kendi potansiyellerini bilirler ve kendine inanırlar. Kendine inanmak, özgüven arttırmada çok büyük öneme sahiptir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Burçlara Göre Çocuk Eğitimi Mümkün mü?

Migren Aşısı Migreni Tamamen Tedavi Ediyor Mu?