1. Ana Sayfa
  2. Tasarım

Panaromik Çekim Nedir, Ne Amaçla Panaromik Çekim Yapılır?

Panaromik Çekim Nedir, Ne Amaçla Panaromik Çekim Yapılır?
Panaromik Çekim nedir
0

Panaromik Çekim, Video çekimi yapan, küçük ya da büyük filmler hazırlayan; kısaca kamerayı eline alan herkesin bilmesi gereken kamera çekim tekniklerinin başında gelmektedir.

Panaromik çekim, sahnede verilmek istenen alanın çok çok geriden yani bulunulan ortamın çok uzağından çekilmesidir. Bu çekim tekniğinin amacı oyuncuya değil; sahneye yani çevreye dikkat çekmektir. Çay içen bir çiftin çekildiği sahnede kullanılması durumunda çifte değil; çayın içildiği fiziksel ortama dikkat çekilmek istenir.

Panaromik çekim ile farklı olaylar aynı sahne içerisinde de verilebilir. Aynı anda birden fazla kavga eden askerler ve bulunulan savaş ortamı panaromik çekimle çok net ve kolay bir şekilde izleyiciye ulaştırılır.

Panaromik çekimin bir özelliği de aynı zamanda sürpriz sonlu çekimlerin verilmesinde de oldukça etkilidir. İki kişiye ayrı ayrı yakın çekim yapılırken birbirlerine doğru koştukları düşünülebilir. Fakat bu iki kişi aynı sahne içerisinde çok uzaktan çekildiğinde birbirlerinden uzaklaştıkları ya da farklı kişilere koştukları sürprizi ile karşılaşılabilir.

 

Cep Telefonu İle Nasıl Profesyonel Fotoğraflar Çekebilirsiniz? adlı yazımıza gitmek için tıklayın.

Yorum Yap