in

Panaromik Çekim Nedir, Ne Amaçla Panaromik Çekim Yapılır?

Panaromik Çekim, Video çekimi yapan, küçük ya da büyük filmler hazırlayan; kısaca kamerayı eline alan herkesin bilmesi gereken kamera çekim tekniklerinin başında gelmektedir.

Panaromik çekim, sahnede verilmek istenen alanın çok çok geriden yani bulunulan ortamın çok uzağından çekilmesidir. Bu çekim tekniğinin amacı oyuncuya değil; sahneye yani çevreye dikkat çekmektir. Çay içen bir çiftin çekildiği sahnede kullanılması durumunda çifte değil; çayın içildiği fiziksel ortama dikkat çekilmek istenir.

Panaromik çekim ile farklı olaylar aynı sahne içerisinde de verilebilir. Aynı anda birden fazla kavga eden askerler ve bulunulan savaş ortamı panaromik çekimle çok net ve kolay bir şekilde izleyiciye ulaştırılır.

Panaromik çekim, aynı zamanda sürpriz sonlu çekimlerin verilmesinde de oldukça etkilidir. İki kişiye ayrı ayrı yakın çekim yapılırken birbirlerine doğru koştukları düşünülebilir. Fakat bu iki kişi aynı sahne içerisinde çok uzaktan çekildiğinde birbirlerinden uzaklaştıkları ya da farklı kişilere koştukları sürprizi ile karşılaşılabilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

10 Mayıs da Gösterime Girecek Filmler : Temizlikçi

Çanakkale’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler