1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

PCR Testi Nedir? Covid-19 PCR Testi Fiyatı Nedir?

PCR Testi Nedir? Covid-19 PCR Testi Fiyatı Nedir?
0

Özellikle pandemi döneminde sıkça gördüğümüz PCR testi nedir hakkında önemli bilgileri pek çoğumuz bilmemekte. Bu yazımızda ise Covid-19 PCR testi ile ilgili sıkça karşılaşılan PCR testi nedir? PCR testi fiyatı, PCR testi, PCR testi nasıl yapılır? gibi merak edilen konuları detaylıca anlattık.

[irp posts=”11175″ name=”Corona Virüs Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir? Risk grubunda Kimler Var?”]

PCR Testi Nedir?

PCR testi nedir? Açılımı “Polymerase Chain Reaction” olan Polimeraz Zincir Reaksiyonu anlamına gelmektedir. Bu test özellikle pandemi döneminde; koronavirüs salgını tespitinde ve tedavisinde kullanıldığı için sık sık gündeme gelmiştir.

Vücutta herhangi bir virüs, bakteri, mikrop gibi organizmaların adeti çok az olsa bile yakalanmasını sağlayan ileri teknoloji bir tanı yöntemidir. Tıp dünyasında çok uzun yıllar kullanılan PCR, Hepatit B, Hepatit C vb. virüs türlerinde miktarın çok önemli olduğu durumlarda tanı yöntemi olarak kullanılır. Koronavirüs salgınında da miktarının çok az olduğu durumlarda ortaya çıkarılması için PCR testi bireylere uygulanabilir.

En genel tanımıyla üst solunum yolu salgılarıyla çalışan, akciğerde bir belirti varsa balgam ile çalışılan veya kişi entübe ise direkt olarak solunum yolu içerisinden alınan sekresyon dediğimiz parça alımı ile çalışılan, virüs varlığını ortaya koyan bir testtir.

 PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi nerede yapılır

Testlerde burun ve boğaz gibi solunum yollarından ucu pamuklu bir çubuk yardımıyla bulgu örnekleri alınır. Bunlara ek olarak eğer öksürüklü bir hasta var ise balgam salgılarından da bir örnek alınabilir. Test koronavirüs salgını için kullanılıyorsa, virüsün ilk dönemlerinde PCR testi için boğaz veya burundan örnek alınması daha uygun olacaktır. Ancak ilerleyen dönemlerde havayolu kanallarından örnek almak daha sağlıklı olacaktır.

Sağlık görevlileri alınan örneği özel bir kaba koyarak, bu örneği laboratuvarda test kartuşuna aktararak inceler. İnceleme sonrasında örnek otomatik olarak filtre edilir. Sonrasında ultrasonik dalgalarla virüsün DNA parçaları salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA parçaları birbirine karışmış olur.

Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı olarak çoğalma ve tanımlama işlemleri yapılır. Bu kısımdan sonra sonuç belirlenir. Gerçek zamanlı yapılan PCR testi sonuçları 15 dakika ila 2 saate kadar sonuçlanabilmektedir.

PCR Testi Nedir, Kimlere Uygulanabilir? Kimler Test Yaptırabilir?

PCR testi virüsün varlığını ortaya koymaya yönelik bir test olduğundan dolayı her yaştaki bireyler için yaptırılabilir. Özellikle yaşlı ve çocuklarda virüs kendini sakladığından ya da daha sık görülebildiğinden dolayı, şüpheli durumlarda PCR testi yaptırmak gerekir.

Bunlara ek olarak babalık testinde ve genetik sorunlar yaşayan kişilerde de sıklıkla kullanılan bir testtir.

PCR Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Covid-19 PCR testi fiyatı

PCR testi fiyatı bakanlık tarafından belirlenen fiyata göre kişilere uygulanabiliyor. Belirlenen son fiyata göre PCR test fiyatı yaklaşık olarak 250 TL olarak açıklanmıştır.

PCR Testi Nerede Yapılır?

Test Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı sağlık kuruluşlarında bireyden gerekli örnekler alınarak yapılabilir. Alınan örnek sonrasında yine onaylı laboratuvarlardan örnek sonuçları beklenir, sonuca göre hastaya tedavi uygulanır.

Daha önce yaşanmış salgın hastalıkları merak ediyor musunuz? Salgın Hastalıklar Nelerdir? Osmanlı Döneminde Görülen Hastalıklar okumanızı tavsiye ediyoruz

Yorum Yap