1. Ana Sayfa
  2. Doğa ve Bitkiler

Penguenlerin Şirin Dünyasına Dair 5 Şaşırtıcı Bilgi

Penguenlerin Şirin Dünyasına Dair 5 Şaşırtıcı Bilgi
Penguenler hakkından bilgiler
4
+ - 0

Penguenlerin dünyası hemen herkes için ilgi çekicidir. Uçamayan kuş türlerinden olan penguenler toplam 17 türden oluşur. Bu türlerin 13 tanesinin ise nesli tükenmek üzeredir. Penguenlerin şirin dünyasına dair 5 şaşırtıcı bilgi ile sizleri bu canlıların dünyasına götürmek istiyoruz. Onların buzlu dünyasındaki yaşamları hakkında biraz bilgi sahibi olmayı istedik.

Penguenlerde Cinsiyet Ayırımı Yapmak Zordur

Penguenlerde cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkek penguen ile dişi penguenin birbirine çok benzediğini söyleyebiliriz. Komik yürüyüşleri ile akıllarımıza kazınan bu kuş türlerinin geneli tek eşli bir yaşam sürer. Ancak yıl boyunca genellikle birbirinden ayrı olurlar.

Penguenler Çakıl Taşı Yutar

Penguenler hakkında en ilginç bilgi çakıl taşı yutmalarıdır. Bunun tam sebebi bilinmese de sindirime yardımcı olduğu ve taşın ağrılığından dolayı daha kolay suya dalmalarını sağlaması olduğu düşünülür.

Penguenlerin dişleri olmadığı gibi gagalarının ve dillerinin üstünde dikenleri bulunmaktadır. Avlanmak için gagalarınız kullanırlar. Etobur olan penguenler bütün besinlerini denizden bulurlar. Genellikle kalamar, balık, yengeç, karides ile beslenirler. Yetişin bir penguen her daldığında yaklaşık otuz balık avlayabilir. Penguenlerin sadece balıkla beslenenlerine balıkçıl tür denmektedir.

Penguenlerin Tüyleri Su Geçirmez

penguenlerin şirin dünyasına dair 5 şaşırtıcı bilgi |doğa ve bitkiler

Bir penguen gün içinde birkaç saatini sadece tüylerini temizlemek için harcar. Bunu yapmalarının en önemli sebebi tüylerinin temiz olmadığı zaman su geçirmez özelliğini kaybetmesidir. Tüylerini yıl içinde en az bir defa değiştirirler. Bu süreçte penguenler suya girmez ve buz üstünde dururlar. Tüy değiştirme yaklaşık bir hafta sürmektedir. Bu süreçte beslenmeleri de etkilendiğinden yaklaşık yarım kilo kaybederler.

Penguenler Sosyal Kuşlardır

Penguenlerin şirin dünyasına dair 5 şaşırtıcı bilgi arasında sosyal olduklarını gösterebiliriz. Şirin dünyalarında yalnız kalmayı sevmezler, gruplar halinde yaşarlar. Yüzerken, beslenirken hep bir arada olurlar. Yaşam alanları olan Antarktika’ da çok kalabalık penguen kolonileri bulunmaktadır. Penguenlerin her biri komşunun yanına yuvasını yapar.

Penguenler Yaşamlarının Çoğunu Suda Geçirirler

Bir penguen doğduğu andan itibaren yaşamının ortalama % 75 kadarını suyun içinde geçirir. Normal vücut sıcaklığı ise yaklaşık 38 derece olur.

Yorum Yap