İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Pişti Oyunu Nasıl Oynanır ? Nasıl Oynanır ?

Pişti Oyunu Nasıl Oynanır ? Nasıl Oynanır ?
4
+ - 0

Pişti oyunu 2 kişi ile oynanabildiği gibi en fazla 4 kişi ile oynanır. Aynı zamanda istenirse eşli oynama şeklide bulunur. Genelde 101 sayı ve 2 parti şeklinde oynanır.Ancak zaman kazanmak için 151 sayı tek parti olarak da oynayanlar vardır.  Skorda önemli olan belirlenen sayının 1 ile bitmesidir. Açıkçası neden o şekilde bir puan belirlenmiş bilmiyorum ama ayrı bir hava katıyor.

Pişti Oyunu Puanlama

Pişti oyunundaki amaç tabi ki çok puan toplamaktır. Peki, Pişti oyununda nasıl puan kazanırız? Puan toplamak için 3 yöntem bulunur. En fazla kartı almak, önemli kartları almak ve pişti yapmak. En fazla kart toplandığı zaman +3 puan verilir. Kartlar eşit miktarda kazanılmışsa bu puan kimseye yazılmaz. Pişti yapınca +10 puan kazanılır. Kart destesindeki özel kartlar ise sinek 2 ‘li ve Karo 10 ’ludur. Pişti oyunundaki puanlamayı şöyle bir toparlamak gerekirse;

  • As: 1’er puan
  • Vale: 1’er puan
  • Pişti: Her pişti için 10 puan
  • Vale ile her pişti için 20 puan
  • Sinek 2: 2 puan
  • Karo 10: 3 puan
  • Kağıt Sayısı fazla ise 3 puan

Tüm bu hesaplardan sonra belirlenen sayıya ilk ulaşan kişi oyunu kazanmış olur. Burada ki en büyük strateji, pişti yapabilmektir.

Pişti Oyununa Başlamak

pisti-oyunu-nasil-oynanir-nasil-oynanir

Pişti oyunu için 2 ya da 4 kişi bulunduktan sonra, dağıtan kişi sağ tarafındaki oyuncuya iskambil kartlarını kestirir. Eğer kestiği destenin altında vale varsa onu oyuncu alabilir. Ardından 4’er tane kartı herkese dağıttıktan sonra yere de 3 kapalı 1 tane açık olmak üzere 4 kart bırakılır. Sonra oyun başlar ve herkes elinden bir tane kartı yere atar. Aynı kartlar üst üste gelirse oyuncu yerdekileri toplar ve kaldığı yerden devam eder.

Kartları almak için sadece aynı karta sahip olmak gerekmiyor. Eğer elde vale varsa, her türlü o kartları alabilir. Oyunda pişti olabilmesi için masada sadece iki tane aynı karttan olması gerekir. Bu döngü tüm deste bitene kadar sürer. Sonra eldeki sayılar sayılır ve tabelaya işlenir. Bu şekilde belirlenen skora ulaşan oyunu kazanmış olur.

Yorum Yap