in

Plan Her Yaşamın Parçası Olmalı Mı?

Plan yapmak planlı yaşam felsefesi
Plan yapmak planlı yaşam felsefesi

Plan, çoğu insanın hayatında yer etmesini istediği, bazılarının isteyip de uygulayamadığı; bazı eğitimcilerin hayatın değişmez parçası olarak karşımıza sunduğu bir yöntemdir. Aslına bakılacak olursa plan kavramı bir pratikten ziyade bir yaşam felsefesi haline gelmesi durumudur. Bu, uygulamak isteyen insanlar için yaşamın bir parçası olmalıdır. 

Liderliğe Giden Yolda Size Bu 10 Adım Rehberlik Edecek

Plan Nedir?

Aslında ilerleyen zamanların çizelgesini, taslağını oluşturma biçimi olarak tanımlansa da aslına bakılırsa; hayat dediğimiz zaman dilimi içerisinde her istediğimiz her düşündüğümüz ve tahminlerimiz beklediğimiz gibi akmayabilir. Bu konuda insanlar yine ikiye ayrılmakta. Planın, başarı için olmazsa olmaz bir unsur olduğunu söyleyen eğitimciler olmakla birlikte, her şeyin plan yapmaktan ibaret olmadığını, bunun kişisel bir durum olduğunu söyleyen eğitimciler de fazlalıkta. Duruma objektif olarak bakılacak olursa, plan, bir insanın başarısını etkileyecek bir unsur olabilir. Ancak sonucu plana bağlamak doğru değildir. Çünkü her insanın çalışma stratejisi, imkanları, yöntemleri ve olaya bakış açıları farklıdır. Bu sebepten ötürü planın her insanda aynı sonuç göstereceğini düşünmek yanlıştır.

Örneğin X kişisinde plan, disiplini ve başarıyı getirirken; Y kişisinde sıkılma, bunalma ve motivasyon eksikliği gibi durumlar yaratabilir. Bu sebepten ötürü hiç kimse plan kavramını hayatına zorla hayatına adapte etmeye çalışmamalıdır. Eğer kendisini disipline etmek için planı uygun bir araç olarak görüyorsa kişi; hayatının akışını başka türlü kontrol edemeyeceğini düşünüyorsa bu işe koyulmalıdır. Ayrıca plan sürecindeki gibi gitmeyebilir bazı işler. Böyle durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda yeni planlar işin içerisine girmelidir. İnsana kattığı şeyler yok mu? Elbette var. Ama bunlar kişilerarası değişen bir durumdur yukarıda da bahsettiğim gibi. Bu sebepten ötürü plan dediğimiz olgu, her yaşamın bir parçası olmak zorunda değildir. İlgi-ihtiyaç ve kişiye göre değişiklik göstermektedir. Gelişimi de, sonucu da..

Özgüveni Olan İnsanların 7 Temel Özelliği

Peki Ne Yapılmalı?

Öncelikle bilinmelidir ki planlı olmak ile kararlı olmak farklı şeylerdir. Bir işi yapmaya karar verdiğiniz an bir plan süreci değildir. Bu sebepten ötürü şu bilinmelidir ki; kararlı olmak, planlı olmaktan bir adım öndedir. Çünkü yapacağımız planlar da kararlarımızı oluşturur. Bundan dolayı planın bize vereceği sonuçlar kişiden kişiye değişse de, kararlı olmak herkesin hayatına bir şeyler kazandıracak nitelikte bir durumdur. O yüzden siz siz olun, kararlı olun. Yapacağını yapmayacağınızı; aynı zamanda yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı bilmelisiniz. Bunları yapabilen bir insanın zaten plana ihtiyaç duyacağı da düşük bir ihtimaldir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
kiracı için faizsiz konut kredisi desteği kiracıya ev

Kiracıya Müjde 5 Yıllık Paranızı İsteyebilirsiniz

Sagopa Kajmer Yeni Şarkısı “Avutsun Bahaneler” i Youtube Üzerinden Yayınladı!