in

Ramazan' da Nasıl Beslenmeliyiz?

On bir ayın sultanı Ramazan ayı nihayet geldi. Son yıllarda olduğu gibi bu yıl da sahur ve iftar arasında sınırlı bir zaman var. Yani oruçlu geçireceğimiz süre oldukça uzun. Hal böyle olunca da insan, iftardan sonra sahura kadar gün içinde canı isteyip de oruçlu olduğu için yiyemediği her şeyi yemek istiyor. Maalesef midemizin de bir istiap haddi var. Bu nedenle onu fazla yormadan küçük porsiyonlar halinde yiyip içmeli.

İftar Yemeği Nasıl Olmalı?

Ramazan ayı, zaten nefis terbiyesi ve bedenin arınması için Allah tarafından Müslümanlara verilmiş bir hediyedir. Bu hediyenin mahiyetine önem vermek gerekir. Bu bağlamda da akşam yemeğine oturduğumuzda orucumuzu açmak için tuz, hurma, zeytin ve ya suya yönelmek hem sünnet hem de bilimsel bir gerçektir.

Mide ve bağırsak florasının dengelenmesi açısından tuz, hurma, zeytin ve ya suyun, ilk uyaranlar olması en sağlıklı olanıdır. Her ne kadar hepimiz çok severek yesek de sıcak pide için henüz erken. Mümkünse ekmeksiz içilen bir çorbadan sonra salata ve ya yoğurt tüketilmesi uygundur. Sıra geldi ana yemeğe çok ağır ve yağlı yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekse de karnıyarık gibi bir yemekten bütün gün aç kalmış bir insanın uzak durması pek olası değildir elbette. O halde az ve yavaş yemek kaydıyla karnıyarık gibi bol yağlı yemeklerden de yiyerek sağlığımızı koruyabiliriz.

Pilav ve makarna ise sıcacık pidenin olduğu bir sofrada çok gereksiz bir yemek olsa da bazı özel yemekler pilavla servis edilir. Bu yiyecekler de küçük porsiyonlar halinde tüketilebilir. Her tabak arasında mümkünse bir, hiç değilse yarım bardak su içmek gün içinde kaybedilen suyun geri kazanılması açısından iyi bir tercih olacaktır.

Tatlı ve ya meyve ise yemekten en az iki saat sonra yenirse karaciğerimiz ve safra kesemizden bir aferin alırız. Yediğimiz yemeğin hazmedilmesi için sindirim organlarına biraz zaman vermek tatlı ve meyve yiyerek üzerlerindeki yükü daha da ağırlaştırmamak gerekir.

Yemeğin üzerine içilen kahve ve ya çay, sindirime yardımcı olacağından tercih edilebilir.

İftardan sonra zaman aralığı kısa olduğundan sahura kalkamama endişesi taşıyan insanlar uyumadan beklemeyi tercih ederler. Bunun yerine her zamanki saatte yatmalı, uyku düzenini daha fazla bozmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca iftardan sonra uyunmazsa vücutta bulunan sistemler dinlenmeye geçemediğinden düzgün çalışmayacak bu da özellikle safra kesesi ve karaciğere büyük bir yük bindirecektir.

Sahur Yemeği Nasıl Olmalı?

Bir müddet uyuduktan sonra kalkılması gereken sahur yemeğinde de ağır, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak en iyi seçenek olacaktır. Hafif ama vitaminli bir kahvaltı sahur yemeği için idealdir. Haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık, bal( abartmadan) ve iki dilim tam buğday ekmeği hem gerekli olan enerji ve vitamin için yeterli hem de sindirim sistemini fazla uğraştırmayacak kadar sağlıklı tercihlerdir. Yanında meyve, meyve suyu, süt ve ya çay alternatiflerinden birini ve ya bir kaçını seçmek ise kişisel yönelimlerle  olur. Yine sahurda da bol bol su içmek vücudun elektrolit dengesi için gereklidir.

Orucun bir arınma ritüeli olduğu unutulmadan sade ve basit yiyecekleri abartmadan tüketmek bu ibadet için hem sünnet hem de doğru bir seçim olacaktır. Allah kabul etsin.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Minyatür Ağaç Bonsai Sanatı ve Bonsai Bakımı

Krallar Ve Yalanlar