1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Ramazanda İftar Duası Nasıl Yapılır? Peygamberimizin İftar Duası Nedir?

Ramazanda İftar Duası Nasıl Yapılır? Peygamberimizin İftar Duası Nedir?
0

Ramazanda uzun süre aç kaldıktan sonra iftar anları en sevinçli anlardır. Bu sevincin yanı sıra sabrın son demleri yaşanmaktadır. İşte bu demlerde iftar yapılırken dua etmek çok önemlidir. Peki, bu iftar duası nasıl yapılır?

Dua İslam dininde çok önemli yer tutan bir ibadettir. Kuran-ı Kerim’de duanın önemini anlatan birçok yer vardır. Duanın edilmesinin bazı zamanları vardır. Bu zamanlarda duanın kabul olma olasılığı artmaktadır. İftarda oruç açarken okunacak dua  bu makbul dualardan biridir.

İslam peygamberinin her oruçlu için orucu açtığına kabul olacak bir duası vardır anlamındaki hadisi bize iftarda yapılan duanın önemini belirtmiştir. İftar sabrın tükenmekte olduğu son anlardır. İşte bu yüzden bu anlarda edilecek dua nefsin isteklerinden arınmış saf bir dua olmaktadır.

Peygamberimizin İftar Duası

Yani Allah’ ın verdiği nimetlerin farkına varmak ve onu tesbih etmek en büyük duadır. Nitekim İslam peygamberimizin iftar duası “Allah”ım! Senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım” gibi kısa iftar duası şeklindedir. Bu duada görüldüğü gibi hayattaki en önemli amaç belirtilmiş ve o istenmiştir. En nihayetinde iftar açma duası terbiye ettiğimiz nefsin bir yakarışıdır.

İftar Duası

Dileğinizin kabul olacağı bu anlarda en güzel dua af dilenmek de olabilir. Bir yıl boyunca bilerek veya bilmeyerek birçok günah işlemiş olmaktayız. Bu günahlarımızı On bir ayın sultanı olan, af ayı Ramazan’da af ettirmek çok önemlidir. Bu yüzden peygamberin de işaretiyle iftar vakitleri bu affı dilemenin en güzel vakitleridir. Ramazan duası olarak sadece iftar değil diğer vakitlerde de can-ı gönülden Allah’ a yaklaşmak gereklidir.

Ramazan Ayı paylaşma ayıdır. Maddi olanaklarımızı ihtiyaç sahiplerine sunmak önemlidir. Maddi imkanları olmayanlar için ise sunacakları manevi imkanlar bulunmaktadır. İşte oruç duası bunlardan biridir. Maddi imkanı olmayıp bunu paylaşamayanlar dualarına başka insanları misafir ederek onları paylaşabilirler.

Arapça İftar Duası

İftarda okunacak dua arapça şeklinde okunabileceği gibi Türkçe olarak da okunabilmektedir. Önemli olan gönlünüzden geçen şükür duasını Allah’a en iyi şekilde ulaştırabilmektir.

iftar duası

Şüphesiz ki duanın sınırı yoktur. Uzun iftar açma duası varken kısa oruç açma duası da mevcuttur. Burada önemli olan kalbi samimiyettir. Kalpten Allah’ a teveccüh etmektir. Önemli olan Allah’ ın nimetlerinin farkında olup, ona şükretmektir.

Oruç açarken okunacak dua nasıl yapılır sorusuna en güzel cevap belki de öncelikle Allah’ın iftarda verdiği nimetlere şükretmektir. İftarı yaparken ise Allah’ ın bu nimetleri yaratmasındaki esrarı tefekkür ederek onun bütün sıfatlardan münezzeh olduğunu idrak etmektir. Sonunda ise onun büyüklüğünün farkına varmaktır.

 

arapça iftar duası

Yorum Yap