1. Ana Sayfa
  2. Dini Bilgiler

Ramazanda Okunacak Dualar Nelerdir?

Ramazanda Okunacak Dualar Nelerdir?
0

Müslümanların bir yıl boyunca beklediği mübarek ay ramazanda okunacak dualar vardır. Bu dualar sayesinde tutulan oruçlar bir kat daha değer kazanır. Aynı zamanda oruçla geçirilen ve Allah’a daha da yaklaşılan bugünlerde duaların kabul edilmesi daha da olasıdır.

Af ayı olan bu ayda bir yıl boyunca istemeden veya farkında olmadan işlediğimiz günahların bağışlanması istenmelidir. Dualarda en büyük odak noktası bu olmalıdır.

Kuran’ı Kerim en büyük dua kitabıdır. Aynı zamanda bu kutsal kitap Ramazan Ayı’nda dünyaya inmiştir. Bu yüzden bu ayda edilecek en büyük dua Kuran’ı hatim etmek yani baştan sona okumaktır. Ramazan Ayı içerisinde bir kere bunu yapmak için günde bir cüz yani 20 sayfa okumak yeterli olacaktır.

Ayrıca Kuran’ı Kerim içerinde dua ayetleri mevcuttur. Bunların en büyüğü de Şüphesiz Fatiha Suresi’dir. Bu dua ayetleri kılınacak namazlardan sonra okunabilir.

Ramazanda Okunacak Dualar

Ramazanda okunacak dualar arasında yer alacak bazı dua ayetleri şunlardır: Bakara Suresi 128. Ayet, 201. Ayet ve 250. Ayet.

Ali İmran Suresi 8. Ayet

Yunus Suresi 85. Ayet

Hud Suresi 47. Ayet

İbrahim suresi 40 ve 41. Ayetler.

Ramazanda Çekilecek Tesbihler

Tesbih kelime manasıyla anmak anlamına gelmektedir. Ramazanda çekilecek her tesbih ramazanda okunacak dualar arasında yer almaktadır. Bu yüzden namazdan sonra çekilen her tesbih aslında bir duadır.

Çekilmesi en makbul tesbihlerden bir tanesi Allah’tan başka ilah yoktur anlamına gelen La ilahe İllallah tesbihidir. Bu günde belirli bir hedef koyulup o kadar tekrar edilebilir. Sayı kişiye kalmıştır.

Bir başka fazileti bol olan zikir ise Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamd ederim manasına gelen Subhanallahi ve bi hamdihi subhanallahi’l azîm tesbihidir. Bir hadisi şerifte peygamber günde yetmişten fazla tövbe edip, Allah’a şükrettiğini söylemektedir. O yüzden bu zikir Günde en az 70 kere söylenerek sünnet de uygulanmış olabilir.

İftar Duası

İftar vakti oruçlu kimsenin duasının kabul olması en muhtemel anlardandır. Çünkü tam o anlarda sabrı sona yaklaşmıştır. Bu yüzden ezan okunduğunda iftardan önce okuyacağı dualar kabule en yakınlarıdır. Bu sırada Allah’tan af dilenip, Allah’a şükredilmesi en faziletli duadır.

Peygamberin orucunu açtığı sırada söylediği iftar duası Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü duasını ettiği rivayet edilmiştir. Bu dua Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum manasına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap