1. Anasayfa
  2. Aile ve İlişkiler

Rebound İlişki Nedir? Rebound İlişki Zararlı Mı Faydalı Mı?

Rebound İlişki Nedir? Rebound İlişki Zararlı Mı Faydalı Mı?
0

Rebound ilişki  nedir sorusunu ilk defa duymuş olabilirsiniz. Rebound kelimesi basketbol ile ilgilenenlerden bolca duyabileceğiniz bir kelimedir. Fakat bizim bahsettiğimiz rebound kelimesi ile basketboldaki rebound kelimesinin tek ortak noktası ilişki anlamındaki reboundun basketboldaki reboundan türetilmiş olmasıdır.

Peki ya rebound ilişki nedir? Rebound ilişki, uzun süren bir ilişkinin bitmesiyle ayrılık sonrası yoğunlaşan duygular, bağımlılık,  içsel karmaşa ve de alışkanlıkların kaybedilmesinin getirdiği güvensizlik, gibi duygular genellikle rebound ilişkilere yol açmaktadır. Yeni bir ilişkiden çıkmış olan kişinin karşı tarafı kıskandırmak için ya da kendini toparlayana kadar kısa sürede hemen sevgili yapması durumunda yaptığı sevgiliye rebound onunla girilen ilişkiye de rebound ilişki denir.

Bu Yazıda Neler Var

Robound İlişki Nedir?

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Bazı çocukların uyuması için yanlarında ihtiyaç duydukları onları rahatlatan ve onları koruduğuna inandığı, herhangi bir nesne oyuncak olur anneye ait bir kolye saat vb. eşyalar gibi. Böyle bir süreçte olan çocuk o seçmiş olduğu eşyayı sürekli yanında taşıyarak bir nevi kendini güvende hissediyor. Sadece bir dönem için çok önemli olan bu eşyalar daha sonra bir kenara atılabiliyor. Çocukluk dönemimde yaşanan bu süreç kişi büyüdüğünde de başka şekillerde kendini gösteriyor.

Asıl konumuz olan rebound ilişkiye dönersek aslında rebound ilişki ve anlatmış olduğumuz çocukluk döneminde ki geçiş süreci olan eşya arayışı birbiriyle oldukça benzemektedir. Geçiş eşyası, gerçek dünyaya geçmeye hazırlanan çocuğun, daha yumuşak bir geçiş yapmasını sağlıyor, rebound ilişki ise yetişkinlerin gerçek hayattaki bir nevi sert bir geçiş dönemini kolayca atlatmak için kişinin kendini korumasını, ayrılık acısını daha hafifletmesini sağlıyor.

Rebound İlişki Nedir ve Hangi Açıkları Örter?

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Yeni bir ilişkiye başlarken hissedilen tatlı küçük heyecanlar genellikle yanıltıcı olabiliyor. Rebound ilişki ne demek sorusu da aslında bu noktada devreye giriyor. İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde alışkın oldukları ilişkiyi bitirmek zorunda kalabiliyor. Böyle bir durumda geçmişe dair bazı özlemlerin duyulması ve boşluğa düşme hissi yaşanabiliyor. İşte rebound love dediğimiz kavram da boşluğa düşme hissini yok etmek adına ortaya çıkabiliyor.

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Yani aslında söylemek istediğimiz, hayatının aşkını yaşayacağını düşünen taraf, kendinden geçerken, diğer taraf ise kendisini iyileştirecek kişiyi arıyor. Bu yüzden acılarını sarmaya çalışan kişi zamanla acısını unuttuğu için karşı tarafa olan ilgisinin azalması normaldir. Fakat bu süreçte de yaralarını iyileştiren kişi rebound aşka yelken açma yolunda ilerleyebilir.

Rebound İlişki Nedir ve Zararlı Mıdır?

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Romantik bir ilişkinin bitmesinden sonra hemen yeni bir ilişkiye başlamanın yeni romantik bir ilişkinin kişiye faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu anlamak için iki ayrı çalışma yürütülmüştür. Bu yürütülen çalışma sonunda sonuçlara bakıldığı zaman, ilişkileri bittikten hemen sonra yeni ilişki içinde olan bireylerin çoğu kendilerini çekici bulmaktadır.

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Rebound ilişki yaşayan kişilerin, eski sevgilileriyle ilgili sorunlarını daha çabuk hallettiği görülmektedir. Ayrıca yapılan bu çalışmalarda yeni bir ilişkiye başlama süresi ile psikolojik ve ilişkisel sağlık durumları arasında doğrudan bir ilişki olduğu da anlaşılmaktadır. Mesela, ilişkisi biter bitmez rebound ilişki arayışında olan ve rebound ilişki yaşayan kişiler, yeni bir ilişki için daha uzun süre bekleyen kişilere göre kendileriyle ilgili daha pozitif düşünmektedir.

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Yani özetle, yapılan çalışmalar sonucunda yeni bir ilişkiye büyük bir hızla başlayan kişiler ile tekrar bir ilişkiye başlamak için bir süre bekleyen kişilere göre daha kötü durumda olmadıkları böylelikle anlaşılmış oldu.

Rebound İlişki İle İlgili Çelişkiler

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Rebound nedir ve bunu ilişkiye aktarmak ne anlama gelir yukarıda açıkladık. Buna göre rebound ilişkiler hakkında yapılan incelemeler bazen olumlu sonuçlanmıştır. Yine de bu konu hakkında daha kesin verilere ulaşmak ne yazık ki pek mümkün değildir. Kimi zaman da rebound ilişki içerisinde bazı sorunların patlak vermesi de mümkündür. Örneğin, hemen yeni bir ilişkiye başlayan kişilerin eski ve yeni sevgililerini çoğu yönden karşılaştırmaktadır.

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Yapılmış olan bu çalışmada verdiğimiz örneklerin büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturduğu için alınan sonuçların genellemesinin de büyük bir engel teşkil etmekte olduğundan dolayı, yapılan çalışmanın kadın ve erkek olarak iki eşit grupta ayrıca tekrarlanması gerektiği düşünülmektedir.  Katılımcılar çoğunlukla üniversite öğrencileridir.  Bu gençler daha kısa süreli ilişkilere odaklı ve ilişkiden ilişkiye atlamaya daha yatkın olabilmektedirler. Dolayısıyla rebound ilişkiler söz konusu olduğunda bu durum ilişki yaşayan tarafların kişilikleri, yaşları ve sosyal statüleri ile göz önüne alınarak öznel bir yorum yapılmalıdır.

fikirsiz-rebound-ilişki-nedir

Bu yazımızda sizlerle rebound ilişki nedir ve bu konudaki çelişkiler nelerdir sizlerle paylaştık. İsterseniz sitemizde yer alan “Sevgilimden Nasıl Ayrılırım? Sevgiliden Ayrılma Yolları” yazımıza da göz atabilirsiniz. Rebound ilişkiler hakkında daha fazla bilgi almak adına da çevrenizde bu tip ilişkiye başlamış kişiler ile konuşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir