1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Renklerin Dilini Öğren Hayata Bakış Açın Değişsin

Renklerin Dilini Öğren Hayata Bakış Açın Değişsin
Renklerin analizi ve anlamı
0

Gün içerisinde karşılaştığınız ve gördüğünüz her rengin özel bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz?  Ve tüm bu renklerin ruh halinizi nasıl etkilediğini bilmek ister miydiniz? Eminim ki birçoğumuz renklerin önem ve anlamını bilmemekte ve bu anlamda pek kafa yormamaktadır. Oysaki renklerin bize ifade etmeye çalıştıkları çok özel anlamları bulunmakta. Çevrenize, kişiliğinize ve karakterinize etkilerini bilmeniz, renklerle daha uyumlu olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden renkleri ve anlamlarını yakından tanımanızda yarar var. Renklerin dilini öğrendiğinizde, hayata bakış açınız olumlu yönde gelişecektir.

Renkler Ve Anlamları

Beyaz

Beyaz saflığın ve masumiyetin simgesi olarak kabul edilir. Beyaz olan her şey kolayca göze çarpar, bu yüzden seçtiğiniz bu renk sizi bir şekilde ön plana çıkaracaktır. Bu rengi tercih edebilmeniz için özel bir sebebiniz olmalıdır. Çünkü beyaz, öylesine taşıyabileceğiniz ya da tercih edebileceğiniz renk skalası arasında yer almamaktadır. Bu rengi seçtiğinizde, seçiminizin gerektirdiği sorumluluğun bilincinde hareket etmelisiniz.

Mavi

Mavi özgürlüğü temsil eder. Bu özgürlük daha çok düşüncelerinize yönelik bir duygu halidir. Gökyüzüne bakıldığı an, martıların eşliğinde özgür düşüncelere kapılır insan. Mavi bize her daim gökyüzünü ve denizi hatırlatır. Bu renk özgürlüğe yönelik bir renk olduğu için, iç mekânlarda kullanılması ters bir etki yaratacaktır, bu yüzden tercih edilmemelidir. Yanlış kullanılan alanlarda çiğ ve sert bir etkiye sebep olacaktır.

Yeşil

Yeşil rahatlığın ve huzurun ifade biçimidir. Yeşile bürünmüş bir ortamda bulunan herkesin içi huzurla dolar. Beyniniz bu algıyı otomatik olarak duygularınıza iletir, bu yüzden yeşil rengini gördüğünüz an içinizde bir rahatlama hissedersiniz. Yeşili seven ve severek kullanan bireyler, genelde doğaya karşı daha duyarlı olurlar.

Sarı

Sarı mutluluğun ve enerjinin rengidir. Güneş açtığında ortamı saran ışığın etkisi gibi, sarı renk de enerji yoğunluğu oluşturur insanın içinde. Havanın güneşli olduğu günlerde, kendimizi dışarı atma çabamız bu sebepten ötürüdür genelde.

Kırmızı

Kırmızı ehemmiyet, agresyon ve heyecanın sembolüdür. Kırmızı, yasak olanı temsil eder. Başta göz kamaştırıcı ve çekici bir etkisi olsa da, zamanla insanı tedirgin eden bir özelliğe sahiptir. Kullanım alanları özenle seçilmelidir, aksi takdirde saldırgan bir kişiliğe bürünmenize sebebiyet verebilir. Kırmızının bu kadar çekici olması, birçok insanda merak uyandırır. Bu yüzden bu rengi seçen bireyler, genelde dikkat çekmek istiyor olabilirler.

Gri

Gri daha çok ciddiyeti anlatır bize. Nötr bir renk olmasından dolayı, sade ve ciddi görünmesi istenilen ortamlarda tercih edilir genellikle. Kıyafet kombinasyonlarında ise daha çok beyaz yaka çalışanlarının tercih ettikleri renkler arasında yer alır.

Kahverengi

Kahverengi toprağın rengidir, bu yüzden bu rengi tercih eden kişiler genelde doğa ortamında bulunmayı seven bireylerdir. Dekorasyon anlamında daha az tercih ediliyor olsa da, doğru kombinasyonlarda ortamı son derece nezih gösterebilir.

Siyah

Siyah mutsuzluğun ve hüznün rengidir. Çoğu yerde matemi temsil eder. Bazı durumlarda her ne kadar asaleti simgeliyor olsa da, kesinlikle iç karartan bir renk olarak karşımıza çıkar. Fazlalığın saklanmaya çalışıldığı bir renktir. Bu rengi üzerinde taşıyan kişiler, içine kapalı, kendinden memnun olmayan ve dikkat çekmek istemeyen özelliklere sahip kişilerdir.

Renklerin Ruh Halinize Etkisi Nedir?

Çevrenizdeki renklerin uyumu ruh halinizi doğrudan etkileyebilmektedir. Duygularımız gördüğümüz olaylara göre şekil alır ve bizi bu doğrultuda yönlendirir. Gördüğünüz renkler duygularınızı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir. Örneğin mutsuzluğunuzu karanlık ve kasvetli bir ortamda gidermeniz mümkün olmayacaktır. Şayet o an mutsuzluğunuzun kaynağını gideremiyorsanız, bulunduğunuz ortamı, size iyi gelecek ve mutluluğu ifade eden renklerin yer aldığı bir ortamla değiştirmenizde fayda olacaktır. Renkleri iyi tanıyor olmanız, her koşulda doğru yönlendirilmenize yardımcı olacaktır.

Ortama Uygun Doğru Rengi Seçin!

Üzerinizde taşıdığınız her bir renk size dair ipuçları barındırmakta ve karşı tarafa sizinle ilgili bilgiler sızdırmaktadır. Bu yüzden bulunduğunuz ortama uygun renkleri seçmeniz, size her zaman fayda sağlayacaktır. Bir iş görüşmesinde ciddiyeti ve asaleti temsil eden renkleri seçmeniz, karşı tarafa bu işi ciddiye aldığınız mesajını verecektir. Kendinizi çok gergin hissettiğiniz gün, huzuru ve sakinliği temsil eden renklerin bulunduğu bir ortama gitmeniz, sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Kırmızı ışıkta beklerken, sizi huzursuz eden o rengi göz hapsine almak yerine, hemen yanındaki ağacın yeşil yapraklarına odaklanmanız, sabırsız bir bekleyişi huzurlu bir ana çevirecektir. Kıyafetlerinizin rengini hissettiğiniz duygularınıza göre değil, olmasını istediğiniz duygulara göre seçmeniz, sizi olumlu yönde etkileyecek ve motive edecektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap