1. Ana Sayfa
  2. Özgürce Fikirle

 Renklerin Gücü Diye Birşey Var Mı?

 Renklerin Gücü Diye Birşey Var Mı?
0

Renklerin Gücü Diye Birşey Var Mı, diye düşündüğünüz oldu mu hiç? İnsan kendini iyi hissetmek istediği günlerde siyahtan uzak durmak ister.Bu illa ki giyim kuşam olarak değil.Etrafında, evinde yahut ofisinde. İnsanın onu canlandıracak bir takım görsel algı olması lazım ki kendisini iyi hissetsin.Bu sarı bir çiçek ya da kırmızı giyen bir arkadaşta olsa…

 Renklerin Gücü Diye Birşey Var Mı?

Şöyle ki; muhteşem bir günde çok mutluyken apartmandan çıkan siyahlar içinde bir kaç kişi görseniz ne hissederdiniz.Benim aklıma kötü bir şey olduğu, bir yasın olduğu gelirdi.Ya da çok kötü hissettiğiniz bir güne bir arkadaşınız rengarenk çiçeklerle sizi ziyarete gelse.Ya da çok kötü bir günün ardından karşınızda sarı,mavi yeşil,turuncu giyinmiş dört kişi görseniz de mi tebessüm etmezsiniz?

İlginizi Çekebilir: Mandela Etkisi

Evet renklerin gücü var olmasaydı eğer iş görüşmelerine giderken aman lacivertten ve kahverengiden uzak durun ,siyah giyin demezlerdi. Çünkü siyahın bir ciddiyeti ve asilliği var.Peki niye ünlü bayanların tırnaklarında genellikle kırmızı oje var ? Hiç düşündünüz mü? Her rengin her yerde bir anlamı var.

 Renklerin Gücü Beyaz

 Renklerin Gücü Beyaz

Bizim ülkemizde siyah nasıl matem rengiyse çoğu Uzak Doğu Asya ülkelerinde de beyaz renk matem rengidir.Çünkü beyaz ne kadar asilliği ,saflığı ve huzuru da yaşatsa insanı hüzünlendiren ,acılarını hatırlatan bir yanı da vardır.Temizliği gösteren beyaz renk evlerin daha ferah ve aydınlık gözükmesini de sağlar.Bütün renkleri içinde barındırdığı için ışığı tam anlamıyla yansıtan renk beyazdır.Yapılan araştırmalarda sağlık kuruluşlarının ve ilaç firmalarının tercih ettiği renkte yine beyazdır.Yaşlı bir bayanın beyaz giydiğinde daha dinç gözüktüğünü düşündünüz mü hiç?

 Renklerin Gücü Siyah

 Renklerin Gücü Siyah

Beyaz renk nasıl tüm renkleri içinde barındırıp da yansıtıyorsa, siyah renkte tam tersine bütün renkleri emer. Bu yüzden güneş gözlükleri genellikle siyahtır. Siyahın bir diğer anlamı ise karadır. Sırrı çözülemeyen kara delikler gibi kara kelimesi hangi sözcüğün başına gelirse o sözcüğü olumsuz olarak etkiler.

Mizah gülünç bir kelime olsa da başına kara geldiğinde çağrıştırdığı anlamı bir düşünün. Siyah renk gizem, güç, korku ve ölümü temsil eder.Kıyafet seçimlerinde ise asalet, ciddiyet ve güç anlamını taşır. Aslında siyah matematikteki “0” sayısı gibi etkisiz elemandır. Aslında bir renk değil renksizliktir. Siyah renkleri emip yansıtmadığı için renk olarak düşünülmemekte.

Siyah kötülüğün sembolü olarak ta bilinir ayrıca hüzün, endişe ,matem gibi olumsuz duyguları da ifade eder. En iyi anlamda da gücü,asilliği,tutkuyu ve hırsı da ifade eder. O yüzden üst düzeylerde görev yapanlar kişisel eşya,kullandıkları otomobil ve kıyafet tercihlerini siyahtan yana kullanırlar. En önemlisi de gizemi temsil eder siyah çözünmezliği.

 Rengin Gücü Sarı

 Renklerin Gücü Sarı

Sarı renk üç ana renkten biridir.En önemli anlamı dikkattir.Bu yüzden farkettiyseniz iş güvenlik tabelalarında genellikle sarı kullanılır.Dikkat çekici olmasından yararlanılır.Enerji ,mutluluk, gençlik anlamını da taşır.Parlaklık ve sıcaklık hissi de verdiği için sarı bir ortamda daha dinç ve sakin hissedersiniz.

Rengin Gücü Kırmızı

 Renklerin Gücü Kırmızı

Kırmızı renk canlılığı,yaşamı, dinamizmi ve aciliyeti temsil eder.Ayrıca mutluluk ve kararlılıktır.İştah açması sebebiyle yemek firmaları yakın mesafe dikkat çekmesi içinse uyarı levhalarında kullanılır.Kan akışını hızlandırdığı için yüksek tansiyon hastaları sık kullanımından uzak durmaları gerekir.Hareketliliği, neşeyi de temsil eden kırmızı rengi hüzünlü zamanlarınızda neşelenmek için giyebilirsiniz.

 Renklerin Gücü Mavi

Renklerin Gücü Mavi

Kırmızı rengin tam tersi denenebilir aslında.Yüksek tansiyon hastalarının mavi rengi kullanması önerilir çünkü sakinleştirir.Gökyüzü ve denizlerin mavi olmasından dolayı yeryüzünde en çok bulunan renk mavidir.Mavi rengi bu sebepten ötürü dikkat çekmez.Sakinleştirici yerlerde (dinlenme ve bebek odaları vb.) mavi renk tercih edilir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü temsil eder.

Aslında rengarenk bu dünyada bahsedilecek o kadar çok renk var. Ben şimdilik ana renklerden biraz bahsetmek istedim.Renklere inanın çünkü asıl görselliği sağlayan biçimlerden çok renklerdir.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap