Robotik Kodlama ile Geleceğin Kodlarını Çocuklarımız Yazıyor!

Robotik kodlama hakkında bilgiler

Robotik kodlamaya geçmeden önce robot ve kodlama sistemleri hakkında bir bilgilendirme daha faydalı olacaktır.

Robot, sensörleri sayesinde çevresini algılayan, girdileri alarak çıktılar elde eden ve bunları uygulayan mekanizmalardır. Robotlar makine, yazılım, bilgisayar, elektrik elektronik, uzay ve havacılık gibi disiplinleri bir araya toplayan bir çalışma alanıdır.  Bunlardan yola çıkarak günümüzde birçok işlemin robotlar sayesinde gerçekleştirileceğini görmekteyiz.

Kodlama, elektronik devrelere yada bilgisayar sistemlerine işlem yaptırmak için çeşitli komut setleri ile yapılan işlemdir. Teknolojiyle iç içe yaşadığımız bu günlerde kodlama geleceğin dili olarak yerini almış bulunmaktadır. Geleceğin dünyasında en önemli becerilerden biri olacak bu yeni dil, problemlerin tanımlanması, analiz edilmesi ve çözümlenmesi süreçlerini içermektedir. Bu süreç içerisinde yeni çözümler üretmek, sistematik değerlendirmeler yapabilmek gibi beceriler gerekmektedir.

Bu Yazıda Neler Var

Robotik Kodlama Eğitimi

Robotik kodlamanın endüstrinin birinci kaynağı olmasının kabul edilmesi ile eğitimlere verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde uzun zamandır uygulanan eğitimler ile küçük yaş gruplarından itibaren kodlama dersleri verilmektedir. İngiltere Eylül 2013’ten beri robotik kodlamayı okul müfredatlarına eklemiş ve bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin müfredatını 5-6, 7-11 ve 11-14 yaş grubu için üç ayrı basamakta düzenlemiştir. ABD’de de kodlama eğitimi ilk, orta ve liselerde verilmektedir. Birçok ülke, çocukların kodlama ve algoritmik düşünme becerisi kazanabilmeleri için gerekli çalışmaları yürütmektedir.

Ülkemizde de her geçen gün daha çok önem kazanan ve Bakanlığın çalışmalarıyla okullarda ders olarak okutulması planlanan robotik ve kodlama eğitimleri anaokulundan başlayarak çocuklarımıza geleceği tasarlama imkânı sunmaktadır. Milli eğitim bakanlığının yürüttüğü çalışmalar ile 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersleri müfredatına robotik kodlama eğitimlerinin dahil edilmesi çalışmaları sürmektedir. Robotun hareketlerinin kontrol edilebilmesini ve yönlendirilebilmesini sağlayan eğitimler robotik kodlama eğitimlerinin temelini oluşturmaktadır. Eğitimlerin uygulamalı olarak verilmesi öğrenmeyi daha etkin hale getirmektedir. Bu eğitimler, okullarda sunulan eğitimlerin dışında çocuklar ve yetişkinler için halk eğitim merkezlerinde, son dönemde oldukça yaygınlaşan maker stüdyolarda ve bu konuda uzmanlaşmak isteyenler için sertifika programları sunan kurumlarda verilmektedir.

Kimler Robotik Kodlama Eğitimi Almalıdır?

  • Milli eğitim bakanlığına bağlı özel eğitim kurumlarında, eğitim kurslarında, kreşlerde ve anaokullarında görev alan eğitimciler
  • Maker atölyesi açmak isteyen girişimciler
  • Halk eğitim de kurs açmak isteyenler
  • Çocuklarının zekâ gelişimine katkıda bulunmak isteyen ebeveynler

Robotik Kodlama Eğitimlerinin Çocuklar Üzerindeki Faydaları

  • Çocuklara verilen robotik kodlama eğitimleri özgüvenlerini artırarak projelerde ve oyunlarda başarı elde edebilme olanaklarını artırarak kişisel gelişimlerine katkı sağlamaktadır.
  • Hayal güçlerinin sınırları olamayan çocuklar, yaratıcılık gerektiren robotik kodlama eğitimlerinde hayallerini gerçeğe dönüştürebilmekte ve düşünce güçleri gelişmektedir. Düşlerini gerçeğe dönüştürebilen çocukların sınırları kalkmakta ve gelecekte bunları başarabilme güçlerini kendilerinde bulabilmektedirler.
  • Sosyal ortamlara adaptasyon sorunu yaşayan içine kapanık karakterli çocukların uyum süreci açısından bu eğitimler çocuklara sosyal bir çevre sunmaktadır.
  • Geleceğin dili olarak anılan kodlama eğitimleri ayrıca çocuğunuzun mesleki alanda yeterlilik seviyesini artırarak onları önemli noktalara taşımaktadırlar.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık