1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?
0

İçinde bulunduğumuz dijital çağda teknolojinin yükselişiyle birlikte, robotik ve kodlama zenginleştirme programları ebeveynler arasında sıcak bir konu haline geldi. ‘Robotik ve Kodlama’ terimleri sıklıkla birlikte kullanılsa da bazen yanlış bir şekilde birbirlerinin yerine kullanılmaktadırlar.

Peki ikisi arasındaki farklar tam olarak nedir? Robotik kodlama faydaları ve öğrenen kişiye kattıkları nelerdir?

Robotik ve Kodlama benzer olsa da ikisi arasındaki temel fark,  Kodlamanın esas olarak yazılıma dayalı olması,  robotik ise yazılım ve donanımın bir kombinasyonu olmasıdır. Kodlama, temelde bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve daha sonra uygulayabileceği yazılı talimatlardır.

Robotik kodlama öğrencileri bir robot aracılığıyla tamamlamak istedikleri görevi belirlemeli, bunu gerçekleştirmek için kodu tasarlamalı ve ardından sonucu görmek için robota göndermelidir.

Robotik, öğrencilerin görev tamamlanana ve robotun hareketlerini başlangıçta amaçlandığı gibi yapılana kadar deneme yanılma yoluyla ilerlerken düşüncelerini gerçek bir şekilde görmelerini ve pekiştirmelerini sağlar.

Kodlama temel olarak bir bilgisayara talimat verdiğiniz ve karşılık olarak bilgisayarın sizin için o belirli görevi yerine getirdiği bir işlemdir. Genellikle mantıksal ve yaratıcı düşünme becerilerinizi kullanmayı içerir.

Başka bir deyişle, bilgisayarlarla etkileşim kurma yöntemidir. Kodlama bilimi ile gelecekte yapılabilecek pek çok farklı meslek için ön hazırlık süreçlerini de tamamlamak mümkündür.

Ayrıca teknoloji diğer bilim dallarına da ciddi anlamda katkı sağlayan ve artık günümüzde zorunlu hale gelen uygulamaları içermektedir. Robotik kodlama, elektronik ve mekanik kavramları kullanarak robotlar tasarladığınız ve kodladığınız disiplinler arası bir daldır. Uygulamalar, oyunlar, bilgisayar yazılımı, web siteleri ve çeşitli diğer etkileşimli içerikler oluşturmak için bunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Robotik Kodlamanın Öğrencilere Faydası Nelerdir?

Robotik Kodlamanın Öğrencilere Faydası Nelerdir

Robotik kodlama, her yaştan bireye uygulanarak pek çok becerinin öğrenilip geliştirilmesine katkı sağlar. Kod yazarken, öğrencilerin bir robota hangi hareketleri gerçekleştirmesi gerektiğini söylemek için hem eleştirel hem de yaratıcı düşünmesi ve ayrıca kodun doğru olduğundan emin olması gerekir. Bir kod parçasının düzgün çalışması için kesin ve spesifik olması gerekir ve çoğu zaman ilk seferde mükemmel olmaz.

Mücadele, problem çözme, eylem duygusu ve iş birliği (çiftler halinde çalışırken) yoluyla azim, bu tür projeler aracılığıyla teşvik edilir, teşvik edilir ve elde edilir. Özellikle daha küçük yaşlardan itibaren bu eğitimin alınması, çocukların el becerisinin yanı sıra zekâ becerilerinin de gelişmesine imkân tanır.

Robotik kodlama, analitik, eleştirel, pratik ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirir ve öğretir. Bu nedenle, işverenlerin neden bu becerileri aradıklarının cevabı çok basit hale gelmektedir. Robotik ve kodlama bilgisine, eğitimine sahip kişiler nasıl düşüneceklerini bilirler ve aslında birçok kişinin düşünemeyeceği şekillerde düşünebilirler.

Üstelik robotik kodlamanın insana kazandırabileceği bakış açısı sadece iş için değil, genel olarak yaşam için de gereklidir. Hayattaki olaylara böyle bir bakış açısıyla yaklaşmak büyük bir avantaj tanır.

Robotik Kodlama ile Farkındalık

Robotik Kodlama ile Farkındalık

Yaşanılan çağın gelişimleri ve ilerleyişi düşünüldüğünde dünyanın dijitalleştiği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Robotik kodlama, bu sürece uyum sağlamak için en iyi araçları bünyesinde barındırır. Robotik ve kodlamayı öğrenen veya bilen kişiler, teknolojik gelişmelerden tam olarak haberdar olabilmekte, bu gelişmelerin hayatın her alanına etkilerini başarıyla yorumlayabilmekte ve buna göre pozisyon alabilmektedir.

Teknoloji bazen kötü bir şey ya da alışkanlık olarak değerlendirilebilir çünkü insanlara yardımcı olduğu kadar insanlara ve yaşamlarına da kolayca zarar verebilir. Teknolojinin yaşamda nasıl kullanıldığı ve konumlandırıldığı çok önemlidir. Örneğin bir çocuk beş saat boyunca hiç durmadan video oyunu oynuyorsa ciddi bir tehdit ve tehlike oluşturduğu anlamına gelir.

Teknolojinin bu tür etkilerinden korunmak ve teknolojiden olabildiğince faydalanmak için insanların onun çalışma prensiplerini ve amacını kavraması gerekmektedir.

Robot bilimi ve kodlama öğrenen kişiler, teknolojiyi ve faydalarını takdir eder ve bundan en iyi şekilde yararlanır. Genellikle teknolojinin nasıl ilerlediğine şaşırıyorlar ve hatta bu ilerlemelerin bir parçası olmaya çalışıyorlar. Bu nedenle, robotik kodlama öğrenmek doğabilecek olumsuz sonuçları etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir.  Bu nedenle de pek çok okulda ders olarak verilen bilgiler arasında yer alır.

Robotik Kodlamanın Eğlenceli Tarafları

Robotik Kodlamanın Eğlenceli Tarafları

Robotik kodlama, insanların her gün kullandığı teknolojilerin temel bileşenleridir. İnsanların kullandığı cihazlar ve yazılımlar insanların hayatını kolaylaştırmak için tasarlanır. İşletmelerin otomobiller ve diğer sistemlere ek olarak stokları izlemek ve işlemek için kullandıkları yazılımların tümü robotik ve kodlama ilkelerini içermektedir.

Robotik ve kodlamayı öğrenmek, günlük hayatta bu kolaylıkları anlamaya ve ilerletmeye yardımcı olabilir. Özellikle bugün pek çok şirket bu teknolojiden yararlanarak hem insan gücünü azaltıyor hem de hata oranını en aza indirmeyi hedefliyor.

Benzer şekilde robotik ve kodlama, sadece çocukların değil insanların da oynadığı oyunların büyük bir bölümünü oluşturuyor. İnsanlar, robot bilimi ve kodlama bilgisi ve iç görüsüyle eğlenceli oyunlar geliştirebilir. Bu oyunların yanı sıra robotik kodlama, dünyanın her yerinden farklı insanlarla rekabet etme ve tanışma fırsatı sunar.

Robotik yarışmaları, yeni arkadaşlar edinmenin yanı sıra robotik ve kodlama alanındaki beceri ve bilgileri sergilemenin nihai yoludur. Okullarda da bu tür etkinliklere yer verildiğinde öğrenciler için unutulmaz bir heyecan yaratmanın yanı sıra bilgi ve becerilerinin de gelişimini teşvik eder.

Yorum Yap