1. Ana Sayfa
  2. Aile ve İlişkiler

Sadaka, Zekat Ve Fitre Kimlere Verilir ?

Sadaka, Zekat Ve Fitre Kimlere Verilir ?
Sadaka, zekat kimlere verilir
1
+ - 0

Sadaka, zekat ve fitre dinimiz olan İslam da maddi yönden yapılan ibadetlerdir. Allahın emirleri doğrultusunda yapılan bu ibadette temel amaç, anlaşılması gereken temel düşünce; Malın ve mülkün sahibi olan Allahın bizi bir sınava tabii tutması ve zenginin malının içinde fakirin de hakkının olduğunun anlaşılmasıdır. Sadaka, zekat ve fitre değişik zamanlarda değişik şekillerde verilir. Biraz detaya inmek gerekirse bu üç ibadeti ayrı başlıklar altında incelemek gerekir.

Sadaka Nedir? Sadaka Kimlere Verilir?

Sadaka vermek, müstehap yani sevilen bir ameldir. İslam da sadaka Allah rızası için mal, mülk veya herhangi bir davranış ile fakir birisine yardım etmesi, veya güzel bir harekette bulunmasıdır. Sadaka denildiği zaman her ne kadar akla parasal yani maddi bir ibadet gibi gelse de, aslında günlük hayatta yapmış olduğumuz pek çok davranış sadaka statüsündedir. Peygamber Efendimizin “ Mü’min kardeşinin yüzüne  tebessüm etmek sadakadır” hadisinden bunu anlayabiliriz. Ancak biz sadakayı maddi boyutu ile ele alacağız.

Sadakayı kimler verebilir ?

Sadakayı gücü yeten herkes verebilir. İslam bu konu da herhangi bir alt limit koymamıştır. Bunun yanında bir üst limitte belirtmemiştir. Herkes gücü yettiği kadar sadaka verebilir. Ancak önemli nokta şudur; sadaka verirken cimri davranılmamalı ve cimri olmayayım diye de aşırıya kaçılmamalı yani kişinin kendisini zora düşürecek bir miktarda sadaka vermesi de uygun değildir. Peygamberimizden gelen bir rivayette şöyle buyrulmuştur “Sadaka verin, hatta bir içim su daha olsa” buradan gayet açık bir şekilde sadaka da alt limit olmadığı gözükür.

Sadaka kimlere verilebilir ?

Sadaka verilecek kişi titizlik ile araştırılıp verilmelidir. Zira bazı durumlarda sadaka verilen kişiden daha kötü durumda kişilerde olabiliyor. Sadaka fakir ve fukaraya verilir. Ancak öncelik yakın akrabadadır. Akrabadan yardıma muhtaç birileri varken, onların yerine başkasına sadaka vermek uygun düşmez. Sadaka verilen kişinin sadaka parasını kötü yolda kullanmaması gerekir. Bu konudaki hadis şöyledir “ Harcayacağınız her türlü mal, ana baba, yakınlar, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar için olmalı. Şüphesiz, Allah yapacağınız her iyiliği bilir”.

Zekat Nedir? Zekat Kimlere Verilir?

sadaka, zekat ve fitre kimlere verilir ? |aile ve i̇lişkiler

Zekat her Müslüman a farz olan bir ibadettir. Üzerinden bir yıl geçmiş olan malın kırkta bir oranında fakirlere dağıtılması şeklinde gerçekleşen bir ibadettir. Zekat vermenin herhangi bir zamanı olmamakla birlikte gelenek haline gelmiş bir şekilde ülkemizde Ramazan ayında verilir.

Zekatı Kimler Verebilir ?

Zekatı, buluğ çağına erişmiş, aklı başında olan, borcu olmayan, asli ihtiyaçlarından fazla parası veya malı olan kişilerin vermesi farzdır. Zekat verilecek malın kazanılmış olmasından, yani kişiye geldiği andan itibaren bir yıl geçmiş olması gerekir. Ancak kişinin mallarının ederi 80.18 gram altından fazla olmalıdır. Nisap miktarı budur.

Zekat kimlere verilebilir ?

Tevbe suresi 60. Ayette zekatın verileceği kişiler açıkça belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacak kişiler, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (Bu sadece savaş için değil ilim için de geçerlidir.) yolda kalmışlar, zekat memurları (Eskiden zekat devlet eli ile toplandığı için var olan memurlar şu an yoktur). Bu kişilere verilebilir. Ayrıca karı-koca birbirine zekat veremez çünkü para haneden çıkmamış olur. Ana-babaya verilemez çünkü bakmakla mükelleftir insan, kendi öz çocuklarına ve gayrimüslimlere verilemez.

Fitre Nedir? Fitre Kimlere Verilir?

sadaka, zekat ve fitre kimlere verilir ? |aile ve i̇lişkiler

Fitre ramazan sonu ile bayram başında fakirlere verilen bir tür sadakadır. Aile bireylerinin tamamı için aile reisinin vermesi gereken sadakadır. Fitre Miktarı ise bir kişinin günlük yemek ihtiyacı kadardır. Bu da 2019 yılı için 23 lira gibi bir paraya tekabül eder.

Fitreyi kimler verir ?

Fitre aile reisi tarafından ailedeki herkesin adına verilen sadakadır. Çocuk doğduğu ilk andan itibaren fitresi verilmelidir.

Fitre kimlere verilir ?

Fitre, zekat verilen herkese verilebilir.

 

”Ramazan Ayının Fazileti Nerededir ve Oruç Neden Önemlidir?” adlı yazımıza gitmek için tıklayın.

Yorum Yap