1. Ana Sayfa
  2. Özgürce Fikirle

Sadece Bugün Varız

Sadece Bugün Varız
Sadece Bugün Varız
1

İçinde yaşadığımız zaman var olduğumuz tek andır. Var olduğumuz anları iyi değerlendiremezsek zamanın kurbanlarından biri oluruz. Sahip olduğumuz tek zaman içinde olduğumuz zamandır. Bunu fark etmezsek hayattan keyif almayız. Geleceğe ertelenen şeyleri beklemekle bir ömrü kaybederiz. Gelecek hiçbir zaman gelmez. Yapmak istediklerimiz hep uzak bir hayal olur. Var olunan anda yaşamayan herkes hayatın da içinde olamaz, hayatı fark edemez. Hayat ise erteleyebileceğiniz bir çalar saat değildir. Yaşam durmadan devam eder, siz isteseniz de istemeseniz de. Peki bugün için ne yapmalı?

Ansızın bir gün dünyayla olan bağınız kesilir ve yaşam sona erer. Hayatınız hep gelmesini beklediğiniz güzel günleri göremeden yitip gitmiştir. Halbuki nefes aldığınız her an güzel bir andır. Yaşıyor olmak sahip olduğunuz en değerli hediyedir. Var olduğunuzun anların kıymetini bilmezseniz hayatı yaşayamadan bitirirsiniz. Fark edin, siz hep bir geminin gelmesini bekleyen liman değilsiniz. Ertelediğiniz hayata sahip olacağınızın bir garantisi yok. Siz sadece şu an varsınız. Yarın olmayacaksınız.

Bu Yazıda Neler Var

Var Olmak ve Bugün

Mutluluk ileriye dönük bir plan değildir mutluluk bir “andır”. Mutluluk bir hedef de değildir. Mutluluk sizin içinizdedir sadece fark etmeniz gerekir. Şu an nefes alıyorsunuz, şu an bu dünyada yaşıyorsunuz. Yaşadığınız bu an size verilmiş bir nimet. Nefes almak, nefes alabiliyor olmak mutluluk sebebi. Bir gün nefes alamayacaksınız. O yüzden bunun kıymetini bilin. Var olduğunuz tek an içinde olduğunuz andır. Kaybettiğiniz binler, milyonlar geri gelebilir ama kaybettiğiniz bir gün asla geri gelmez.

Zaman herkese verilmiş en kıymetli hazinedir. Yaşadığınızı zamanı iyi değerlendirin. Ertelediğinizin sadece planlarınız değil bizzat sizsiniz. Kendinizi erteleyerek var olmayı bekleyemezsiniz. “Yiyebileceğiniz tek ekmek şu an yediğiniz ekmektir.”  Ekmeğiniz olsa bile yarın ekmek yiyebileceğinizin bir garantisi yok. Bugün sizin yaşadığınız tek gün. Dün geçti, yarın ise gelmedi. Sadece bugün varsınız. Yapabileceğiniz her şeyi sadece bugün yapabilirsiniz. Bugünü boş geçmeyin. Bugün yaptığınız her şey yarın yapacaklarınızın teminatı olsun. Bugün gülümseyin, bugün sevdiklerinizi arayın. Bugün mutlu olun çünkü bugün yaşıyorsunuz.

Zamanı Kontrol Edemezsiniz

Tik tak. Geçti, bir saniye daha. Geri getirebilir misiniz? Zamanı kontrol edemezsiniz, zaman her saniye ilerlemeye devam eder. Zamanı geri getiremezsiniz o yüzden zamanla birlikte hareket edin. Zamanın içindeyken o anı değerlendirin. Yapmak istediklerinizi şimdi yapın. İşlerinizi bugün halledin. Yarın her şey için geç olabilir. Yaşamdan keyif almak için bir şeyler olmasını beklemeyin. Keyif almak, mutlu olmak zor değil. Derince bir nefes alın ve bunu hissedin. Nefes aldınız yani siz yaşıyorsunuz.

Doğu kültüründe nefes aldığının bilincinde olmak son derece önemlidir çünkü yaşamın gücü nefesle gelir. Öğretilerin hepsinde nefes egzersizleri yapılır ve kişinin bu anın içinde olduğunu fark etmesi sağlanır. Anda var olduğunu hissetmeyen kişilerin hayattan keyif alması çok zordur. Sahip olduğumuz ve hareket edebileceğimiz tek anın şu an olduğunu bilmek bizi harekete geçmeye zorlar.  Aynı zamanda var olduğumuz için mutlu olmamıza da sebep olur.

Yaşadığımız an şimdi, bildiğimiz tek an şu an. Geçmiş bitti, değiştirme şansımız yok. Olanı olduğu gibi kabul etmek zorundayız. Gelecek hakkında fikrimiz yok, geleceği bir anda getiremeyiz. Elimizde sadece şu an var. Şu anı yaşayabiliriz. İçinde olduğumuz anı iyi değerlendirmek geçmişe güzel anı getirirken geleceğe de pozitif haberler yollar.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir