in

Zekâ Tek Başına Yeterli Olmaz, Kazanmak İçin Akıllı Olmayı Öğrenmelisiniz!

Zekâ Nedir?

Zekâ, bireyin karmaşık sorunları hızla kavraması, edindiği bilgiyi kolayca ve uzun süreli hafızada tutabilmesi ve genel anlamda birçok konuda bilgi ve fikir sahibi olması anlamına gelmektedir. Zeki insanlar genelde çok yönlü bilgi birikimine sahiptirler. Meraklı kişilikleri sürekli öğrenmeye ve yeni bilgiler edinmeye yönelik bir potansiyele sahiptir.  Bu bireyler, hızlı anlama ve kavrama yeteneği güçlü bireylerdir. Aileler çocuklarını bu yönde geliştirmek için çok çaba sarf ediyor olsalar bile, zekâ, bireyin doğuştan sahip olabileceği, genetik bir özelliktir.

Zekâyı Sonradan Geliştirmek Mümkün Müdür?

Zekânızı sonradan geliştirmek doğrudan mümkün olmayacaktır, fakat beyninizi bu doğrultuda eğiterek zekânızı güçlendirmeyi hedefleyebilirsiniz. Zekâ, aslında beynin sürekli aktif olması demektir. Bu yüzden beyninizin aktif olmasına yönelik yapacağınız tüm çalışmalar, zekânıza olumlu yönde bir fayda sağlayacaktır. Kitap okumak, bulmaca çözmek, resim yapmak, etkinliklere katılmak gibi faaliyetler, beyninizi olumlu yönde etkileyen faktörler arasında yer alır. Beyninizi sürekli aktif tutmanız sizi, Demans, Alzheimer, Parkinson, hafıza kaybı gibi önemli hastalıklardan da koruyacaktır. 

Gittikçe Yaygınlaşan Alzheimer Hastalığından Kurtulmak Mümkün mü?

Başarı İçin Zekâ Tek Başına Yeterli Midir?

René Descartes’in çok yerinde bir sözü vardır: “Zeki olmak yetmez. Asıl olan zekâyı yerinde kullanmaktır”. Zeki olmak başlıca bir gurur kaynağı olabilir ve insanların sizi farklı değerlendirmesini mümkün kılabilir. Fakat kazanmak ve başarıya ulaşmak için zeka tek başına yeterli olmayacaktır, aklınızı da kullanmanız bu doğrultuda büyük önem taşır. Önemli olan hafızanızı sadece bilgilerle doldurmak değil, aynı zamanda bu bilgileri yerinde kullanabilmektir. Zekâ, karmaşık sorunları hızla kavrayabilme yeteneğine sahip olsa da, hızla çözüme ulaştırabileceği anlamına gelmemektedir. Hızlı düşünebilmek zekânın, hızlı çözüm üretmek ise aklın gücüdür.  Zekâ tek başına sizi güçlü, sosyal, girişken, başarılı ya da bilgin kılmaz, aklınız devreye girdiği an ancak başarının yolları açılacaktır. Örneğin, bir mülakata girdiğinizde karşı tarafı etkileyecek olan edindiğiniz diploma sayısı değil, sahip olduğunuz akıl gücünüzdür. Karşınızdakini ikna edebilmek zekânın değil, aklın işidir.

Her ne kadar zekâ ve akıl anlam olarak birbirine benziyor olsa da, aslında çok farklı etkenlere sahiptirler. Zekâ, edinilen tüm bilgileri hafızada tutabilmek iken, akıl tüm bildiklerinizi ve öğrendiklerinizi doğru yerde uygulamaya dökebilmektir. Aklınızı yerinde kullanmadığınız takdirde, zekânız sizi çok ileri götüremeyecektir.

Aklınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Zekâ, edinilen bilgiler ile akıl ise, edinilen tecrübe ile gelişir. Akıl, tecrübe ettiğiniz tüm olguların bir bütünüdür. Hayatınızda ne kadar çok tecrübeye yönelik girişimlerde bulunursanız, aklınız o kadar çevik ve güçlü olacaktır. Bu yüzden zekânızı geliştirmek istiyorsanız, bol bol okumalı, aklınızı geliştirmek istiyorsanız ise tecrübe yaşamaktan korkmamalısınız. Yaşayacağınız tüm olumlu ya da olumsuz tecrübeler, daha kıvrak bir zekâya sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Nesrin SOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Cildiniz Yağlı mı? İşte Size Önerebileceğimiz Doğal Maske Tarifleri

Süt Alerjisi mi? Laktoz İntoleransı mı? Laktoz İntoleransını Tanıyalım