1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Dişler İçin Doğru Bakım Yöntemleri

Sağlıklı Dişler İçin Doğru Bakım Yöntemleri
Sağlıklı Dişler ve diş bakım yöntemleri
1

Ülkemizde diş bakımlarını yapan kişi sayısının Avrupa ve dünyanın geneline göre çok az olduğunu ve bu kişilerin büyük bölümünün de yanlış yaptıkları ifade edilmiştir. Başta Amerika olmak üzere Avrupa’nın birçok yerindeki insanların sağlıklı dişler için diş temizliği ve diş fırçalama teknikleri üzerine eğitimler alarak bakımlarını profesyonel şekilde gerçekleştirdikleri görülmüştür. Aynı çocuklara bu alışkanlığı erken dönemlerde kazandırmak için okullarda dahi eğitimler verildiğini görmekteyiz. Ülkemizde ise bu durumda oldukça geri kaldığını, Avrupa’da yaşayan bir kişinin yıl içerisinde 4 adet diş fırçası eskittiğini, bizim ülkemizde ise 4 yılda bir fırça eskidiğinin altı çizilmiştir.

Diş Fırçası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Dişler İçin Doğru Bakım Yöntemleri |Sağlıklı Yaşam

 Sağlıklı Dişler İçin Doğru Bakım Yöntemleri içerisinde diş fırçasının oldukça önemli bir yere sahip olduğunu görmemekteyiz. Diş fırçalama sırasında üst düzey bir performans almak için diş fırçasındaki kılların sayısına bakmak gerekiyor. Kesinlikle bol kıl miktarına sahip fırçalar alınması gerektiğini, kıl sayısında meydana gelen avantajın temizleme gücüne maksimum etkiler meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Bu konuda küçük kafa yapısına sahip bol kıllı fırçalar almaya önem gösterilmelidir.

Diş Bakımı Sırasında Diş İpi Gibi Ürünlerin Kullanılması Gerekiyor mu?

Sağlıklı Dişler İçin Doğru Bakım Yöntemleri konusuna geldiğinize göre birçoğunuz diş bakımını ya tam yaptığını düşünüyor ya da eksikliklerinin bulunduğunu kabul ediyordur. Diş bakımı sırasında diş fırçalarının %70 gibi bir temizleme oranına sahip olduğunu bilmeniz gerekmekte. Dişlerin tamamına, ara yüzeylere temas edemeyen diş fırçaları aslında tam bir bakımın meydana getirememekte. Geriye kadar %30’lük bölümün temizlenebilmesi için diş ipi gibi yardımcı öğelerden destek alınması gerekildiğinden bahseden uzmanlar, diş ipinin de birçok kişi tarafından kullanılamadığını gözlemlemiştir. Diş ipi kullanımı yapmak istemeyenler ise son zamanlarda geliştirilen arayüz fırçaları kullanarak daha etkili bir bakım meydana getirebilirler. Bu gibi konulara dikkat etmek meydana gelebilecek bir diş eti rahatsızlığının önüne geçmeye olanak sağlayacaktır.

Diş Macunu Nasıl Olmalı?

 Sağlıklı Dişler İçin diş fırçası seçimi kadar diş macunun da oldukça önemli olduğunu görmekteyiz. 1900’lü yıllarından beri kullanılan macunlar genel olarak florür içermekte idi. Bu maddelerin diş çürümesini önleyebilecek bir yapıya sahip olduğu görüşü uzun yıllarca dile getirilmişti. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda diş macunlarının kesinlikle florür içermeyecek şekilde alınması önerilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir