1. Ana Sayfa
  2. +40 da Ne Var

Sanal Seks İle Gerçek Hayata Vurulan 9 Sekte

Sanal Seks İle Gerçek Hayata Vurulan 9 Sekte
0

Teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde, birbirinden çok uzakta olan farklı insanların kolay ve rahat bir şekilde iletişim kurmaları oldukça yaygınlaşmıştır. Cinselliğe duyulan merak ve ihtiyacın bu teknolojik gelişmeler ile bir araya gelmesi ise “sanal seks” denen bir ilişki türünü ortaya çıkarmıştır.

Sanal Seks Nedir | Sanal Seksin zararları

Sanal arkadaşlıkların ve hatta sevgililiklerin hızla artmakta olduğu bu son dönemde, birbirini yeterince tanımayan ya da mesajlaşma yolu ile tanıştıklarını zanneden bazı insanlar bu ilişki türü sayesinde cinsel duygularını doyurmaya çalışmaktadır. Bunun en önemli sebepleri ise, istenildiği zaman cinsel ilişkiye girilebilecek bir partnere sahip olmanın zor olması ve herhangi birileriyle cinsel ilişkiye girmenin toplumsal açıdan çok kötü sonuçlar ortaya çıkarabilmesidir.

Genellikle sosyal medyayı sıklıkla kullanan genç insanların tercih ettiği bu ilişki türü, kolay olduğu kadar tehlikesiz zannedilse bile çeşitli ekran görüntülerinin alınması ya da mesaj yolu ile iletilen farklı içeriklerin diğer insanlarla da paylaşılması da ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Bu Yazıda Neler Var

Sanal Seksin Zararları Var mı?

Sanal Seks Nedir | Sanal Seksin zararları

Genel olarak, herhangi bir mesajlaşma uygulamasının görüntülü arama özelliği kullanılarak ya da sadece mesajlaşma yoluyla yapılmakta olan sanal seksin zararları çoğunlukla psikolojik ve sosyolojik anlamdaki sorunlardır. Bunun haricinde, basit bir mastirbasyon deneyiminden çok da farklı olamayan bu ilişkinin herhangi bir biyolojik zararından söz etmek mümkün değildir.

Fakat yüzlerin gizlenmesi ve kişinin tanınmasına sebep olabilecek tüm detayların ortadan kaldırılması ile gerçekleştirilen sanal seks ilişkileri bile yeterince güvenilir olamayabilir. Çünkü bu ilişkiler sırasında karşı tarafa gönderilmiş olan tüm görüntülerin çeşitli porno sitelerine yüklenmesi, şantaj ya da çeşitli dolandırıcılık türleri için bir malzeme olarak kullanılması da oldukça yaygın bir durumdur.

Sanal Seks Nedir | Sanal Seksin psikolojik etkileri

Bu türdeki ilişkilerin sebep olduğu zararlar genel olarak, daha önce de var olan çeşitli sorunların büyümesine sebep olmaktadır. Psikolojik açıdan düşünüldüğü zaman, doğal ilişkiyi ya da insanlar ile beraber bazı faaliyetlerde bulunmayı değil de teknolojik cihazlar aracılığıyla, kendisinden çok uzakta olan birileri ile sürekli görüşmeyi tercih etmek pek de iyi bir durumun belirtisi değildir.

Sanal seksin zararları konusunda şu durumlardan söz edilebilir:

  1. Sanal seks yapan kişiye, gerçek bir ilişki sırasında yetersiz olacağını hissettirme
  2. Bağımlılık ortaya çıkarma
  3. Özgüvensizlik problemi ortaya çıkarma
  4. Asosyalliğe sebep olma
  5. Sürekli mastürbasyon yapma isteği ortaya çıkarma
  6. İnsanlarla iletişim kurmada isteksizliğe sebep olma
  7. Aşk duygusuna zarar vererek kişinin sürekli zevk arayışında olmasına sebep olma
  8. Tüm bunlara bağlı olarak çeşitli kişilik bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olma
  9. Görüntülerin ya da mesajların ifşa edilmesi durumunda kişinin toplum tarafından dışlanmasına, kişiye kötü yaklaşılmasına sebep olma

Yorum Yap