in

Stephen Hawking : Zamanın Kısa Tarihi Kitap İncelemesi

Fizik bilimine ve dolayısıyla insanlığa adanmış bir ömür, fikir ve teorileri bugün bilim adamlarının rotasını sağlamış, bilimsel veriler denildiğinde Stephen Hawking akla gelmektedir. Zamanın Kısa Tarihi adlı eser, bilim dünyasına kazandırılmış çok değerli bir yapıttır.  Her kesimden insanın okuyacağı, roman tadında bir kitaptır. 1988 yılında basılmış ve 9 milyonun üzerinde baskı yapmıştır.

Zamanın Kısa Tarihi Konusu

 Fizik yaşamın bir parçasıdır.  Onu anlamadan evren anlaşılamaz.  Gece, yıldızlar ve kozmosun evrene ait sırları vardır. İnsanlar yeni sırlar keşfetmeli ve bunun için çaba sarf etmelidir. Her şeyin bir yasası olduğu gibi evreninde mutlak bir yasası vardır. Zaman nedir? Zaman ilerlemekte midir? Zaman hangi hızla ilerlemektedir? Fizik, denklemler, formüller ve teorilerden oluşmuş oldukça karmaşık bir bilimdir. Evreni, kozmosu merak etmek ve anlamak için fizikçi olmaya gerek yoktur. Fizik kurallarını ve yasaları sevmek için önce merak etmek ve soru sormak sorgulamak gerekmektedir. Bir tahminde bulunmadan önce, teori ortaya atmak gerekir. Teoriler çürütülmediği sürece bilgi verirler. İnsan yaşamında zamanın göreceli olması, yaşamı etkileyen bir durumdur.

Nereden Geldik?

Bilimsel verileri, evrene dair soruları ve soruların yanıtları kitapta eğlenceli bir dille anlatılmıştır. Evrenin oluşumundan günümüze kadar değişmediğini ve yine aynı şekilde sona ereceğini düşünen insanlar, sorgulamayan ve araştırmayan insanlardır. Olduğu gibi inanmak, neden ve sonuç ilişkisi kurulmadan evrenin anlaşılması mümkün değildir. Evrenin bugün olduğu gibi kalacağı düşüncesi kolaycılıktan başka bir şey değildir. Evrenle zaman ilişkisi kurmak, zamanın, evren var olduğundan bugüne kadar var olduğunu, evrenden önce zaman diye bir kavramın olmadığı anlatılmaktadır. Bütün araştırmalara rağmen, genel görelilik kuramı ve kuantum hakkında bugün bile aralarında tutarsızlıklar olduğu, bu konuda halen çalışmaların devam ettiğidir. Kütle ve kütlenin çekim gücü hakkında halen çözülemeyen ve birçok ispatlanamayan veriler bulunmaktadır. Dünyanın hareketlerinin izlenmesi, ışık hızının dünyanın hareketleriyle olan bağlantısı gibi konular kitabın omurgasını oluşturmaktadır.  

Zamanın Kısa Tarihi, Stefan Hawking’in en son çıkardığı bilimsel eseridir. Fiziksel özel durumuna rağmen, bilimsel araştırmalarını bıkmadan usanmadan, insanlara fiziği ve evrenin oluşumunu sevdirme çabası kitaptaki esprili dilinden de fazlasıyla anlaşılmaktadır. Herkesin okuması gereken, Fiziği sevdiren ve keyifle okunan bir kitap.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : empati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Algofobi, Acı Ve Ağrı Duyma Korkusu Nedir?

Alternatif Tıbbın Göz Bebeği Refleksoloji