in

Son 10 Yılın Efsane olmuş en çok izlenen 21 Türk Dizisi

Aradan geçen yıllar, Türk toplumunda izleme yönündeki alışkanlıkları nasıl şekillendirmiş buyrun beraber inceleyelim. Son 10 yılın efsane Türk Dizileri denildiğinde hafızalarda yerini almış, en çok izlenen Türk dizileri sıralamamızı hep birlikte inceleyelim:

#1 Ezel | 2009

ATV ekranlarında uzun dönem izlediğimiz ezel, aşk-ı memnu dizisinin rakip koştuğu kulvarda bayrağı teslim almıştır. Ömer ile Eyşan’ın evlenme hayallerinin bir cinayet sonucu hapiste sonuçlanmasını konu edinmektedir. Tabi hafızamıza kazınan Ramiz Dayı, sadece Ömer’in değil Türk gençlerinin ikinci babası olmuştur. Senaryo ve kurgusu düşünüldüğünde o döneme kadar ortaya konulmuş en başarılı işti.

#2 Geniş Aile | 2009

Türk dizilerinde 2009’a kadar ortalama beş yıllık bir döneme bakıldığında, dizilerde hakim olan dramın yerini komediye bırakmış halidir. Geniş aile bol bütçeye gerek olmadan sade duruşuyla, izleyenlerini kahkaha ile ekrana kilitlemeyi başarmıştır.

#3 Öyle Bir Geçer Zaman ki | 2010

O yıllarda Osman denildiğinde herkesin aklına Ali Kaptan’ ın Caroline’in peşinden giderek dağıttığı yuvası ile cefakar annenin dört çocuğunu ne zorluklarla büyüttüğü gelirdi ve herkesin gözünü yaşartırdı. Dizi öylesine sevilmiş ve öylesine benimsenmişti ki, bütün memleket Osman’ı sever Ali Kaptan’a lanet ederdi.

#4 Fatmagül’ün Suçu Ne? | 2010

Dönemin en çok konuşulan dizilerinden biri olan Fatmagül’ün Suçu ne?; Fatmagül ismindeki bir genç kızın, zengin gençler tarafından tecavüze uğraması ve bunun akabinde başına gelen olayları anlatmaktadır.

#5 Behzat Ç. | 2010

Türk dizi standartlarında doğru bilinenleri yanlış hale getiren çok başarılı bir çalışmadır. Başrolünde çok yakışıklı bir oyuncu olmadan da popülaritesi zirvede olmuştur. Dizi baştan sona alışılmışın dışında ve beklenenin aksine ilerliyordu ki; beş tane adam muhabbet ediyor, dizi o bölümle izlenme rekoru kırıyordu.

#6 Leyla ile Mecnun | 2011

Türk dizi anlayışına çok farklı bir boyut kazandıran ve konu itibari ile tıkanan yolları açan en önemli yapımlardandır. Dizinin takipçileri neredeyse replikleri ezbere bilir hale gelmiştir.

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir : Hercai Dizisi Yine Zirvede

#7 Adını Feriha Koydum | 2011

2011 Yılının fakir kız zengin oğlan temalı dizilerinden birisidir. Aşk ve entrika sevenlerin favorisi olmuştur.

#8 Muhteşem Yüzyıl | 2011

Dönemin en gösterişli, kostüm ve dekor açısından inanılmaz bir yapımdı. Muhteşem yüzyıl denildiğinde herkesin aklına tarihle beraber kazınan en önemli karakter tabiki de Hürrem’di.

#9 Karadayı | 2012

2012 yılı Türk dizilerine baktığımızda Karadayı ile  Kenan İmirzalıoğlu’nun gerek oyunculuğu gerekse fiziksel duruşu herkesin aklına kazınmıştır. Dizide Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor yine diziye imzasını atan isimler olmuştur

#10 İşler Güçler | 2012

Üç kafadar oyuncu olmak ister.  Murat bütün çalışmalarına rağmen hayalindeki yeri, hak ettiği yeri elde edemediğini düşünür. Sadi aslında gümrük memurudur. Ancak oyuncu olacağım diye herşeyi göze almıştır. Ahmet ise oyunculuk kariyerine başrolle başlamış ama devamı gelmemiş bir oyuncudur.

#11 Suskunlar | 2012

Çocukluk yıllarında yapılan masumca bir hatanın çekilen acısını anlatan dizide, çocuk yaşta büyüyen değişen ve susan bir grubun hayat hikayesi anlatılmaktadır. Aradan geçen yıllar, bambaşka hayat yaşıyan bu kişilerin bir araya gelmesine engel olamadı. Yıllar sonra yarım bıraktıkları ne varsa; aşk ve intikam dahil tamamlamak üzere tekrar buluştular. Ve suskunlar konuşmaya karar verdi.

#12 Diriliş Ertuğrul | 2014

TRT ekranlarında hala severek izlenilen ve çarşamba günlerinin reyting rekortmeni olan tarih konulu dizi, 2014 yapımıdır.

#13 Kardeş Payı | 2014

2014’nın en gözde yapımıdır. Kardeş payı ile zirve yapan Murat Cemcir ve Ahmet Kural sinemada Düğün Dernek filmi ile izleyenlerin hafızasına kazınmıştır.

#14 Poyraz Karayel | 2014

Sahip olduğu en değerli şeyleri kaybeden eski bir polis memuru. Bu sefer amacı sadece oğlunu korumak. Kanal D ekranlarından hatırlayacağımız dizi, Behsat.Ç’nin Leyla ile Mecnun dizisinde harmanlanmış hali gibidir.

#15 Kiralık Aşk | 2015

Kiralık aşk denildiğinde herkesin aklına ilk gelen Elçin Sangu’nun turuncu saçları olur. Başlarda yaz dizisi olsa da, izleyen kitlenin yoğunluğu nedeniyle yaz dizileri arasından sıyrılarak dizinin sonraki dönemlerde devam etmesini sağlamıştır.

#16 İçerde | 2016

Senaryosu itibari ile Ezel’e rakiptir. Hatta Ezel oyuncularına da yer vermiştir. Dizinin en çok akılda kalan karakteri ise Kebapçı Celal’dir.

#17 Vatanım Sensin | 2016

Halit Ergenç ve Bergüzar Korel denildiğinde aslında akla ilk gelen, Binbir Gece dizisidir. Mevzu bahis bu ikili olunca, izleyici zaten ekran başına kitlenmiştir. Vatanım Sensin’de de gerek yapım gerek kurgusu gereği, hafızalardaki yerini almıştır.

#18 Kadın | 2017

2017 yapımı olan dizide, tek başına çocuklarına kimseye minnet etmeden bakmaya çalışan kadının hayatı anlatılmaktadır. Fox tv ekranlarında, hala izlenmeye devam edilen ve salı günlerinin reyting rekortmeni kadın dizisi, aynı zamanda Japonya da Tokyo Drama ödüllerinde “ en iyi yabancı drama “ ödülünü almıştır.

#19 Ufak Tefek Cinayetler | 2017

Türklerin entrika ve kurgu konusunda, ne kadar iyi olduğunu bir kez daha gözler önüne seren dizidir. Birbirinin kuyusunu kazan dört arkadaşın, başından geçen olayları anlatmaktadır.

#20 Çukur | 2017

Başladığı andan itibaren, büyük bir takipçi kitlesine sahip olan dizinin hafızalara kazılan sözü “ bu hayatın heycanı meycanı yoktur “ büyük küçük herkesin diline pelesenk olmuştur.

#21 Söz | 2017

Türk TV tarihinde kolluk kuvvetlerine ait olayları anlatan dizi yapımındaki boşluğu kapatmıştır. Dizinin kendisine has ciddi bir hayran kitlesi vardır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Carpediem

Popo Estetiği Hakkında Tüm Bilmek İstedikleriniz

Boş Vakitlerinizi Ailece Değerlendirebileceğiniz Eğlenceli 5 Aktivite