1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat

Satranç Kitap İncelemesi : Stefan Zweig

Satranç Kitap İncelemesi : Stefan Zweig
0

Stefan Zweig  Satranç adlı eseriyle  hem dünya ile hem de okuyucularınla vedalaşıyor.  Bu yazımızda da sizler için Satranç Kitap İncelemesi ele aldık.

İki arkadaş, gemi ile Arjantin’in Buenos Aires şehrine seyahat ederler. Gemi de dünyaca ünlü Satranç şampiyonu Mirko Czentovic’in de seyahat ettiğinden habersizdirler. Dünyaca ünlü satranç şampiyonu Mirko Czentovic’in şampiyonluk hikayesi son derece ilginçtir. Satrancı babasını izleyerek öğrenmiştir.

İlginizi Çekebilir:Bir Bilim Adamının Romanı özet | Oğuz Atay

Ne kadar öğrendiğin de bilince olmayan Mirko, babasının olmadığı bir satranç oyununda babasının rakibinin karşısında bir hamle yaparak oyunu kazanması babasını hayli heyecanlandırmış, onun bu yeteneğini herkese göstererek oğlunla gurur duyduğunu herkese göstermek istemiştir.

O günden sonra satranç müsabakalarındaki galibiyetleri onu dünyaca ünlü bir satranç ustası ve şampiyon yapmıştır. Ancak bu kadar başarılı olmasına rağmen, tam bir asosyal kişilik yapısına sahiptir. Bütün becerisi ve öz güveni satranç müsabakası ile sınırlı bir kişidir. Müsabaka bittiğinde, aptal aptal   bakışları, saçma sapan konuşmaları ile tam bir alık niteliğindedir.

Satranç Kitap İncelemesi | Büyük şampiyon Gemide

Bir gün insanlar arasında, dünyaca ünlü bir satranç şampiyonunun gemide olduğu haberi hızla yayılır. Gemide aynı zamanda çok zengin bir petrol kralı da seyahat etmektedir. Bunu duyan zengin McConnor, şampiyon Czentovic’e para karşılığı bir oyun teklif eder. Şampiyon da bu teklifi kabul eder. Ancak oyun, Czentovic’e karşı gemide bulunan tüm satranç meraklıları birlikte oynayacaklardır.

Bir sürü rakibe karşı Czentovic tek başına, hamle sırası geldiğinde hiç beklemeden hamlelerini yapmaktadır. Aradan fazla zaman geçmeden, Czentovic bütün karşısındaki rakipleri mat eder. Ancak Petrol kralı yenilgiyi hazmedemeyince tekrar para karşılığı bir oyun daha teklif eder.

Czentovic, Yenilgiye doymayan zengin ve yandaşları ile tekrar oyun masasına oturur ve onları yenmesine çok az bir zaman kala, beklenmedik bir misafir çıka gelir. Czentovic’in karşısında oturan rakipleri yanlış yaptıkları bir hamle konusunda uyarır ve doğru hamleyi gösterir. Böylelikle Czentovic yenilmez ama berabere kalır.

Petrol zengini McConnor, bu kez Czentovic’e, o misafir rakiple oynamasını para karşılığı teklif eder. Ancak yeni misafir, hayatında hiç satranç oynamadığını bu nedenle bu teklifi kabul edemeyeceğini söyler ve orayı terk eder. Adı Dr. B olan misafiri ikna etmek için yanına giderler ancak misafir bu konuyla ilgili hikayesini onlara anlatır.

Satranç Kitap İncelemesi |Trajik Hikâye

Dr.B yıllar önce hapse girmiştir ve tek kişilik hücrede kalmaktadır.  Sorgu için götürüldüğü bir gün bir asker parkasının cebinden satranç oyununu anlatan bir kitap çalar. Hücresinde bu kitabı okuyarak ve ekmek kırıntılarıyla piyonlar yaparak satrancı öğrenir. Bu durum onda bir tutkuya dönüşür. İçerden çıkar ve o güne kadar satrançla ilgili bir şey yapmaz. İknalar sonuç verir ve Dr. B Czentovic ile bir oyun daha oynamayı kabul eder. Czentovic yenileceğini anlamıştır. Oyunu bırakmaya karar verir. Dr. B’nin ısrarı üzerine tekrar bir oyun daha oynamaya karar verirler ancak bu sefer de Dr. B oyunu bırakır ve orayı terk eder. Heyecan dolu bir solukta okunacak bir eser niteliğindedir.

Yorum Yap