Seyşeller Adaları’nda Muhteşem Bir Tatil İçin Gezilecek Yerler

seyşeller-gezisi

Adalar ülkesi olan Seyşeller (Seychelles) Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. 115’ten fazla adaya sahip Seyşeller Cumhuriyeti’nde Kreol, İngilizce ve Fransızca dilleri konuşuluyor. Başkenti Victoria olan ülkenin genelinde Katolik dinine mensup kişiler yaşıyor. Victoria Şehri Seyşeller’in en büyük adası Mahe’de bulunuyor. Geçmiş tarihinde Seyşeller Adaları’na keşif için gelen Fransız kâşif Seyşel’in ismi adalara verilmiş. Nüfus olarak 90.000 kişinin yaşadığı Seyşeller Adaları’nda harika ötesi ormanlar, masmavi pırıl pırıl deniz ve kısaca mükemmel bir doğa var. Adaların çoğunda dikkat çeken özelliklerin başında granit taşlar geliyor. Bu adaların tek negatif tarafı ise Dünya’nın en pahalı yerlerinden biri olması diyebiliriz.

Mahe Adası Ve Victoria Şehri

Seyşel halkının büyük kısmı Mahe Adası’nda özellikle Victoria Şehri’nde yaşıyor. Victoria şehrinde görülmeye değer yerler arasında Hint tapınağı, ulusal botanik bahçesi ve pazar yer alıyor. Baharat adası olarak da bilinen Mahe Adası’ndaki bu pazarda köri, tarçın, hardal, vanilya ve bunun gibi daha birçok baharatı bulabilirsiniz.

Mahe Adası’na bağlı Eden Adası yapay bir ada ve Dünya’daki pek çok zenginin lüks villalarının bulunduğu bir yer olarak biliniyor. Seyşeller Adaları, Dünya’nın en iyi şnorkel dalış yerlerinden birisi olarak da sayılıyor. Dalış yaptığınızdaysa su altındaki karettaları, renkli balıkları ve mercanları görme şansınız oluyor.

Praslin Adası Ve La Digue Adası

Dünya’nın en muhteşem ve eşi benzeri görülmeyen plajları Praslin Adası’nda bulunuyor. Fakat bu plajların arasında öyle bir plaj var ki; Dünya’nın en harika plajlarından birisi olarak kabul edilen bu plaj listelere girmiş Anse Lazio Plajı ve Praslin Adası’nda yer alıyor. Praslin Adası ormanlarında palmiyeler, siyah papağanlar, çeşit çeşit meyveler ve özellikle sadece Seyşeller’de yetişen “Deniz Hindistan Cevizlerini” görebilirsiniz.

La Digue Adası’na gidince adanın olmazsa olmazı bisikletler ile ada turuna çıkabilirsiniz. Ulusal parkı ziyaret edip, kaplumbağaları görebilirsiniz. L’Union Estate parkında ise “Plantation House” denilen görülmeye değer dağ evleri bulunuyor.

Seyşeller’de Silhouette, Chauve Souris, Cousine, Desroches ve Fregate gibi yine denizi ve doğasıyla dikkatleri çeken başka adalarda yer alıyor.

Seyşeller Adalarında Ne Yenir?

Tropikal meyveler arasında mango ve ananas en çok tüketilenleri olmakla birlikte Hindistan cevizi, muz, yıldız meyvesi, kavun, karpuz gibi ve lezzetini dahi bilmediğimiz daha değişik meyvelerden de Seyşeller’de yiyebilirsiniz. Çeşit çeşit meyvelerden yapılmış taze meyve suları ya da kokteyller içebilirsiniz. Adada en çok yenen yemekler balıklardan yapılıyor ve baharat yemeklerde oldukça fazla kullanılıyor. Bu baharatların başında köri geliyor. Yemekler pişirilirken meyvelerin ve baharatların kullanılması yemeklere farklı bir lezzet veriyor. Ülke genelinde pilav ve tavukta çok tüketilen yemekler arasında bulunuyor. Seyşeller genelinde başka ülkelerin yemeklerinden yiyebileceğiniz restoranları da bulabilmeniz mümkün.

Ayrıca yılın her mevsimi gidebileceğiniz Seyşeller Adaları’nda gönlünüzce sörf yapabilirsiniz. Adaların çoğunda dev kaplumbağaları görebilirsiniz. Hediyelik eşya olarak boyanmış kumaşlar, takılar, baharatlar ve değerli siyah incilerden satın alabilirsiniz. Seyşeller’de eğlenmek için gece kulüplerine, diskolara ve barlara gidebilir, ayrıca şovlara katılabilirsiniz. Seyşeller Adaları’nda her bütçeye uygun konaklama yerleri bulabilirsiniz. Dünya’nın cenneti denilebilecek adaların, plajların, ormanların bulunduğu Seyşeller Adaları görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık