Shah Rukh Khan IMDb Puanı Yüksek 6 Filmi

shah-rukh-khan

Bollywood  sinemasının en ünlü simalarından olan, Shah Rukh Khan aşk filmlerinin bir numaraları aranan isimlerindendir. Sempatikliği ile gönüllerde taht kuran Shah Rukh  Khan’ın ödüllerle dolu film listesinden bazılarını sizler için derledik.

Hint filmlerinde özellikle kadının gücü vurgusunu diğer filmlerde de görebilirsiniz. Örneğin; Kadın Sporcularla İlgili izlemekten Keyif Alacağınız En İyi 10 Film

1-Dilwale Dulhania  Le Jayenge (IMDb:8,4)

Yıl: 1995

Raj (Shah Rukh Khan) İngiltere’de yaşayan, zengin, sorumsuz şımarık bir Hintlidir. Simran (Kajol) ‘da İngiltere’de yaşamaktadır fakat raj’ın aksine sakin, ailesinin sözünden çıkmayan biridir. Ayrıca Hint geleneklerine bağlı asla taviz vermeyen bir ailede yaşamaktadır.

Avrupa gezileri sırasında tanışan bu ikili ilk başlarda birbirlerine tahammül bile edemezler. Hesaba katmadıkları şey ise aşkın yavaş yavaş onları yakaladığıdır. Bunu anladıklarında her şey için geç kalınmıştır. Simran, Hindistan’a  eski aile dostları ile evlendirilmeye götürülmüştür bile…

2- Swades, We the People (IMDb:8,2)

Shah Rukh Khan

Yıl:2004

Mohan (Shah Rukh Khan), Nasa’da proje sorumlusu olarak çalışmaktadır. Bir gün aklına ona bakıp büyüten dadısı gelir ve onu bulmak için zorlu yollardan geçip Hindistan’a varır. Dadısını bulduğunda çocukluk arkadaşıyla da karşılaşır.

Mutluluğunu gölgeleyen büyük bir sorun vardır. Köyde yaşayan insanların yaşam koşulları içler acısıdır. Mohan artık bir karar vermek zorundadır  ya Amerika’ya dönüp her şeyi unutacak ya da Hindistan’da kalıp halkının sorunlarına çareler arayıp yardım edecektir.

3-My Name is Khan (IMDb:8,0)

Yıl:2010

Rızvan Khan (Shah Rukh Khan) Asperger sendromu hastasıdır. Bu Hastalık sosyal etkileşimi olumsuz etkiler. Sürekli tekrarlanan hareketlerde bulunmasına neden olur. Bu yüzden çocukluğu boyunca annesiyle sakin bir yerde yaşar, annesi ölünce kardeşinin yanına Amerika’ya gider.

Orada Mandira adında dul Hintli bir kadına aşık olur, evlenirler. O sıralarda gerçekleşen 11 Eylül saldırıları yüzünden Mandira’nın oğlu soy ismi Müslüman olduğu için öldürülür. Acısı büyük olan anne eşini terk eder. Kızgınlıkla Amerika başkanına terörist olmadığını söylemesini ister. Hastalığından dolayı bunu ciddiye alan Rızvan zorlu yolculuğa çıkma kararı alır.

4-Kuch Kuch Hota Hai (IMDb:7,9)

Yıl:1998

Anjeli ve Rahul (Shah Rukh Khan) kolejde çok yakın iki arkadaştır. Bir gün Tina adında başka bir kızın gelmesiyle Rahul’un ilgisi ve bütün aşkı ona yönelir. Durumu fark eden Anjeli okulu terk eder. Tina ve Rahul evlenir çocuk sahibi olurlar. Hayatın acı yanı Tina doğum sonrasında ölür. Ölmeden önce kızına her yıl okuması için 8 mektup bırakır. Son açılan mektup unutulmuş gerçeği ortaya çıkartacak yeni maceralara neden olacaktır.

5-Veer Zaara (IMDb:7,8)

Yıl:2004 7,8

Filmin konusu Veer ve Zaara’nın nasıl aşık olduklarıdır. Veer (Shah Rukh Khan) büyük iftiralara uğrar, aşkı için hapishanede yatmaya göz yumar. 22 yıl boyunca aşkını içinde tutar. Zaara’ya kavuşacağı günü hayal eder. İmkânsız görünen bu yolda bir çıkış yolu bulacak mıdır?

6-Devdas (IMDb:7,6)

Yıl:2002

Zengin bir ailenin çocuğu olan Devdas ve yanlarında çalışan ailenin kızları Paro çocukluktan beri birbirlerine çok bağlılardır. Aralarında ki sevgi aşka dönüşmüştür.

Devdas eğitim için 10 yıl Londra’ya gitmek zorundadır.  Geri döndüğünde biricik aşkı Paro ile evlenmek ister fakat ailesini buna karşı çıkar. Paro ve ailesini aşağılar. Bunun üzerine ailesi Paro’yu zengin başka biriyle evlendirir. Aşk acısına dayanamayan Devdas kendini alkole verir. Artık kendini bile unutur haldedir. Tek unutamadığı Paro’ya olan derin aşkıdır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık