1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler

Silahlı İnsansız Hava Aracı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Silahlı İnsansız Hava Aracı Nedir? Özellikleri Nelerdir?
0

Silahlı insansız hava aracı nedir? Günümüzde birçok ülke savunma sanayinde bir araç olarak SİHA kullanmaktadır. SİHA, silahlı insansız hava aracı demektir. ABD, İsrail, Rusya, Çin gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’ de savunma sanayisinde son yıllarda ciddi yatırımlar yapmış ve kendi yazılımlarıyla SİHA üretmeye başlamıştır. Ülkemiz son 30 yıldır terörle mücadele etmekte, bu mücadelede her ne kadar asker imkan ve kapasite olarak karşı taraftan üstün olsa da yine de teknolojik yetersizliğin de sıkıntılarını yaşamıştır.

SİHA Nedir?siha nedir

Önceleri yüksek uçuş sayesinde arazide görüntü almak, düşman unsurları hakkında havadan keşif yapmak amacıyla insansız hava aracı (iha) üretilmişti. Bu sayede hem can kaybının önüne geçiliyor, hem de kayıt alarak arazi ve düşman hakkında daha net bilgi elde ediliyordu. Bunun yanı sıra son yıllarda insansız hava aracı silahlandırılmış ve silahlı insansız hava aracı adıyla kullanılmıştır.

siha nedir

SİHA sayesinde yine görüntü alınabiliyor, arazi için keşif uçuşları düzenleniyor ve bunun yanı sıra düşman birlikleri, o an imha edilmek istenildiğinde insansız hava aracının silah sistemi aktif olarak kullanılabiliyor. ABD, İsrail, Rusya, Çin gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’ de kendi imkanlarıyla ve yerli yazılımıyla kendi SİHA’sını yapan ülkeler arasında bulunmaktadır. SİHA teknolojisi, bakıldığı zaman basit bir drone teknolojisidir. Zaten çoğu ülkelerce de bu isimle adlandırılmaktadır.

Silahlı İnsansız Hava Aracı ve Özellikleri

siha özellikleri

Pilot yok ve gövde uzunluğu 6.5 metre, kanat açıklığı, 12 metre toplam kalkış ağırlığı 650 kilo, faydalı yük ağırlığı 55 kilo, azami hız 135 konot, olağan seyir hızı 70 knot, servis irtifası 27 bin feet, havada kalış süresi 24 saatten fazla, harekat yarıçapı 150 km.

siha özellikleri

Türk Hava Kuvvetleri’nin bünyesinde şu an 75 tane SİHA vardır. Yine Türk Hava Kuvvetlerimiz 75 tane daha sipariş vererek 150 tane SİHA’yı envanterine katmak istemektedir. Bunun yanı sıra emniyet teşkilatının bünyesinde de toplamda 6 adet SİHA vardır. Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Emniyet Teşkilatı’nın yanı sıra; Katar ve Ukrayna’ da Türk üretimi SİHA’ları kullanmaktadır. Henüz yeni yeni savunma sanayi pazarına girmesine rağmen herkes tarafından gelişmeler ilgi ile takip edilmektedir.

siha özellikleri

Türk Savunma Sanayisi’nin son yıllarda test uçuşlarını yaptığı ANKA isimli insansız hava aracı bizim geliştirdiğimiz en yeni ve donanımlı insansız hava aracı olmanın unvanını taşıyor. Gelecek yıllarda Türk Savunma Sanayisi’nin havacılığa ve uzay programlarına ayıracağı fon ve vereceği destekle hiç şüphesiz daha donanımlı ve son teknoloji ürünler üretilecektir.

siha ozellikleri

Gerek terörle mücadelede, gerekse de askeri teknolojide büyük öneme sahip insansız hava aracı teknolojisi, gelecek yıllarda hiç kuşkusuz daha çok ihtiyaç duyulan bir araç haline gelecek. Türk Savunma Sanayisi’nin bu adımları, ordumuzun ihtiyaç duyduğu teknoloji eksiğini gidermekle kalmayıp, diğer ülkelere de sipariş usulü insansız hava aracı takviyesi yaparak ülkenin ticaret hacmini de genişletmektedir.

siha özellikleri

Savunma Sanayisi’ne yapılacak her yatırım ve silah üretimine Türkiye’nin her zaman ihtiyacı olacaktır. Coğrafyamızda mevcut olan terör sorunu bizi yakından tehdit etmektedir. İleri ki yıllarda terörler mücadele başka boyutlara ulaştığında hiç kuşkusuz Türk Savunma Sanayisi’ ne olan ihtiyaç da bir o kadar artacaktır. Yerli imkanlarla üretilen araçlarımız bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap