in ,

Singapur’da Mutlaka Görülmesi Gereken Şahane 21 Yer

Singapur da gezilecek yerler kadar Singapur otelleri de oldukça meşhurdur. Singapur’a özgü lezzetlerin açık büfelerde sergilendiği oteller devasa büyüklükleri, kendine has mimari özellikleri ve otel aktiviteleri ile sizlere unutamayacağınız bir tatil yaşatacak.  Tarihe tanıklık etmiş heykel figürleri, adalar, birbirinden farklı bitkilerin bulunduğu devasa yeşil alanlar ve uçsuz bucaksız deniz ve havuz keyfi yaşayabileceğiniz bu ülkeyi gezmek için zamanı cömert kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir kere ziyaret ettikten sonra defalarca gelmek isteyeceğiniz bu ülke, hem gündüz hem de gece saatlerinde ayrı ayrı güzeldir. Singapur sokaklarının sıcacık ve renkli yapısını çok seveceksiniz. Sizlere Singapur’da görmeniz gereken yerler ile alakalı yirmi bir maddeden oluşan bir liste hazırladık. Listemizde uğrak yerleriniz ile alakalı birtakım detaylara da yer verdik. Böylece yola çıkmadan önce bu güzel ülke ile alakalı bir takım ip uçları edinebilirsiniz.

Singapur turu için online seyahat acentalarının yurt dışı kampanyalarını inceleyerek kaliteli bir tatili daha ekonomik koşullarla gerçekleştirebilirsiniz. Buradan artırdığınız bütçenizi Singapur yolculuğunda yapacağınız alışverişler için kullanabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz Singapur tatili için en az on gün ayırmanızdır. Başlangıçta abarttığımızı düşünseniz de ziyaretinizi gerçekleştirdiğinizde bu sürenin bile az olduğunu anlayacaksınız.  Alışverişten, eğlenceye, yemek noktalarından tarihi mekanlara kadar saydığımız her nokta hafızanızda unutulmaz anılar oluşturacak.

#1 Civic District

Bu tarihi alanda parklar, müzeler ve hükümet binaları bulunur. Alışveriş yapmak ve birbirinde leziz tatları sizlerin beğenisine sunan restoranları keşfetmek için Civic District meydanlarında dolaşabilirsiniz. Böylece gezintinizi bir lezzet yolculuğuna dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Singapur mutfağında kullanılan farklı baharatlarla ilgili ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

  #2 Merlion Heykeli

  2. Sırayı dünyaca ünlü Merlion Heykeli alıyor. Yaklaşık dokuz metre uzunluğundaki bu heykel bir nevi bu ülkenin sembolüdür. Bu devasa heykel gibi Singapur denilince akla gelen bir başka simge ise Marina Bay Sands Otelidir. Otel demişken zevkli mimarisi ve beyaz rengi ile Reffles Place oteli önünde fotoğraf çektirmeyi ihtimal etmemelisiniz.

  Marina Bay Sands günümüz mimarisinin gidebileceği noktaları mükemmel bir görselliğe döken devasa bir yapıttır ve bu yönüyle sırf bu otel bile Singapur'da görülecek yerlerin arasında yer alır. Otelin tepesine oturtulan gemi figürü ise ülkede önemli bir yer tutan denizcilik faaliyetlerinin bir simgesi olarak karşımıza çıkıyor. Devasa bir şehri andıran bu otelde alışverişi merkezinden, eğlence mekanlarına kadar aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.

  Yine otelin tepe noktasında bulunan Sky Park sizlere eşsiz bir manzara deneyimi yaşatıyor. Çünkü Sky Park terasından aşağıya baktığınızda muhteşem görüntüsü ile Singapur şehirini izleme olanağı buluyorsunuz. Sırf bu terasta bir köşeye geçerek yılın tüm yorgunluğunu atabilirsiniz. Merlion Heykeli ise ağırlık olarak yaklaşık yetmiş tondur. Yarısı balık yarısı insan figürü olan bu heykel dışarıdan bakıldığında dev görüntüsü ile dikkat çekiyor.

   #3 Gardens By The Bay

   Dünyanın en orjinal parklarından birini görmek ve doğayla iç içe olmak istiyorsanız Gardens by the Bay sizleri çok farklı dünyalara götürüyor. Doğanın kendine has güzelliği korunarak insanlarla buluşturulduğu Gardens by the Bay parkı yeşilin binbir tonu ile sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Parkın içinde bulunan Super Trees bölgesinde daha önce hiç görmediğiniz ağaç çeşitlerine rastlıyorsunuz. Ülke ikliminin bitki çeşitliliğine elverişli olması bu tür ağaçların yetiştirilmesini kolaylaştırıyor. Ağaçların cömert yaprakları sizlere dinlenmeniz için geniş gölgelikler sağlıyor. Parkın içinde bulunan özel yürüyüş yolunu kullanarak buradaki güzelliklerin tadını çıkarmayı hoş bir gezintiyle sürdürebilirsiniz.

   Gündüz saatlerinde olduğu kadar akşam saatlerinde de renkli görüntüler sergileyen bu güzel bahçede düzenlenen ses ve ışıklarla yapılan gösterilerdir. Bu gösteriler yapılırken de ağaçlardan faydalanılmaktadır. Cloud Forest bölgesinde yer alan şelale ise hoş görüntüsü ve rahatlatıcı görüntüsü ile içinizi ferahlatacak.  Bu güzel parkı gezmeye Flower Dome ile devam ediyorsunuz. Bu bölmede ise sizleri birbirinden farklı çiçek örnekleri karşılıyor. Bu parkı dolaştıktan sonra muhtemelen hava kararacaktır. Hem yorgunluğunuzu atmak hem de Singapur akşamlarının tadını çıkarmak için otelinize gidebilirsiniz.

    #4 Sentosa Adası

    Bu ada içinde hem eğlence parkları hem de gezi parkları bulunuyor. Bu adayı keşfetmeye dilediğiniz yerden başlayabilir ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler ile aynı anda birbirinden keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Tatil bütçenizi ve zamanınızı esnek kullanabiliyorsanız sırf bu adada günlerinizi geçirebilirsiniz. 

    Sentosa Adasında bulunan eğlence parkı, balmumu müzesi, uçuş similatörü ve seyir kulesi keşfi ile son derece eğlenceli zamanlar sizleri bekliyor. Sonrasında turunuza Silosa Beach ile devam ederek denizin tadını çıkarabilirsiniz. Singapur gezinizde yanınızda bir rehberiniz varsa oldukça şanslısınız çünkü en görünümü kadar hikayeleri de ilgi çekici olan bu mekanlarla oldukça ilginç bilgiler edineceksiniz.

     #5 Singapur da Bir Çin Mahallesi

     Evet dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin halkına özel bazı ülkelerde bulunan Çin mahallelerinin bir örneğini de Singapur’da görüyoruz. Çinliler Singapur’da nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor. Bu sebeple Chinatown Singapur için çok şey ifade ediyor. Burada bulunan Chinese Heritage  müzesi Çin medeniyetiyle ilgili birçok unsurla ilgili bizlere ip uçları vermektedir. Burada bulunan dünyaca ünlü Sri Marriamma Temple ve Buddha Tooth Relic tapınakları ise gerçekten görülmeye değerdir. Bu güzel kentte Çin mutfağına ait yiyecek ve içecekleri tadabilir ya da Çin medeniyetine özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

      #6 Orchard Road

      Singapur’da alışverişin nabzının tutulduğu yerlerden biri olan Ochard Road caddesinin en önemli özelliği yaklaşık iki kilometre uzunluğunda olması ve cadde boyunca alışveriş noktalarının bulunmasıdır. Singapur’a dair her türlü ürünü bulacağınız bu alışveriş yerlerinde daha önce görmediğiniz ilginç ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Sırf gezmek için bile ziyaret edilmesi gereken bir cadde olan Ochard Road’da çok keyifli zamanlar geçirebilir, yorgunluğunuzu atmak için akşam yemeğini burada yiyebilirsiniz. Modern alışveriş mekanları kadar yöresel ürünleri bulabileceğiniz halk dükkanlarını gezerek farklı alışveriş deneyimleri yaşayabilirsiniz.

       #7 Buddha Tooth Relic Temple and Museum

       Buddha Tooth Temple ile bir tapınaklar konusundaki zenginliğini bir kez daha ortaya koyan Singapur sizlere mistik dünyaların kapılarını aralıyor. Eğer bu tapınaklardaki ayinleri merak ediyorsanız, ibadet saatlerini bekleyerek Singapurluların taatlerini izleyebilirsiniz. Tapınağın hem iç hem de dış kısmı birbirinden ilginç özellikleri ile sizleri etkisi altına alıyor. Ayrıca fotoğraf çektirmek ve video kaydı almak da yasak değil. Bu sayede gezi anılarınıza bu tapınaktaki birbirinden ilginç kareleri ekleyebiliyorsunuz. Tabii ki günün sonunda oldukça yorgun düşüyorsunuz. Ertesi sabah daha dinç kalkmak ve harika bir botanik bahçesi ile turunuza devam etmek için dinlenmeye çekilmenizi tavsiye ediyoruz.

        #8 Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi

        Singapur’un birbirinden güzel mekanları gezmeyle bitmiyor. Bu güzel ülkede bulunan Orkide ve Botanik Bahçesi Dünya Mirası listesine Unesco tarafından eklenmiş. Singapurlular günün yorgunluğunu atmak ve gözlerden uzak olmak için bu bahçeyi ziyaret ederek, gündelik yaşamın tüm stresini geride bırakıyorlar.  Sırf bu bahçenin içinde bile kendinizi farklı bir ve büyük bir bitki kentinin içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz.  Binin üzerinde orkide çeşidi ise birbirinden farklı renkler ve güzelliklerdeki çiçekler ile çiçek kokuları arasında yeniden dünyaya geldiğinizi hissedeceksiniz.  Tabi ki alışveriş alışkanlıklarımızdan bu devasa bahçede de vazgeçmiyoruz. Öyle ki Botanic Gardens’e özel minyatür bitkiler, süs bitkileri ve diğer hediyelik eşyaları bu merkezlerde bulabiliyorsunuz.

         #9 Arab Quarter (Haji Lane)

         Arab Quarter  Singapur’un çok uluslu yapısını ortaya koyan sokaklardan sadece birisi.  Eğer Türkiye’den kalkıp ta Singapur’a kadar gittiyseniz tarihi Sultan Camiini mutlaka görmelisiniz. Çünkü Masjid Sultan namı dier Sultan Cami mimari yapısı ile nefis bir görsellik ortaya koyuyor. Sokaktaki yolculuğunuza giysi mağazalarını gezerek devam edebilirsiniz. Çünkü yolun sonunda sizi bir Türk lokantası ve kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan halılar bekliyor. Singapur’daki seyahatlerinizi kolaylaştıran önemli ulaşım vasıtaları ise metrolardır. Metrolardaki yön göstergeleri sayesinde gitmek istediğiniz yönü kolaylıkla belirleyebiliyorsunuz. Botanik ve sokak turlarının ardından dinlenmeniz için sizlere Destination Singapore Beach Road otelini tavsiye edebiliriz.

          #10 Singapore Flyer

          Bir dönme dolap deneyimi ile Singapur seyahatinize devam etmek için bir sonraki durağınız Singapore Flyer. 2000 yılların başında dünyadaki en büyük dönme dolap olarak kayıtlara geçmiştir. Bu dolabın ilginç özelliklerinden bir diğeri ise gezinti amacının yanında dönen bir restoran görevini üstlenmesidir. Yaklaşık yarım saat süren tam bir tur sizlere Singapur’un en uç noktalarındaki güzellikleri görme fırsatı sağlıyor. Buradaki gezintinizden sonra bir sonraki uğrak yeriniz için tekrar yola çıkabilirsiniz.

           #11 Little India

           Küçük Hindistan namı diğer Little India adını tabi ki bu bölgede yer alan Hint halkından alıyor. Çünkü isminin hakkını veren bölgede hint nüfusu oldukça kalabalık ve bu durum da Singapur medeniyetine bir başka zenginlik katıyor. Küçük Hindistan’da hayat tüm sakinliği ile akıp gide dursun siz yönünüzü Serangoon Road bölgesindeki Sri Veeramakaliamman Temple  tapınağına çeviriyorsunuz. Bu bölge tapınağıyla olduğu kadar alışveriş merkezi ile de ünlüdür. Burada bulunan  Mustafa Centre tam gün ve tam gece açık olup 24 saat boyunca ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bir alışveriş merkezinde bulunması gereken her şeyi fazlasıyla bulabileceğiniz Mustafa Centre’den kendiniz için alışveriş yapabilir ya da sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

            #12 Singapur Hayvanat Bahçesi

            Her ülkede olduğu gibi Singapur’da da gezilecek yerler arasında Singapur Hayvanat Bahçesi de var. 28 hektarlık hayvanat bahçesi Asya kıtasının en önemlilerinden. Yılda iki milyona yakın insan tarafından ziyaret edilen tarihi hayvanat bahçesi üç yüzden fazla hayvana ev sahipliğinde bulunuyor. Arazinin geniş tutulmasındaki mantık her büyük hayvanat bahçesindeki gibi hayvanlara doğal yaşamlarına uygun bir ortam sağlamaktır. Bu devasa bahçeyi gündüz gezebileceğiniz gibi gece safarilerine katılarak da farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

             #13 Clarke Quay

             Clarke Quay Singapur'da gece hayatının nabzının attığı yer anlamına geliyor. Gecenin sıcak ışıkları arasında farklı kültürlerden insanlar arasında bir şeyler atıştırarak içeceklerinizi yudumlamak için Clarke Quay’i ziyaret edebilirsiniz. Yorgun bir gezintinin ardından burada bulunan Swissotel Merchant Court Singapore otelini tercih edebilirsiniz.  

              #14 Universal Studios Singapore

              Universal Studios Singapore görülecek yerlerle ilgili listenizde mutlaka bulunması gereken bir uğrak noktası. Akrobasi gösterileri, lunaparklar çocuklar ve yetişkinler için birbirinden eğlenceli fikirlerin bulunduğu bir mekan olan Universal Studios Singapore’de zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Dünyaca ünlü film temalarının kullanıldığı lunaparkta ise Transformers filmine ait temalar ise oldukça ilginizi çekecek.

               #15 Bugis Street Market

               Adından da anlaşıldığı gibi Bugis Street Market içinde pek çok alışveriş merkezini barındıran ve hesaplı fiyat tarifeleri ile karşılaşacağınız bir alışveriş mekanı olarak sizleri karşılar. Bize sorarsanız Singapur’a dair hatıra ürünleri ve hediyelik ürünleri bütçenizi zorlamadan buradan satın alabilirsiniz. Ayakkabıdan, çantaya, takı ürünlerinden birbirinden farklı aksesuarlara kadar aradığınız her şeyi bu marketlerde bulabilirsiniz.

                #16 Jurong Kuş Parkı

                Dünya üzerinde oldukça fazla çeşidi olan kuş parklarından biri olan Jurong Kuş Parkı daha giriş noktasından itibaren sizleri büyüleyecek. Çünkü bu parkta bulunan kuşlar iklimin ve coğrafyanın da etkisiyle hem çok çeşitli hem de çok şirin. Kuşların doğal yaşam alanlarına uygun olarak tasarlanan Jurong Park hem bitki görselliği hem de birbirinden güzel görüntüleri ile aklınızdan çıkmayacak.

                 #17 Esplanade Tiyatrosu

                 Her kültürde olduğu gibi Singapur kültüründe de tiyatroların önemi büyüktür. Seyahat planınıza eklemeniz gereken yerlerden biri olan Esplanade Tiyatrosu dış görünüşü ile de dünyanın en ilginç binalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Singapur mimarisi tiyatro Marine Körfezi kıyısında bulunuyor. Tiyatroyu oluşturan kubbelerin dikenli ve cam olması ise ayrıca ilgi çekici bir özellik. Dışarıdan bakıldığında dikenli bir meyveyi andıran tiyatro yaklaşık 2000 kişiyi ağırlayabilmektedir. Bu tiyatroda bir gösteri izlemeseniz de görsel olarak mutlaka incelemelisiniz.

                  #18 Singapore Art Museum

                  Evet Türkçe adıyla Singapur sanat müzesi sizlere dünyanın farklı kültürlerine ait pek eseri aynı anda görebilme fırsatı sunuyor. Bu zengin müzede çağdaş resim sanatının birbirinden güzel örneklerine, heykellere, atik kalıntılara, akrilik sanatı örneklerine rastlıyorsunuz. Dünyaca ünlü müzenin her bölmesi tasarımcıların dekorasyon zevkine göre döşenmiş. Ayrıca incelediğiniz eserlerle ilgili bilgi toplayabiliyorsunuz. Kültür, eğlence ve doğal yönden oldukça doyurucu olan geziniz sizlere aynı kültür deneyimi açısından da oldukça zengin dünyaların kapısını açıyor.

                   #19 St Andrew’s Cathedral

                   Singapur’un çok milletli yaşam tarzından daha önce de bahsetmiştik. Bu da millet farkları gibi din farklarının da kaçınılmaz olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor. Tarihi St Andrew’s Cathedral’ i de Singapur halkının saygı duyduğu önemli mabetlerinden biri. Beyaz rengi, gökyüzü rengindeki kubbeleri ve zengin mimari görüntüsü ile dikkat çeken bu katedral hem ülke halkı tarafından hem de turistler tarafından yoğun bir ziyaretçi akımına uğruyor.

                    #20 Siloso Beach

                    Silosa Beach ile listemizin sonlarına yaklaştık. Yazımızın başlangıcında belirttiğimiz meşhur sahili ve muhteşem deniz manzarası ile Silosa Beach palmiyelerin gölgesinde huzurlu bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Kumulların renginin beyaza çalan görüntüsü kartpostalı andırıyor. Bu güzel sahilde denize girip güneşlenmenin yanında sahil boyu yürümek bile insanı dinlendiriyor. Ayrıca bölgede bulunan havuz başı restoranları sadece bünyenizi değil ruhunuzu dinlendiriyor. Dingin havuzların yanında rafting yapabileceğiniz havuzlar ile çocuk havuzlarını da eğlence taleplerinizi karşılıyor. Sahil boyunca gezerken doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan içecek büfelerinde dinlenerek oldukça hoş zamanlar geçirebilirsiniz.

                     #21 Fly Experience ile Jet Sürüş Keyfi

                     Listemizin son maddesinde Fly Experience’den bahsetmeden geçmiyoruz. Her ne kadar Singapur’a uçakla gelmiş olsanız da kendi sürüş keyfinizi yaşamak istemez misiniz? Tabi ki dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer öyleyse Singapur’dan ayrılmadan önce mutlaka bu deneyimi yaşayın ve sıra dışı anılarınıza kendi kullandığınız jet turlarını da ekleyin. Bunun için uzman sürüş ekibi eşliğinde sizden istenilenleri yapmanız yeterlidir. Sizler için özel olan günleri, yıldönümleri kutlamak için farklı bir fikir arıyorsanız sizin özel olan insanlarla beraber bu deneyimi yaşayarak unutulmaz bir yıldönümü kutlaması yapabilirsiniz.

                      Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

                      Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

                      Bir cevap yazın

                      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                      Loading…

                      0

                      Sivilcelerden Kurtulmak İşte Bu Mucize Ev Yapımı Maske ile Mümkün

                      Soğanın Hiç Bilmediğiniz Faydaları ve Bonus Zayıflatan Soğan Suyu Diyeti