1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Sizde de Bu Belirtiler Varsa B12 Vitamini Eksikliği Yaşıyor Olabilirsiniz

Sizde de Bu Belirtiler Varsa B12 Vitamini Eksikliği Yaşıyor Olabilirsiniz
0

B12 Vitamini Eksikliği

Vücudun sinir sistemi mekanizması üzerine faydaları ile bilinen ve diğer adı kobalamin olan B12 vitamini, vücuttaki eksikliğinde pek çok sağlık sorununa neden olabilecek derecede öneme sahip bir vitamindir. B12 vitamininin yiyecek ve içecekler aracılığı ile yeterince sağlanamaması durumunda büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

En fazla halsizlik, yorgunluk ve kansızlık gibi genel sorunların nedeni B12 vitamininin yetersizliğidir. Sebebi belli olmayan sinir hali ve ani kilo kaybı ya da aşırı şişmanlık gibi yan etkileri görülmektedir.

Bu noktada sinir hücrelerinin onarımı gibi oldukça önemli bir yere sahip olan B12 vitamini depresyona karşı da daha dayanıklı olmayı sağlamaktadır. Kırmızı et, hayvansal gıdalar, balık, ceviz, badem en çok bulunan besinler sınıfındadır. B12 vitamini aynı zamanda dolaylı yoldan bağışıklık sistemine muazzam yararları bulunmaktadır.

Sizde de Bu Belirtiler Varsa B12 Vitamini Eksikliği Yaşıyor Olabilirsiniz |Sağlıklı Yaşam

B12 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

B12 yönünden yüksek vitamin ilaçları ve gıda takviyeleri bulunmaktadır.Fakat bu ürünler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.Vücutta eksikliği olan B12 vitamini oranına uygun dozu doktor size verir.Yapılan testler sonucunda bu ilaçların ne kadar kullanılması gerektiği anlaşılır.

Bu ilaçların tablet, ampul, toz, efervesan gibi kullanım çeşitleri mevcuttur.Sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz ilaç formunu doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap