1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Şok Diyetler Sizi Şişmanlatmasın

Şok Diyetler Sizi Şişmanlatmasın
0

Beslenme hatalarının içerisinde sadece çok fazla yiyecek yemek yatmaz. Şişmanlıktan kurtulmak için yapılan bazı yanlışlardan biri ise beslenme hatalarıdır. Kilo vermek isteyen bazı kişiler acil kilo verebilmek için çok düşük kalorili şok diyet listesi bulur ve uygular. Bu şok diyetler kısa sürede zayıflamanızı sağlayacaktır, ancak kalıcı olmayacaktır. Çünkü daha sonrasında tekrardan normal yemek alışkanlıklarına dönüldüğünde size çok daha fazla kilo aldıracaktır. Bu düşük kalorili diyet uygulaması nedeniyle vücudunuz kıtlık moduna girer, biraz fazla kalori aldığınızda ise vücudunuz stok yapmak için besinleri depolar ve yeni bir diyet uygulandığında ise diyetiniz maalesef işe yaramaz.

Diyete Başlarken

Zayıflamaya karar verdiğiniz de uygulayacağınız diyette ilk olarak boy, kilo, yaşa göre alınması gereken temel besinler hesaplanmalı ve buna göre bir diyet programı uygulanmalıdır. Etrafta dağıtılan diyet listeleri sağlınızı kalıcı bir şekilde bozabilir.

Şok Diyetler Sizi Şişmanlatmasın |Sağlıklı Yaşam

Gelişi güzel uygulanan diyet programları ki özellikle şok diyetler, vücudunuzdan ilk olarak su ve tuz kaybına sebep olur. Düşük kalorisi nedeni ile vitamin ve mineral yetersizliklerine yol açar. Buna bağlı olarak da saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, diş ve diş eti rahatsızlıkları, anemi, hipertansiyon, hipoglisemi, baş ağrıları, halsizlik gibi rahatsızlıklar görülmesine neden olur. Bunlar da sağlığınız da kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

Doğru bir diyet için ;

Sağlıklı diyet programı için beslenme listeniz de meyve ve sebzelere muhakkak yer verilmesi gerekir.  Meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve posa açısından çok zengindir ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. Diyet programlarınızda asla öğün atlamayın. Aç kalarak, öğün atlayarak zayıflamaya çalışmak yapılan en büyük hatalardan biridir.

Garantili Zayıflatan 9 Bitkisel Çay

Yemeklerden 2 – 2.5 saat sonra vücudumuz da kan şekeri düşmeye başlar ve bu da açlık sinyali verir. Ara öğünler ile bu açlık sinyalini karşılayabilirsiniz. Ancak siz ara öğünlere yer vermez üstelik öğünlerinizi atlayarak aç kalırsanız vücudunuz kıtlık moduna girerek gelen besinleri yağa çevirerek depolamaya başlar. Bu da kilo almanızda ki en önemli nedenlerden biridir. Ayrıca kendinizi aç bıraktığınız zaman yemekler de daha fazla yemek yersiniz, doymazsınız. Mümkün olduğunca 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap