1. Ana Sayfa
  2. Resim
Trendlerdeki Yazı

Sokak Sanatı ve Graffiti Çalışmaları

Sokak sanatı ve Graffiti, bazı çevrelerde görsel sanatın bir dalı olarak kabul edilirken, graffitiyi bazı toplumlar vandalizm olarak değerlendirmektedirler.

Sokak Sanatı ve Graffiti Çalışmaları
Sokak resim sanatı graffiti
1

Graffiti, duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade eden bir görsel sanat uygulamasıdır. Grafik sözcüğünden türetilmiştir ve sokak sanatı olarak bilinir. Sokak sanatı ve Graffiti, bazı çevrelerde görsel sanatın bir dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısına göre, grafitiyi bazı toplumlar vandalizm olarak değerlendirmektedirler.

Sokak sanatı ve Graffitinin uygulamasının cezası

Dünyanın farklı ülkelerinde duvarlar dahil olmak üzere uygun olan her zemin; grafiti sanatçılarının çalışmaları için  uygun yer oluşturmaktadır. Malzeme olarak sprey boya, fırça gibi çeşitli araçlar kullanılarak, neredeyse beğeni yarışması haline dönüştürülmektedir.

Grafitinin genel bakış açısına göre yasadışı bir uygulama olarak gözükmesi, bu konuda ülkelerdeki yasa eksiklikleri, tarihsel eserler, özel mülkler dahil olmakla, herhangi bir yerin tesadüfü boyanarak grafiti yapmak için uygun zemin olarak kabul edilip uygulama yapılması, grafitiye bakış açısındakı vandalizm odaklı bakışların kabul edilmesinde rol oynamış, uygulayanlar hakkında dünyanın hemen hemen her yerinde farklı yasal işlemler yapılmıştır.

Graffiti Ortaya çıkışı ve ün kazanması

Sokak Sanatı ve Graffiti Çalışmaları |Resim

Hip-hop kültürünün ortaya çıkası ve yaygınlaşması şehirlerde modern ve asıl şu anki graffiti ve sokak sanatını ortaya çıkmıştır. Grafitinin geçmişten bu güne gelmesine kadar geçen zamanda, bu konuda Hugo Martinez, Bozo Texino, Taki 183 gibi isimlerin tanınmasına ve ün kazanmasına yol açmıştır.

Graffiti yapan sanatçıların tanınmaması için çoğunluğu kendi hakiki ismini saklamakta ve papo 184, junior 161, cay 161, stitch 171, barbara 62, TAKI 183 gibi takma isimler veya lakaplar kullanmaktadırlar. Örnek olarak TAKI 183, takma ismini kullanan graffiti sanatçısı 1969 – 1974 yılları arasında Washington ve Manhattan metro istasyonlarında büyük ün kazanmıştır.

Sokak sanatı ve graffiti içerik olarak sanat ve sanatçı çevresi dışında yer almakta olan “görsel sanat” türüdür. Bu tanım seksenli yılların başlarında ün kazanmıştır. Günümüzde graffiti ve sokak sanatını birçok farklı ve değişik uygulamaları vardır.

Sokak Sanatı ve Graffiti Çalışmaları |Resim

21. yüzyılda sokak sanatı ve graffitide galeri ve sergilerde yer almaya başlamıştır. Özellikle sokak sanatı ve graffitinin geçmişten bu güne kadar olan tarihini düşünürsek, geleneksel olan sanat anlayışına ve endüstriyel sanata karşı farklı bir duruşu olan sokak sanatı ve graffiti günümüzde ticari sanatın içinde kendine yer edinmeye başlamıştır.

Sokak sanatı ve graffitinin ana akımın içinde bulduğu yer, bilinirliği ve tanınmasını artırdığı gibi içerik olarak zarar vermiştir. Sokak sanatı birçok kültürün karışımını içerir. Aynı zamanda modern şehirlerin birçoğunda sokak sanatına rastlanır. Farklı kültürlerin olmasına bakmayarak bu kültürlerin içerisinde kendine has yer edinerek, şehirli genç neslin sesi haline gelmiştir.

Sokak sanatı ve graffiti sadece sprey boyamalar, çıkartmalar, yazılar kullanılmakla kalmayıp, görsel yerleştirmeler, heykeller, ses yerleştirmeleri ile de yapılmaktadır. Sokak sanatı ve graffitiden söz edinildiği zaman insanların aklına çoğunlukla sanat çalışması değilde ‘vandalizm” eylemleri gelmektedir.

Yurt dışında pek çok ülkede sokakda sokak sanatı ve graffiti yapmak veya belediyenin düzenlemiş olduğu herhangi bir yaşam alanına müdahale etmek yasaktır. Ülkesine göre sokak ve graffiti sanatçıları hapisten ağır para cezasına, kirlettiği duvarı boyamaktan zorunlu kamu hizmetine kadar farklı cezalara çarptırılmaktadırlar. Bunun yanı sıra Banksy, Shepard Fairey, Blu ve Roa gibi sokak sanatçılarının dünyanın en popüler galerilerinde sergiler düzenlemesi ve sattıkları eserlerden bir servet biriktirmesi de görülmektedir.

Sokak Sanatı Graffiti Çalışmaları

Çoğu kişi tarafından Vandalizm olarak görülen Sokak sanatı GRAFFİTİ de sanatının en iyi örneklerini veren bir çok graffiti sanatçısı da bulunmaktadır. Sizler için zevkle izleyeceğinizi düşündüğümüz graffiti çalışmalarının resimlerini bir araya derledik.

Biz çok beğendik ve umarız sizlerde beğenirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir