1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Sonbahar ile Birlikte Başlayan Grip Salgınından Nasıl Korunabiliriz?

Sonbahar ile Birlikte Başlayan Grip Salgınından Nasıl Korunabiliriz?
Sonbahar ile Birlikte Başlayan Grip Salgınından Nasıl Korunabiliriz
2

Yazdan kışa geçiş süresinde sıcak havalara alışmış olan vücudumuz ani hava değişimlerine ayak uyduramayabiliyor. Bu durum da ne yazık ki grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Hava değişimlerinden ve kış mevsiminin kuru soğuk havasından çok fazla etkilenmemek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli ve vücudumuzun direncini arttırmalıyız. Bu yazıda gripten korunmanın kesin yolları hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak Önemli

Gripten salgınından korunmanın yolları denildiğinde ilk akla gelen bağışıklık sisteminin olabildiğince güçlü tutulmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de özellikle beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Sağlıklı beslenme her şeyin başında yer aldığı gibi hastalıklarla mücadele eden bağışıklık sistemimizin gelişimi bakımından da önem taşıyor. Özellikle sabah kahvaltısı ve kahvaltıda tüketeceğiniz besinler savunma sisteminin gelişiminde aktif rol oynuyor. Bu yüzden yumurta, yoğurt, yeşil sebzeler, peynir gibi gıdaları öğünlerinize mutlaka eklemelisiniz. Bunların yanı sıra A, B ve C vitaminini bolca barındıran besinleri de tüketmelisiniz.

Savunma sisteminizi güçlü tutmak adına şeker tüketimini azaltmalı ve bol bol egzersiz de yapmalısınız.

Geçmeyen Kuru Öksürük Ve Boğaz Ağrısından Doğal Yollar İle Kurtulabiliriz

Su Tüketmekten Çekinmeyin Ve Hijyene Önem Verin

Su tüketimi sağlıklı bir vücudun en başta gelen kurallarından biridir. Gün içerisinde bol su tüketmek hastalıklar ile mücadelenizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Su tüketmek vücudunuzda barınmaya çalışan virüslerin yok olmasına yardımcı olacaktır. Su yerine doğal meyvelerin ve sebzelerin suyundan da faydalanabilmek mümkün. Fakat unutmayın ki hiçbir sıvı gerçek suyun yerine geçmez.

Bunun yanı sıra kişisel hijyeninize de önem göstermek grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi oldukça azaltacaktır. Kirli yerlere temas ettiğinizde ve özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayın. Çalışma alanınızı ve uyuduğunuz odayı gün içerisinde birkaç kez havalandırmaya özen gösterin.

Grip Aşısı Da Etkili Bir Yöntem

Grip salgınından korunma yöntemleri arasında elbette bir süredir uygulanan bir yöntem olan grip aşısı da var. Yapılan araştırmalara göre grip aşıları gribin önlenmesinde %70 başarı oranına sahiptir. Bu yüzden her sene yeni virüs çeşitlerine göre de geliştirilen ve içeriği değiştirilen grip aşısını etkili bir çözüm olarak görebilirsiniz. Grip aşısı olmak için size en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz de yeterlidir. Aşıyı, gribe yakalanmayı beklemeden yaptırmış olmanız gerekiyor.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir