in

SpaceX Crew Dragon başarısı NASA'nın uzay uçuşu için yeni bir çağ müjdeliyor

SpaceX’in, insanların Uluslararası Uzay İstasyonu’na seyahat etmeleri için inşa edilen ilk ticari uzay aracı olan Crew Dragon, geçtiğimiz ay Atlantik Okyanusu’na sıçradı, tarihi bir göreve son verdi ve insan uzayının bir sonraki aşamasına başladı.

Kapsül suya çarptığında, Kaliforniya’daki SpaceX görev kontrolünde dev bir alkış toplandı. Bununla birlikte – 1969’da Apollo 9’dan beri Atlantik’e ilk su girişi – SpaceX, insanları yörüngeye göndermeye bir adım daha yaklaştı.

Önemli gecikmeler Crew Dragon’un lansmanını engelledi, ancak 2 Mart’ta Kennedy Uzay Merkezi‘nde bulunan Launch Pad 39A’dan kalkmasına neden oldu. Daha sonra ISS’yi 24 saat boyunca istasyonun Harmony modülü ve özel yerleştirme adaptörü ile bağlantı yapan bir dönüm noktası elde etmeden önce 3 saatte izlendi. ISS’ye yerleştirilirken insanlar uzayda ilk kez araca girdiler. İstasyon perşembe gününe kadar istasyona kapalı kaldı, bu noktada kapak kapatıldı ve kilitlendi ve kapsül geri dönüşü için hazırlandı. 11:32 de. PT, ISS’den bir takım kancalar çıkardı ve iki kısa itici ateşlemesiyle uzay laboratuvarından yavaşça uzaklaştı. SpaceX’in astronot teçhizatına ve bir sensör grubuna giyinmiş bir kukla, mürettebatın tek üyesiydi.

NASA uçuş mühendisi Anne McClain, “İnsanların ayda ilk kez inişinden elli yıl sonra, Amerika, ticari ortağımız SpaceX’in ve NASA’daki tüm yetenekli ve kendini adamış uçuş kontrolörlerimizin ve uluslararası ortaklarımızın çalışmaları aracılığıyla, yeni uzay araştırmaları için altın bir zirve yaptı “dedi.

Beş saat sonra, ISS’den güvenli bir şekilde uzaktayken, Crew Dragon, uzayda yanmak için alt gövde bölümünü attı. Sabah saat 4: 52’de, kapsülün iticileri bir kez daha ateş ederek 15 dakikalık bir “deorbit yanması” başlattı ve dünyaya geri dönecek kadar yavaşladı.

En büyük mücadelesi henüz gelmedi: Atmosferik yeniden giriş.

Kapsülün üzerine uygulanan kuvvet, hipersonik hızlarda atmosferde bir iz bıraktığında, hafta boyunca SpaceX CEO’su Elon Musk vardı. Ekibi yüzlerce simülasyon gerçekleştirmesine rağmen, uzay aracının olağandışı şekli uzaydan denize düştüğü zaman yuvarlanabileceği veya dönebileceği anlamına geliyordu.

Ancak, an geldiğinde, uzay aracı cılız bir iniş belirtisi göstermedi, sonunda dört paraşüt sistemini kullandı ve Atlantik’te Cape Canaveral, Florida’daki orijinal fırlatma noktasından 280 mil (yaklaşık 450 kilometre) güvenli bir şekilde aşağı sıçradı.

Kapsülün sıçramasına, SpaceX’in kurtarma gemisiGo Searcher“, sallanan okyanus dalgalarından toplayıp kıyıya geri götürmek için donatılmış bir gemiye katıldı.

Tarihi havacılık şirketi Boeing, önümüzdeki aylarda kendi kapsülü olan Starliner ile ISS’ye uçmak için hazırlığa devam ediyor. Bir Atlas V roketinin üzerine fırlatılan Starliner, önümüzdeki yıl kendi insanlı misyonları için hazırlıklar konusunda benzer testlerden geçecek.

Şimdilik, SpaceX kazandı. ABD ile Uluslararası Uzay İstasyonu arasında bir yol oluşturmaya devam ediyor.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Siz Hangi Burçsunuz? Burcunuzun Karakteristik Özelliklerini Öğrenin

10 Mayıs da Vizyona Girecek Filmler: Pokemon Dedektif Pikachu