1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?
1

Özellikle yaz aylarında en sık duyduğumuz sorulardan birisi “Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?” olsa gerek… Telefonlarımız nereye gidersek gidelim daima yanımızda. Belki cebimize koyuyoruz belki de çantalarımızın içine atıyoruz. Bu bağlılık arada kazaların yaşanmasına da sebep olabiliyor.

Telefon kullananların hemen hepsi benzer kazalar yaşıyor. En çok yaşananı ise telefonu suya düşürmektir. Başınıza böyle bir kaza geldiyse suya düşen telefon hakkında uygulamanız gerekenleri yaptığınız takdirde bu sorunu hasarsız kurtarabilirsiniz.

 

Suya Düşen Telefona Ne Yapılır?

Suya düşen telefon o an büyük bir şok yaşanmasına sebep olur. Eğer Huawei P30 Pro veya Samsung Galaxy S10 gibi su geçirmeyen telefonlardan birine sahip değilseniz telefonunuzu bir an önce bulunduğunuz durumdan kurtarmaya çabalarsınız. İlk ve en önemli madde panik yapmayın o an kendinizi ilk yardım çalışanı gibi düşünün. Ve panik yaratmanın hata yaptıracağını bilin. Suya düşen telefonu hızlı bir şekilde sudan çıkarın.

 

Suya Düşen Telefon Tamiri Yöntemleri

fikirsiz-suya-dusen-telefon-nasil-kurtarilir

Telefonu en kısa sürede kapatın. Cihazınızı hemen kapatarak herhangi bir kısa devre yapmasını engellemiş olursunuz. Suya düşen telefon tamamen kuruduğundan emin olana kadar açılmamalı. Bir kağıt havluyla kurulayın. Telefonun yüzeyinde bütün suyu sildiğinize emin olun. Önceliğiniz telefonunuzun içine başka su kaçmamasını sağlamak.

 

Cihaza Neler Yapılmalıdır? Suya Düşen Telefon Nasıl Açılır?

fikirsiz-suya-dusen-telefon-nasil-kurtarilir

 

Bataryayı ve SIM kartı çıkarın. Telefonunuzu serdiğiniz kağıt havlunun üzerine bataryasını ve sim kartını çıkarın. Parçalarına ayırarak hem içeriye sızmış olabilecek suyu kontrol eder hem de diğer parçaların zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Eğer içinde nem ve su damlaları görürseniz, bileşenlere zarar vermeden mümkün olduğunca nazikçe kurulayın. Çıkardığınız parçaları da kurutmayı unutmayın. Bir süre dokunmayın: Hava, telefonunuzun içine giren suyu doğal olarak buharlaştıracak ve zaman geçtikçe kurumasına yardımcı olacaktır.

 

Suya Düşen Telefona Napılır? Ne Yapılmaz?

fikirsiz-suya-dusen-telefon-nasil-kurtarilir

 

Telefonunuzu sallamayın veya içine üflemeyin: Telefonunu suya düşüren birçok insanın yaptığı yanlış içindeki suya sallayarak dışarı çıkarabileceğini düşünmek. Bu suyu dışarı çıkarmadığı gibi içerde daha fazla materyale temas etmesine neden olur. Telefonu kurutmak için ilginç yollar denemeyin. Panik aklınıza farklı fikirler getirebilir. Fön makinesi veya mikrodalga fırına koymak bunlardan bazıları. Suya düşen telefon hemen kullanılmamalıdır. Aksi halde ilk aşamada olmasa bile daha sonraki durumlarda sorun ortaya çıkarabilir.

 

1- Telefonu Yüksek Isıdan Uzak Tutun

Cep telefonu suya düşürmek kadar korkunç bir fikir varsa o da telefonu yüksek ısıya maruz bırakmak. Hiçbir tuşa basmayın. Bu, suyu telefona daha fazla itebilir. Telefonla mümkün olduğunca az uğraşmak şu an için en iyisi. Telefonunuzu test etmek için açmayın: En iyi ihtimalle 2 gün telefonunuzu açmamak olası hasar görmesini engeller. Açtığınızda içinde hala su varsa uyguladığınız bunca yöntem boşa gidebilir.

 

2- Elektrik Süpürgesi Denenebilir

Kağıt havluların erişemediği alanlar var. Aslında, elektrikli süpürge çok fazla risk almadan telefondan su parçalarını emebilir. Süpürgenin başlığıyla telefona çok yakın tutmadan nazik bir şekilde içindeki suyu çekebilirsiniz. Bunu yaparken telefonu abartılı şekilde hareket ettirmediğinizden emin olun.

 

Suya Düşen Telefon Kurutulur mu?

 

fikirsiz-suya-dusen-telefon-nasil-kurtarilir

Telefonu tezgahın üstünde veya bir çekmecenin içinde bırakabilirsiniz, ancak bazı insanların bu konuda deneyip başarı sağladığı bir fikir var. Pirincin nemi emme gücünden yararlanmak. Çok yaygın bir uygulamadır Parçalara ayırdığınız telefonu, pirinç dolu bir poşete koyup ağzını iyice bağlayın. Hava almadığından emin olun. En 2-3 gün boyunca telefonu poşetten çıkarmamalısınız.

Silika Jel Paketleri

Suya düşen telefonu kurtarmak için uygulanabilen diğer yöntem, ayakkabı veya elektronik kutularda sıklıkla bulduğunuz küçük paketler olan silika jellerdir. Elinize geçen paketleri atmamaya dikkat edin. Çünkü onlar eşyalarda nem ve küf oluşmasını engeller. Paketin açılamamış olduğundan emin olun. Temiz ve kuru bir poşetin için birkaç silika jel paketi ve telefonunuzu koyun. Ağzını iyice kapattıktan sonra 2 gün bekleyin.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Suya düşen bir telefonun tamir edilip yeniden kullanılınacağına hiç inanmıyordum. Bu yazıyı okuduğumda suya düşen bir telefonun nasıl düzeltilebileceğini öğrendim.Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir