1. Ana Sayfa
  2. Sanat

8 Adımda Dünyaya Eserleri ile İz Bırakmış Tarihin En Büyük Ressamları ve Ustalık Eserleri

8 Adımda Dünyaya Eserleri ile İz Bırakmış Tarihin En Büyük Ressamları ve Ustalık Eserleri
3

Dünyaya Eserleri ile İz Bırakmış Tarihin En Büyük Ressamları ve Ustalık Eserleri hangileridir bilir misiniz? Aslında bu eserleri en az bir kere görmüşüzdür ancak kime ait bunu bilmeyiz!

Sanat, 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar yayılıp gelişim göstermiş ve Rönesans döneminde Altın çağını yaşamıştır. 19. yüzyılda Fransız Empresyonizmi ile 20. yüzyılda Kübizm gibi birçok büyük hareket gördü. Bu hareketlerin öncüleri olanlar resim sanatını ileriye taşımışlardır. Rönesans’ın Leonardo da Vinci’sinden Kübist Pablo Picasso’ya tarihin en büyük sanatçılarını tanıyıp en ünlü başyapıtlarına bir göz atmalısınız.

İşte Tarihin En Büyük Ressamları ve Ustalık Eserleri

1- Michelangelo

Michelangelo, tüm zamanların en büyük sanatçılarından biridir, ancak kendisini bir heykeltıraş olarak tanımlamıştır. Batı sanat tarihinin en etkili fresk yapıtlarından ikisini yarattı: Vatikan’daki Sistina Şapeli’nin tavanındaki Genesis sahneleri ve sunak duvarındaki Son Yargı. Dolayısıyla, resim konusundaki düşük görüşüne rağmen, bu şaheserler ona tarihin en büyük ressamları arasında yer almasını sağlıyor.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari

Başyapıt: Sistina Şapeli’nin tavan ve duvarlarındaki freskler

2- Tarihin En Büyük Ressamları |Vincent Van Gogh

Tüm ömrü boyunca Van Gogh’un çalışmaları yalnızca birkaç insan tarafından biliniyordu. Ölümünden 10 yıl sonra, 20. yüzyılın başlarında ün kazanabildi. Van Gogh’un resimlerindeki sert güzellik ve duygusal dürüstlük cesur renkler ile tanımlanır. Eserlerindeki, yirminci yüzyıl resminin, özellikle de Alman Ekspresyonizminin etkileri görebilirsiniz. Van Gogh’un eserleri, Pablo Picasso’nun eserleri ile, müzayedelerde ve özel satışlarda tahmin edileceği üzere, dünyanın şimdiye kadar satılan en pahalı tablolardır.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari

Başyapıt: Yıldızlı Gece

3- Tarihin En Büyük Ressamları | Leonardo Da Vinci

Da Vinci şüphesiz ki evrensel bir dehaydı ama dört yüzyıl boyunca bir ressam olarak tanınıyordu. Anatomi, ışık, botanik ve jeoloji konusundaki derin bilgisi, tanındığı şaheserleri yaratmasında yardımcı oldu. Leonardo Da Vinci, eserlerinde ani ton geçişleri tekniklerini kullandı ve insan duygularını ifade ederken kullandığı jest ve mimikleri analiz etmek ve yansıtmakta tam bir ustaydı. Son Akşam Yemeği‘nde Da Vinci, İsa’nın onlardan birinin kendisine ihanet edeceğini söylemesinden sonra her havarinin ifadesini usta bir şekilde yakalar. Da Vinci, resimlerinin diğerlerinden daha canlı görünmesi sebebiyle ince ifadeleri yakalayabilmede belki de en iyisiydi. Tüm bu parçaların bir araya gelmesiyle Da Vinci iz bırakmış tarihin en büyük ressamıdır.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari

Başyapıt: Mona Lisa

4- Pablo Picasso

Picasso, kariyeri boyunca 1900 civarında resim yapmış üretken bir ressamdı. Birçok farklı tarzda çalışmak ile eserlerini ortaya çıkarırken hayal gücünden veya hafızasından yararlanmıştır. Picasso geçmişin klişelerini yıkıp Avrupa resim ve heykel sanatında devrim yaratan Kübizm sanatı hareketine öncülük etmiştir. İspanya İç Savaşı sırasında Guernica’nın bombalanmasını konu edinen Picasso, savaşın trajedilerini ve bireylere verdiği acıları gösteren Guernica adlı bir sanat eseri ortaya çıkardı. Guernica anıtsal bir statü kazanıp savaş karşıtı bir sembol haline gelmiştir. Böyle bir sanatçı tarihe damgasını vuracak tarihin ve tüm zamanların en büyük ressamları arasında yerini alacaktı.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari
Başyapıt: Guernica

5- Artemisia Gentileschi

Barok resmin öncüsü Artemisia Gentileschi, aynı zamanda büyük başarılar gösteren ilk kadın sanatçılardan biridir. 17. Yüzyılda Artemisia Gentileschi, kendine özgü zengin renkleri içeren dinamik ve etkileyici resimler yarattı. Sanatı bazen Barok meslektaşı Caravaggio tarafından gölgede bırakılırken, zamanla inanılmaz becerisi ve öncü kadın sanatçı rolü takdire şayandır ve bu özellikleri onu tarihte iz bırakan ressam yapıyor.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari

Başyapıt: Judith Slaying Holofernes

6- Claude Monet

Sanat akımlarından empresyonizme, Monet tablolarında sıklıkla rastlarsınız. Claude Monet, Fransız Empresyonist resminin önde gelen isimlerinden biridir. En popüler eserleri arasında Ruhani Su Zambakları, Bahçedeki Kadınlar, Siste Vétheuil ve Seine’de Sabah sayılır.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlariMonet resimlerinde hızlı fırça darbeleri ve canlı renkler kullanmıştır. Fransız kırsalını belgelemeyi hedefliyordu ve mevsimlerdeki ışığın değişimini yakalayabilmek için aynı konuları ve sahneleri defalarca kez resmetme eğilimindeydi.

Başyapıt: Nilüferler (Orijinal Adı: Water Lilies)

7- Gustav Klimt

Gustav Klimt, eserleri Sembolizm ve Art Nouveau tarzında olan Avusturyalı bir ressamdır.

Klimt çok sayıda resim, eskiz ve duvar resmi üretti. En ünlü eserleri arasında The Kiss, The Embrace, Portrait of Adele Bloch-Bauer I, Farm Garden with Sunflowers ve Judith and the Head of Holofernes sayılabilir.

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari
Kadın bedeni, Klimt’in sanat eserlerinde sık sık erotik kabul edilen ve yinelenen bir konudur. Viyana Üniversitesi için yaptığı resimler bile pornografik sayılıyordu. Klimt, Japon sanatından büyük ölçüde etkilendiği tablolarında görülür. Farklı teknikleri ve sansasyonel etkileri ile Klimt iz bırakan tarihin en büyük ressamları arasındadır.

Başyapıt: The Kiss

8- Caravaggio

fikirsiz-tarihin-en-buyuk-ressamlari

Michelangelo Merisi da Caravaggio, 1592 ve 1610 yılları arasında Roma ve Sicilya’da faaliyet gösteren İtalyan bir ressamdır. Hem fiziksel olarak hem de duygusal olarak insan ruh halinin gerçekçi gözlemlerini dramatik bir aydınlatma kullanımı ile barok resimler ile yansıtmıştır. Caravaggio’nun resim tarzı, Rubens, Jusepe de Ribera, Bernini ve Rembrandt’ın çalışmalarında doğrudan veya dolaylı olarak görülebilir ve onun etkisindeki bir sonraki nesil sanatçılara “Caravaggisti” denir. Barok resminin öncüsü olması ve resim sanatına farklı bakış açısı kazandırması ile Caravaggio tarihin iz bırakmış ressamlarından biridir.

Başyapıt: The Calling of St Matthew

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Sayenizde dünyadaki eserler hakkımda bilgim çok arttı bu siteye bilgi arttırmak için çok kullanışlı bir site tebrik ederim.

  2. 2 sene önce

    Bir sanat tarihi sevdalası olarak, sanata dair incelikleri aktaran genel kültüre katkı sağlayan bu tarz içerikler her zaman dikkatimi çekmiştir. Uğraşılmış, araştırılmış dönemin en iyi sanatçıları hakkında bilgi veren bu paylaşım için çok teşekkür ederim.

  3. 2 sene önce

    Uğraşılmış, araştırılmış dönemin en iyi sanatçıları hakkında bilgi veren bu paylaşım için çok teşekkür ederim. Bir sanat tarihi sevdalası olarak, sanata dair incelikleri aktaran genel kültüre katkı sağlayan bu tarz içerikler her zaman dikkatimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir