in

Tatil Cenneti Fethiye de Gezilip Görülecek Muhteşem 7 Yer

Fethiye ilçesi, Muğla ilinin en güzel ilçelerden birisidir. Her zaman gelseniz bile bıkmayacağınız bir özelliğe sahiptir. Ayrıca gelip görmeniz için sizlere çokça gerekçe sunan Fethiye, turizm dünyasında bir marka olacak kadar çok değerli ve özel bir yerdir. Öyle ki; Denizin muhteşem ve havasının çok tatlı bir yer olduğu Fethiye tatil için adeta bir cennet konumunda. Her aktiviteyi yapabileceğiniz bir yer. Yani tüm aktivitelerinin bir mekânda toplanmış halini Fethiye’de yaşamınız ve tatmanız mümkün. İşte bu yazımızda size neden Fethiye’de tatil yapılmalı? Sorusunun cevabını vermeye çalıştık

#1 Ölüdeniz

Fethiye denilince akla ilk Ölüdeniz gelir. Öyle ki; denizi seviyor ve denize girmek istiyorsanız size muhteşem Ölüdeniz yeterde artar. Çünkü uzayıp giden bir sahil yolu ve çevresini saran harika tabiat manzarası ve su sporları tutkunlarının vazgeçilmezi konumundadır. Öte yandan dünyanın her yerinden akın akın gelen turistlerin uğrak yeridir ölüdeniz. Efsaneye göre "Tanrının Dünyaya Bahşettiği Cennet" olarak ifade edilen Ölüdeniz durgun haliyle tatilciler için son derece mükemmel bir tabiat harikasıdır.

  #2 Babadağ

  Babadağ’a gitmediyseniz mutlaka gezilerinizin arasında bu yüksek rakımlı yer almalıdır. Her türlü bitkinin yaşadığı bu doğa harikası yeri görmeden olmaz efendim. Ayrıca Babadağ’a çıkıp O muhteşem Ölüdeniz’in her metre karesini seyre koyulup adeta âşık olabilirsiniz. Öte yandan paraşütle Fethiye semalarında uçabilir ve O enfes Fethiye manzarasını havadan temaşa edebilirsiniz.

   #3 Kelebekler Vadisi

   Akdenizin türlü türlü bitkileriyle ünlü dağı Babadağ‘ın yamaçlarını rengarenk yapan Kelebekler Vadisi, güzel vatanımızın en güzel on tabiat güzelliğinden bir yer. Bünyesinde seksenden fazla tür kelebek yaşamaktadır. Tabiat güzellikleri sebebiyle Kelebekler Vadisi, 1995 senesinde birinci derecede sit alanı olarak ilan edilmiştir. Öte yandan bu tabiat harikası yerde kamp turizmi yapabilme imkânına da sahip olabiliyorsunuz.

    #4 Kayaköy

    Kayaköy, Fethiye’nin bir mahallesi konumundadır. Eski bir Rum köyü. Nüfus mübadelesinden sonra burası boşaltılmış ve zamanla hayalet bir yere dönüşmüş muhteşem bir mekân. Ayrıca Kayaköy, birçok filme, diziye ve belgesele konu olmuş eski antik ve bir o kadarda egzotik bir konuma sahiptir. Burada adeta tarihe dalıyor ve büyüleniyorsunuz. İçinde barındırdığı kiliseleri, şapelleri ve zaman üstü manzarasıyla Kayaköy bugünlerde turizme kazandırılarak yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Bu mistik bölgeye zamanla butik oteller, atölyeler açılmaktadır. Kayaköy, mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

     #5 Likya Yolu

     Likya yolu Antik Çağ’da Likya medeniyetinin ticaret yolu olarak kullanılır. Burası dünyaca ün kazanmış bir trekking rotasıdır. Bu yol Antalya ile Fethiye arasında gidip gelen epeyce uzun bir yoldur. Tahmini uzunluğu 535 km olmakla birlikte ülkemizin en uzun yürüyüş yolu olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Likya yolu, farklı kaynaklardan edinilen bilgiye göre dünyanın en iyi on adet uzun mesafe yürüyüş merkezlerinden biri olarak gösterilmektedir.

     Daha insan eli değmemiş ve ayağı basmamış alanlardan, dağlardan ve terk edilmiş köylerden ve çok sayıda antik kentin içinde bulunduğu yerlerden (İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena) geçerek ve tabiat tutkunları için muhteşem güzellikler ve enstanteler sunan Likya yolu turlarına katılmayı sakın ihmal etmeyin.

      #6 Fethiye Kral Mezarları

      Fethiye kral mezarları bu güne kadar maalesef ihmal edilen bir yer olmuştur. Aslında ilçenin önemli bir simgesi olan, tarih ve insanoğlu içinde o kadar çok öneme sahip olan bu yer ilçe merkezi yakınlarında bulunmaktadır. Likya medeniyetinin biz insanoğluna bırakmış olduğu ön önemli nadir miraslardan birisidir. Kayaların oyularak yapıldığı bu mezarlara basamaklar yardımıyla çıkabiliyorsunuz. Ayrıca bu mezarlar, Fethiye’ye ve denizin görüntüsüne hâkim bir konumu itibariyle, işlemeleriyle ve gotik yapısıyla insana hayranlık veren görüntüsüyle görülmesi ve gezilmesi en önemli yerlerden biridir. İhmal etmeyin.

       #7 Çalış Plajı

       Fethiye’ye sadece beş kilometre uzaklıkta bulunan Çalış plajı, temiz denizi ve kumu, eşsiz manzarasıyla Fethiye’nin en iyi plajları arasında yerini almaktadır.

       Diğer yandan caretta carettaların da doğal yaşam yerlerinden biri olan plaj, diğer plajlara nazaran daha sakin bir yere sahiptir. Restoranları, eğlence yerlerini ve konaklama tesislerini burada da bulmanız mümkün.

        Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

        Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

        Yazar : Bay pencil

        Bir cevap yazın

        E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

        Loading…

        0

        10 Mayıs da Gösterime Girecek Filmler : Gölge Savaşçısı-Shadow

        Mersin Usulü Ev Tantunisi Nasıl Yapılır