1. Ana Sayfa
  2. Ana yemek Tarifleri

Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Taze  Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?
taze fasulye konservesi tarifi

Yaz geliyor ve taze fasulye artık yavaş yavaş tezgahlarda kendisini göstermeye başladı. Kışa geçmeden önce yeşil fasulye konservesi yapmak isteyenler için pratik ve kış ayında hemen açıp pişirilebilecek bir taze fasulye konservesi tarifini sizlere verelim.

Malzemeler

  • 4 kilo taze yeşil fasulye,
  • 10 Adet orta boy domates,
  • 6-7 diş sarımsak
  • 4 adet orta boy soğan,
  • 1 -1,5 çay bardağı sıvıyağ,
  • Yeterince tuz,
  • Yıkanmış ve kurutulmuş kavanoz,
  • Yeni kavanoz kapağı.

Yeşil Fasulye Konservesinin Hazırlanışı

Taze yeşil fasulye konservesi yapımına başlamadan önce yeşil fasulyeleri güzelce yıkayalım, kılçıkları varsa ayıklayalım. Uç kısımlarından keselim ve verev şekilde fasulyelerimizi doğrayalım. Domatesleri yıkayalım ve arka kısımlarına bir çapraz çizik atalım, kaynayan suyun içine 1-2 dakika kadar çizdiğimiz domatesleri bırakalım. Ve sonra soğuk su dolu bir kâsenin içerisine 1-2 dakika domatesleri koyarak bekletip hemen domates kabuklarını soyalım. Domatesleri küp küp ve küçük küçük doğrayalım. 4 orta boy soğanın kabuklarını soyup, yemeklik olacak şekilde küçük küçük doğrayalım. Sarımsakların kabuklarını soyalım, ister tane halinde veya ister arzuya göre sarımsakları da doğrayalım.

Taze Fasulye Konservesi Yapılışı

Taze Fasulye Konservesi için büyük bir tencere veya teflon tava alalım. İçerisine 1 – 1,5 çay bardağı sıvı yağ, doğranmış soğanları ve sarımsakları taneler halinde koyup ve 1-2 dakika kadar soğanları diri bırakacak şekilde kavuralım. Sonra domatesler ile birlikte yeterince tuz ekleyip, 1-2 dakika kadarda domatesleri ısıtıp yumuşatana kadar kavuralım. En son yeşil fasulyeleri de ekledikten sonra 1-2 çay bardağı su ekleyip fasulyeler diri ile haşlanmış arası olana kadar tencere kapağı kapalı bir şekilde pişirelim (not: tam pişmeyecek, diri haşlanmış gibi olacak) ve ocağı kapatalım.

Hazırladığımız fasulye soğumadan sıcak iken asla soğutmadan, kavanozların ağzına kadar hazırladığımız fasulyelerden dolduralım. Kavanozda hava olabilir düşüncesiyle bir bıçağı kavanozun dibine kadar batırıp çıkartalım. Kaynayan su içerisinde kavanoz kapaklarını kaynatıp hemen sıkı bir şekilde doldurduğumuz kavanozdaki fasulyelerin ağzını, fasulyeler kaynar iken soğumadan kapatalım ve kavanozları kapakları altta kalacak şekilde ters çevirelim. Peçete serdiğimiz bir tepsi üzerine konservelerimizi ters bir şekilde koyalım.

Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır? |Ana yemek Tarifleri

Birkaç saat süresince kavanozlar soğuyana kadar bu şekilde tepside konservelerimiz kalsın. Eğer peçeteye konserveden sızma olur ise, hemen o kavanozu tencereye alıp kaynatıp başka yeni bir kapakla sıkıca kapatıp, yine peçete üzerine ters çevirerek soğuyana kadar bekletelim. Artık konserveleriniz hazır ve soğuyan konservelerinizi buzdolabınızın alt rafında kış boyunca yemek için tutabilirsiniz. Kış aylarında konservelerinizi açtığınız zaman pişirmek istediğinizde ister etli ister zeytinyağlı olmak üzere kolay bir şekilde pişirebilirsiniz. Konserve içerisinde soğan ve sarımsak bulunduğu için tekrar eklemenize gerek kalmayacağından, yemeğiniz çok kısa bir süre içerisinde pişecektir.

Afiyet olsun.