in ,

Teknoloji Bağımlılığı İle Baş Etmenin 5 Kolay Yolu

Group of diverse people using smartphones

Her konuda olduğu gibi teknolojinin de aşırı kullanımı yani kullanım kontrolünün kaybedilmesi, kişi üzerinde psikolojik ve fizyolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Teknoloji bağımlılığı, kişinin hem kişisel hem de sosyal yönlerden zarar görmesine, fiziksel sorunlarla karşı karşıya kalmasına ve psikolojik olarak gergin ve rahatsız hissetmesine neden olabilmektedir.

Teknoloji Bağımlılığını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

  1. Sınırlı Kullanım: Okulda, işte ya da evde günlük belirli bir kullanım süresi belirlemek; zorunlu ihtiyaçlar dışında çevrim içi ortamlarda çok fazla zaman geçirmemek bağımlılık önleme önemli rol oynamaktadır.
  2. Aile Terapisine Başvurmak: Teknoloji bağımlılığıyla mücadele edilmesi gereken kişi küçük yaşlardaki bir çocuksa aile terapine ya da çocuk psikoloğuna başvurularak, bağımlılıkla başa çıkma sürecinin profesyonel olarak takip edilmesi sağlanmalıdır.
  3. Küçük Yaşlarda Kullanımın Önüne Geçmek: 2 yaşından küçük çocukların teknoloji kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Bilgisayar ya da telefon kullanımı bu çocukların gelecekteki bağımlılar haline gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle erken dönemde teknolojiyle tanışılmasının önüne geçilmelidir.
  4. Sosyal Aktiviteye Zaman Ayırmak:  İnternet ortamında tek başına olmak yerine sosyal çevre ile geçirilen etkili zamanlar, teknoloji bağımlılığını önleme yöntemleri arasındaki en önemli olanıdır. Aileyle, çocuğuyla ya da arkadaşlarıyla zaman geçirmek; kişinin psikolojik olarak da olumlu duygular geliştirmesine ve bunun sonucunda bağımlılıkla baş etmesine olanak sağlar.
  5. Hobilere Zaman Ayırmak:  Hoşlanılan aktivitelere katılmak, hobilere zaman ayırmak ve beceri kazanmak için çaba harcamak, teknolojiyle boşa zaman geçirmekten çok daha faydalıdır. Kişinin kendini mutlu eden etkinlikleri keşfederek, yeni hobiler edinmesi de çok etkili bir yöntem olacaktır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Nefretten Doğan Bir Aşk Masalı: Hercai

Albert Camus-Yabanci Kitap Konusu