in

Teknoloji İle Birlikte Gelen Hastalıklar

İnternetten hastalık bulaşır mı veya internetten insan hasta olur mu? Demeyin. Bilgisayar veya diğer bir tabirle internet karşısında uzun bir süre geçirenlerin bir dizi hastalıklara yakalandığı veya davetiye çıkardığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Yani bunlara teknolojik ya da internet hastalığı diyebiliriz.

Günümüzde teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Maalesef her geçen gün sanal dolu bir dünyaya koşar adımlarla gidiyoruz. Öyle ki, dünyamız daha çok, sanal düşünceler, sanal beyinler, sanal programlar, sanal varlıklar, sanal gerçeklikler, sanal olaylar, sanal karakterler, sanal alem, sanal görüş vb. kelimelerle doldu taştı.

Görüldüğü gibi sanallık insanlığı kuşatmış durumda. Netice itibariyle çoluk çocuk, genç yaşlı demeden birçok insanın kullandığı ve zaman harcadığı internetten bizlere pek çok hastalık yayılıyor.

En Yaygın İnternet Ve Teknoloji Hastalıkları Nelerdir?

Evet, gelin birlikte internet ya da teknolojinin getirdiği hastalıklara göz atalım. 

  • Kişiler Sosyalleşmesine Engel Olur Ve Sosyal İlişkilerde Çekingen Davranırlar

İlk önce belirtmek gerekir ki psikolojik sendromlar daha yaygındır. İnternet karşısında uzun zaman geçiren insanlar sosyal ilişkilerde daha bir çekingen olmalarıyla dikkat çekerler. Daha çocukluk dönemlerinden başlayan ve ekranların karşısında büyüyen kişilerin benlik yapılarında kayıpların yaşandığı gözlenmektedir. Bağımlılık derecesinde sosyal medya veya sanal alem kullanıcılarının kişiler arasındaki iletişimin çok zayıf olduğu ve kişilerde güven kaybına yol açtığı bilinmektedir. Karşılıklı olarak insanlar konuşmaktan, iletişim kurmaktan kaçmaktadırlar. Sosyal yaşantı sıfır düzeye inmektedir. Tüm bunların neticesi olarak insanlar gittikçe yalnızlaşmakta ve ileriki zamanlarda kendilerinde birçok hastalığın doğmasına neden olmaktadır.

  • Kişilerde Kırılganlık, Alınganlık ve Şüphecilik Oluşturuyor

Birçok insanın sosyal yaşamda kazandığı öğrenmelerin kaybolmaya yüz tuttuğu ve onun yerine utangaçlık, kırılganlık, şüphecilik ve kaçınma davranışları gibi olumsuz durumların geliştiği gözlemlenmiştir. Karşılıklı iletişimin, yüz yüze konuşmanın yerine sürekli parlak ekranlar karşısında zaman harcayan kişiler, sosyal öğrenme olanağını kaybetmektedir. Tabiî ki çocukların çok etkilendiği bu durumu uzmanlar gözden kaçırmaması gerekir. lakin bu arada ebeveynler olarakta kişiler üzerine düşeni yapmak zorundalar. Aksi takdirde ekran bağımlısı bir çocuğa sahip olacaksınız. Bu duruma hem toplum nezdinde hem da aile nezdinde önlem alınmazsa sonradan gelen yeni kuşaklar sosyal çevre ilişkileri bakımından tarifi imkansız bir çıkmazın içini girmiş olacaklar.

  • Aile İlişkilerine Zarar Veriyor

Ekran başında uzun saatler geçiren gençlerin yerinden kalkmadan birçok yapacağı işleri cep telefonu, tablet, bilgisayar vb. gibi teknolojik aletlerle halletme yoluna gidiyor. Önemli gün ve bayramları gençler ailesinin yanında olmamayı tercih ederken bunu bir sms ve sosyal medya paylaşım yoluyla kutlamayı tercih ediyor. Bu davranış aile içi iletişimi ve ilişkilerine zarar veriyor. Asla bir sosyal medya paylaşımı ve  bir sms aile içi sıcak bir ilişkinin yerini alamaz.

  • Depresyonu Tetikliyor

Sosyal medya, internet veya teknolojik bağımlılık kişilerde depresyona neden olmaktadır. Normal yaşamı tercih edenlerin depresyona yakalanma riski daha az iken sosyal medya kullanıcıların depresyona yakalanma riski daha fazladır. Şöyle ki; 6 saat ve daha fazla teknolojiyi kullananların % 83’ü, 4 – 6 saat kullananların % 50’si, 2 – 4 saat kullananların % 21’i, 1 – 2 saat kullananlarında % 14’ü depresyonla birlikte yaşamaya yüz tutmaktadırlar.

  • İnsanları Dengesiz Beslenmeye Alıştırıyor

Günümüzün en büyük dertlerinden biri olan dengesiz beslenme başlı başına bir sorun. Dengesiz beslenmenin baş mimarları olarak sosyal medya, yani Facebook, İnstagram’ı buna örnek verebiliriz.  İnsanlar bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi teknolojik aletlerin karşısından ayrılmadan oracıkta açlıklarını gidermek için atıştırmalıklarla yetiniyorlar. Böylelikle yanlış kullanılan teknoloji kişilerin yemek yeme alışkanlığını yok etmekte veya diğer tabirle yemek saatlerini uymadan öğünleri atlama, hazır gıdalara yönelme, abur cubur yeme gibi olumsuz şeyler insanlarda yeme bozukluğu oluşturuyor ve sağlığını tehlikeye atıyor. 

Öte yandan toplumca benimsenmiş ve son derece yanlış olan internet bağımlılarının kendilerine has bir beslenme alışkanlığı türemiştir. Bunlar kızartılmış soslu, acılı yiyecekler, cipsler, çikolata ve asitli içecekler. Bunun yanında evde hazırlanan yemekler yerine dışarıdan söylenen hazır gıdalara yönelme oldukça yaygın olduğu gözlenmektedir. İnternet bağımlıların yanında oyun bağımlı olanlar da benzer durumlar gözlemlenmektedir.

  • Hareketsizlik Fiziksel Gelişimi Olumsuz Etkiliyor

Çok uzun süreler televizyon, bilgisayar, cep telefonu vb. teknolojik aletler karşısında vaktini geçiren çocuklarda görülen hareketsizlik sağlıksız ve yetersiz bir fiziksel gelişimi de beraberinde getirmektedir. Oysa çocuklar oynamalı, zıplamalı ve içlerindeki enerjiyi boşaltmak zorundalar. Çünkü hareketli bir yaşamın onların bedensel büyüme ve gelişimlerinde önemli bir yeri vardır. Fakat geçen zaman içinde bu dönemin kuşağı eski dönemin kuşağına göre daha hareketsiz büyümekteler. Bu durumda doğal olarak çocuklarda gelişimsel gerileme ile birlikte ruhsal problemlere de kapı aralamaktadır.

Sonuç itibariyle internet ve teknolojik hastalıklara bağımlı olmamak adına burada ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Çocuklarını dengeli olarak kontrol altında tutmalıdır. Onları saatlerce bilgisayar ve internet karşısında bırakmamalıdır. Çocukların günlük teknoloji karşısında geçirecekleri bir zamanın sınırı olması gerekmektedir. Asla ve asla ebeveynler kendi rahatlarını düşünerek, çocuklarını bilgisayar ve internete mahkûm etmesinler. Maalesef bu günümüzde yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Bu hataya düşmemek gerekir. Büyükler olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek bizim elimizde. Katiyen kendi rahat ve lüksümüz için geleceğimizin mimarı çocuklarımızı teknolojiye hapsetmeyelim.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Bay pencil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bir Anlık Hevesle Alınıp Hiç Kullanılmayan 50+ Eşya

Hayatta Olmaz ile Gülmeye Hazır Olun! 19 Nisan da Gösterime Giriyor