in

Kontrolsüz Güç Güç Değildir

Sosyal medya tüm dünyada milyonlarca kullanıcı ile insan yaşamının merkezine oturmuş durumdadır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda yalnızca bilimsel teknoloji değil insanı içine alan birçok alanda çok hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu hızlı gelişmeler içinde, dijital dünya, kentleşme ve teknoloji olanca hızıyla gelişmektedir. Teknolojiyle birlikte sosyal medyanın başlangıçta etkileyici özelliği bugün gelinen noktada insanların tercihlerini belirleme noktasını aşarak toplumların tercihlerini belirleme noktasına gelmiştir. 

En Çok Takip Edilen ve En İyi Türk Influencerlar @instagram

Sosyal Medyanın Karakteri

Sosyal medyanın insan ve toplumlar üzerindeki etkileri bugün tartışılmakta, olumlu veya olumsuz etkileri üzerinde çok fazla konuşulmaktadır. Sosyal medyanın karakteri yoktur. Sosyal medyanın karakterini kullanıcılar belirlemektedir. Yani kısaca, sosyal medya nasıl kullanılırsa karşı tarafa da onu sunar. Sosyal medyada uzak ve uzaktaki diye bir kavram tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Dünyanın neresinde olursa olsun aynı dili konuşabilen bütün insanlar yan yana gelebilmektedir. Dünya nüfusunun %80 den fazlası internete bağlanıyor ve bu oranın yaklaşık tamamı sosyal medya kullanıcısı durumundadır. Sosyal medya fenomenliği özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımını daha da öne çıkararak başka bir mecraya taşımıştır. Oluşan bu sanal topluluğa bakıldığında, diğer insanlardan farklı bir sosyal psikolojik bir durumun ortaya çıkması dikkat çekicidir. Her gün milyonlarca insan,  birçok araçtan internete giriş yapmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu mobil cihazlardır. Sosyal medya fenomenliği, aslında bir sosyal etki tetikleyicisidir. Kişi bu alanda, kendini özgür hissetmesinin yanı sıra, o alan insanların birbirlerini etkilediği bir alandır da aynı zamanda. Özellikle günlük yaşamda, sosyalleşme sorunu olan insanların kendini mutlu ve bir değer olarak hissettiği yerdir. Üstelik konuşmadan, yalnızca yazarak ve işaretler kullanarak bunu yapmalarıdır. Bütün bunların sonucunda ise, sosyal medya insanın kendini mutlu hissettiği ve aradıklarının karşılığını bulduğu bir yer olarak düşünür. Ayrıca kendini birçok yerden daha rahat hissettiğinden onda bir aidiyet duygusu geliştirir. 

Günümüzün En Popüler Kültürü Sosyal Medya

Durumu Türkiye açısından ele alacak olursak, yerleşik geleneksel bir toplumsal kültürün yerini günümüzün en popüler kültürü olan sosyal medya almıştır. Sosyal medya yalnızca kendi kültürünü yaratmakla kalmadı aynı zamanda, kendi psikoloji ve sosyolojisini de oluşturdu. Beğeni ve takipçi sayısı, azlığı veya çokluğu beraberinde sosyal medya depresyonu denen yeni bir depresyon biçimini oluşturdu.

İletişim ve bilişim teknolojisi özellikle son 20 yıldır insan hayatının merkezine oturmuş durumda. İnsan yaşamına birçok alanda kattığı yenilik ve güzellikler göz ardı edilemez. Bilgiye ulaşmak ve bütün bilgilere kısa sürede sahip olmak yaşamın hiçbir alanında bu kadar mümkün olmamıştı. Ulaşılabilecek bütün bilgiler, güç ve kontrol dengesini kaybetmeden kullanıldığında üretime dönüşebilir. Üretim, emeğe dayanır, emek de insani yanımızı oluşturur.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : empati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tok Olsanız Bile Gece Gece Sizi Yollara Düşürecek 9 Muhteşem Yiyecek

Nintendo Swıtch Lite Hakkında Bunları Biliyormusunuz!!!