in ,

Teknoloji Bağımlısı mısınız? Bu 5 Belirtiye DİKKAT

 1. Uzun Süren Kontrolsüz Kullanım: 

  Teknoloji bağımlısı kişilerin en sık gösterdiği bağımlılık belirtisi “Beş dakika bakıp çıkacağım.” Sözünün üzerine saatlerce telefonla oyalanması ya da bilgisayar başında kalmasıdır. Bu sürenin nasıl geçtiğini anlayamayan bağımlı, kendi halinin farkına vardığında rahatsızlık duymadan kullanmaya devam etmek isteği duyar.

 2. Teknoloji Kullanımıyla İlgili Yalan Söylemek: 

  Teknoloji bağımlısı kimseler, teknoloji kullanımı sırasında yaptıkları aktivitelerle ilgili yalan söyleme eğilimindedirler. Anne ve babası tarafından sorguya çekilen çocuğun “ödev yapıyordum” ya da “araştırma yapmam gerekiyor” gibi teknolojiyi faydalı amaçlar için kullandığı hissini vermeye çalışması bu belirtiye verilebilecek etkili bir örnektir.

 3. Uzun Süren Kullanım Sonrası Yaşanan Fiziksel Rahatsızlıklar:

   Aralıksız süren teknoloji kullanımının ardından yaşanan bel ağrısı, boyun ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıkların hissedilmesi ve buna rağmen kullanıma devam edilmesi teknoloji bağımlılığı belirtileri arasındadır.

 4. Çevrim İçi Ortamlarda Sıkça Sohbete Katılmak: 

  Online platformlarda tanımadığı kişilerle tanışma isteği duymak, kendini online konuşmalarda çok daha rahat hissetmek teknoloji bağımlısı olma yolunda ilerleyen bir kişilik özelliğidir.

 5. Uyku Düzeninin Bozulması:

  Teknoloji kullanımından dolayı uyku düzeninin bozulması, geç saatlere kadar teknoloji kullanma isteğinin duyulması da bir tür teknoloji bağımlılığı belirtisi sayılmaktadır.

Teknoloji Bağımlılığının Neden Olduğu Fiziksel Sorunlar Nelerdir? 

Uzun süre teknoloji kullanımı baş, göz ve bel ağrısına neden olabilmektedir. Ayrıca teknoloji bağımlısı kişiler fiziksel duruş bozuklukları yaşayarak; boyun fıtığı, bel fıtığı ve boyunda düzleşme gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

El ve kol kaslarında uyuşukluk ve kasılma hissinin yaşanması da teknoloji bağımlılığının neden olduğu fiziksel sorunlar arasındadır.

Halsiz ve sürekli yorgun hissetmek, bağımlılık sonucu ortaya çıkan fiziksel sorunlardan biridir.

Teknoloji Bağımlılığının Neden Olduğu Sosyal Sorunlar Nelerdir?

Teknoloji bağımlısı birey, sosyal çevreden uzaklaşarak; online arkadaşlıklar edinmeye dolayısıyla psikolojik olarak kendisini yalnızlaştırmaya başlar.

Teknoloji bağımlılığının neden olduğu sosyal sorunlardan biri de zaman yönetiminde sorun yaşamaktır. Kontrolsüz zaman yönetimi, kişinin stresle mücadele etmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.

Yemek saatlerini değiştirme, düzensiz beslenme ve hatta yemek yememe de teknoloji bağımlılığı sonuçları arasındadır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bu Muhteşem Çiçekler Size Ne Hissettiriyor

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Önemli mi?