Troll Hesap Nedir?

fikirsiz-troll-hesap-nedir

Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz troll hesap söylemi nedir diye düşündünüz mü? Neden devamlı sosyal medya üzerinde konuşulan bir konudur? Gelin detaylı şekilde inceleyelim:

Çok da uzun bir geçmişi olmayan internet, insan hayatına girdiğinden beri birçok şeyi değiştirmiştir. Çok farklı yerlerden, çok farklı kişisel özelliklere sahip olan çok sayıda insan, artık rahatça aynı ortamda bulunabilmektedir… Aynı şekilde, sayıları çok olan uygulamaların da hayat içinde kazandıkları önem sürekli olarak artış göstermektedir. Bundan dolayı ise insanların genel tepkileri, bu uygulamalarda denk geldikleri fotoğraf, video ve yazı gibi içeriklere bağlı bir halde değişim göstermektedir.

İnternetten ulaşılabilen birçok uygulama sayesinde birbirlerine daha da yakın olma fırsatı yakalayan farklı insanların üzerinde, internet ortamlarının ne kadar etkili olduğunu bilen, aslında zeki olan fakat yerine göre bu özelliklerini gizlemeyi başaran bazı kişiler vardır. Bunlar “troll hesap” kullanıcılarıdır. Bu kullanıcıların en önemli özelliği, gerçek ad ve soyadlarını, cinsiyetlerini, gerçek siyasi düşüncelerini, fikirlerini, dini inançlarını gizleyebilmeleri ya da belli konularda aşırı düzeyde inatçı ve bağımlı olmalarıdır. Fakat bu durum, kimlik bilgilerinin tamamını veya bir kısmını gizlemekte olan her kişinin troll hesap kullanıcısı olduğu anlamına gelmez…

Bu kullanıcılar ise genel olarak ikiye ayrılabilir:

  • Amaçlı kullanıcılar
  • Amaçsız kullanıcılar

 

Belli Bir Amaç İçin Açılmış Olan Troll Hesaplar

Belli bir amaca ulaşılması için birilerine internet ortamlarında saldırmak, birilerine iftira atmak, birileri hakkında olumsuz bir düşünce oluşturabilmek için bu hesapları açanlar, aslında oldukça bilgi sahibi kişilerdir. Bu kullanıcıların, hiçbir amaçları olmamasına rağmen böyle hesaplar açan diğer türlü (amaçsız) kullanıcılardan çok daha zeki oldukları düşünülebilir. Böyle bir hesabın açılma amacı ise mutlaka birilerine saldırmak veya birilerini sürekli ve aşırı bir halde övüp durmaktır.

Örneğin, sosyal medyada çok sayıda takipçisi bulunan bir hedef kullanıcının ahlaki ya da geleneksel değerlerini aşağılamak, ağır bir dille eleştirmek ya da açık bir şekilde küfürler ederek kötülemek, oldukça kötü ve bir o kadar da kolay bir şey gibi gözükmektedir.

Fakat aslında, o konuyla alakalı detaylı bilgi de gerektirebilmektedir. Çünkü toplumsal konuda bilgi sahibi olmadan, toplumun düşünce ve duygularını fazlasıyla etkileyebilecek bir troll hesap kullanıcısı olmak oldukça zor bir şey olacaktır. Genel olarak, bu hesapların amacının, toplumdaki bazı düşünceleri bilinçli olarak överek ya da aşağılayarak diğer insanların beynini yıkamak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her Troll Hesap Zararlı Mıdır?

Etkilerinden bahsettiğimiz bu tür hesapların iki ana gruba ayrılarak incelenebileceğinden bahsetmiştik… Şimdi ise daha az zararlı olan troll hesap kullanıcıları konusunda bilgi vermek gerekiyor. Dolayısıyla başlıktaki sorunun cevabı, hayır.

“Amaçsız” olarak bu gibi hesaplar açan ve kullanan kişiler daha çok, kendilerini mizah sayfası olarak tanımlayan internet sitelerinde ya da sosyal medya gruplarında bulunmaktadır. Bu sahte hesapların kullanıcıları da birçok konuda kötü sözler edebilirler. Hatta dini ve milli değerleri bile aşağılayabilirler… Fakat her şeyle dalga geçmelerine ve kim olduğu fark etmeyen birçok insanı küçümsemelerine rağmen, söylediklerinde ya da yazdıklarında ciddi olmadıklarını da ifade ederek kendilerini hukuki cezalardan korurlar. Diğer türlü troll hesap kullanıcılarına göre daha az bilinçli oldukları ise rahatça söylenebilir. Bu gruptaki kullanıcılar, adı üstünde, hiçbir amacı olmayan ve sadece eğlenmek için uğraşanlardan oluşur.

 

Troll Hesaplar En Çok Ne Amaçla Kullanılır?

Bir amaca ulaşmak için oluşturulan bu hesapların en çok görüldüğü sosyal medya ortamları, siyasi paylaşımlar yapan ortamlardır. Aşırı sağcı ya da aşırı solcu olan her siyasi topluluğun, mutlaka internet üzerinde bu gibi hesapları olan üyeleri bulunur. Tartışma ortamı oluşturmak, insanların birbirlerine kötü sözler söylemesini sağlama ve genel olarak da kullanıcıları sinirlendirme gibi faaliyetler de en çok siyasi amaçları olan troll hesap kullanıcıları tarafından gerçekleştirilir.

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte, siyasi amaçlar için bu gibi hesaplar yoluyla paylaşımlar yapan, yorumlar yazan ve insanları eleştiren ya da öven kişilerin, siyasi partilerden maaş aldıkları da iddia edilir… Bizim size vereceğimiz tavsiye ise, Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube ya da bunlara benzer diğer sosyal medya uygulamalarında bu hesaplardan biriyle karşılaşırsanız, asla kötü bir şeyler yazmamanızdır. Çünkü öyle yapacak olursanız, karşınızdaki sahte hesabın sahibini çok mutlu etmiş olacaksınız…

Troll hesap olduğundan şüphelendiğiniz hesaplarla muhatap olmamanız da tavsiye edilir. Çünkü bu hesapların sahipleri, saçmalayabildikleri kadar mantıklı yorumlar da yapabilirler. Fakat amaçlarının, insanları yanıltmaya çalışmak ve sinirlendirmek olduğunu unutmamanızda fayda vardır.

Bu gibi hesaplar, yalnızca bizim ülkemizde değil, dünyadaki birçok ülkede, bizzat iktidar partileri tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntem, iktidar partilerinin çok desteklendiği ve çok sevildiği gibi düşüncelerin oluşturulması için oldukça yararlı olmaktadır.

Bu hesaplar, kendileri ile aynı türden olan diğer hesapların da bulunduğu sosyal medya gruplarında çok sayıda fotoğraf, video ve yazı paylaşır. Bu paylaşımlar ise oldukça fazla beğeni alır. Bu sürekli beğeniler de diğer troll hesap kullanıcıları sayesinde ortaya çıkar. Birbirlerinin tüm paylaşımlarını ve yorumlarını beğenerek, diğer insanları yanıltmaya çalışırlar. Ülkemizde, siyasi partilerin amaçları için çalıştığı bilinmekte olan çok sayıda troll hesap vardır. Fakat bunları ifşa etmeyi doğru bulmuyoruz… Özelliklerini artık bildiğinize göre, onları tespit etmek size kalsın!

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık