in

Tüm Gerçekleri İle Erkeklerin Kabusu Jinekomasti

Jinekomasti diye adlandırdığımız hastalık türü erkeklerde görülen göğüs büyümesi rahatsızlığıdır. Farklı yaşlarda nadir görülen bu hastalık kişinin özgüveni etkileyerek kişilerde utangaçlığa bile neden olabilir. Tüm detaylarıyla “Jinekomasti Nedir?” sorusunu cevapladık.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde büyüyen göğüs bezi dokusuna tıpta jinekomasti adı verilir. Jinekomasti çocuklukta, ergenlikte ve hatta 60 yaş üstünde görülebilecek bir hastalık türüyken hormona bağlı değişiklikler veya ilaçların yan etkileri nedeniyle de farklı yaş gruplarında görülen bir durumdur. Hatta fazla kilolu olmak bile jinekomastinin nedenleri arasında görülebilir.

Jinekomasti Hastalığı Nasıl Belli Olur?

Üç belli başlı faktörlerin göğüs dokusundaki büyümenin temel belirtileri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar; göğüslerde hassasiyet, göğüste şişlik ve hatta göğüste akıntı olarak belirtilebilir. Jinekomastinin sebebine bağlı olara farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu sebeple belirttiğimiz bu üç faktörden sadece biriyle karşılaşırsanız doktora görünmelisiniz.

Jinekomastinin Nedenleri ?

Çoğunlukla testesteron hormonundaki azalma ve östrojen hormonundaki artışla beraber çoğu erkekte göğüs büyümesi durumu gözlemlenebilir. Bu hormonlardaki değişiklikler yaşamın farklı boyutlarında normal karşılanarak bebekleri, ergenleri, çocukları ve hatta yaşlıları bile etkileyebilir. Aşağıdaki faktörler jinekomastinin sebepleri arasında yer almaktadır.

  • Anne Sütü : Bebekler anne sütü içerken göğüs büyümesi durumunu yaşayabilirler. Çünkü anne sütünde östrojen hormonu bulunmaktadır ve anne sütü içen bebeklerin östrojen seviyelerinde artış gözlemlenmektedir.
  • Ergenlik : Erkek vücudu androjen üretirken, kadın vücudu ise tam tersine östrojen hormonu salgılamaktadır. Erkekler ergenliğe girerken androjenden daha fazla östrojen hormonu üretmektedir. Bu da jinekomastiye sebep olmaktadır. Geçici bir durum olarak bilinen bu süreç, hormon seviyelerinin dengelenmeye başlamasıyla beraber azalma durumu gösterir.
  • Andropoz : Andropoz yani bir diğer tanımıyla kadınlarda görülen menopoza benzer bir durumda testosteron üretiminde bir kaç yıl içinde azalma gözlemlenir. Bu süreç genellikle orta yaşlarda sık yaşanır. Bu hormon eksilmesi jinekomasti, saç dökülmesi ve uyku düzensizliğine neden olabilir.
  • İlaçlar : Steroid ve amfetamin içeren ilaçlar vücuttaki östrojen hormonunu tetikleyebilir. Bu da tabi ki jinekomasti hastalığına sebebiyet verir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Jinekomasti hastalığı genellikle bir tedavi gerektirmez ve kendi kendine geçmesi beklenir. Tabii, jinekomasti tıbbi bir durumdan ötürü kaynaklanıyorsa göğüs büyümesini engellemek için tedavi edilmesi gerekir. Ciddi ağrı ve kaygılara neden olabilen jinekomasti rahatsızlıklarında, bu durumu ortadan kaldırmak için ilaç ve gerekirse jinekomasti ameliyatı yapılarak tedavisi edilebilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Geçmeyen Kuru Öksürük Ve Boğaz Ağrısından Doğal Yollar İle Kurtulabiliriz

Siyam Kedisi İle Arkadaş Olmak İstiyorsanız Bunları Bilmenizde Fayda Var