Türk Lirasının Değerli Olduğu Slav Ülkesi: Ukrayna
Ukrayna ekonomik vizesiz tatil
0

Tabi ki son zamanlarda döviz grafiklerinde iniş ve çıkışlar, Türk lirasının yabancı piyasalar karşısında giderek değer kaybetmesi  tatil planlarımızda Avrupa, Amerika seçeneklerini kafadan elememize sebep oluyor. Akabinde her tatilci arama motorlarında Türk lirasının değer kaybetmeden nasıl, hangi ülkelerde kullanılabileceğini aratmakta. Birçok seçenekle karşılaşabiliriz ama aralarından sıyrılan bir seçenek var gibi görünüyor. Tahmin etmek hiç zor değil tabi ki tam bir Slav cenneti olan Ukrayna!. Gerek para birimi gerek zaman aşımına uğramadan orijinalliğini koruyan tarihi dokusu ile son derece çağırıcı bir güç olarak bizi beklemekte.

Pasaport Var ama Vize Yok Diye Üzülmeyin! Vizesiz de Gidebileceğiz 11 Yurtdışı Tatil Fırsatı Var

Bu Yazıda Neler Var

Harcamalar konusunda karşılaşacağımız muamele nedir?

Ukrayna’nın mali işleri Grivna üzerinden işlemekte. Şu anki güncel denkliği ele alırsak 1 Türk lirası 4.56 Ukrayna Grivnasına tekabül etmektedir. Geçtiğimiz kış aylarında beş Grivnayı görmüşlüğümüz var ancak bilindiği üzere Dolarla paralellik göstererek iniş çıkışlar tezahür etmektedir. Özetleyecek olursak Türkiye’ye tatil turizmini için gelmiş bir Amerikalı savurganlığında seyahat hayal ederseniz, Türk lirası eşliğinde tatil için Ukrayna‘yı tercih etmek oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

Peki ya Ukrayna’nın neresi?

türk lirasının değerli olduğu slav ülkesi: ukrayna |gezi seyahat

Ukrayna deyince başkent Kiev, Lviv, Odessa kentleri öne çıkmakta. Bu şehirleri birbirlerinden ayıran özelliklerine değinecek olursak şu açıklamaları yapabiliriz. Odessa şehrini Türkiye’nin Antalya’sı şeklinde tahayyül edelim. Ukrayna deyince aklınıza ürkütücü soğuk geliyorsa ve bu fikre uzak hissediyorsanız, yaz aylarında Odessa kentini tercih edebilirsiniz. Tam bir yaz turizmi cenneti yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliriz. Karadeniz’in tam karşı kıyısında Moldova sınırında bulunan şehir renkli gece hayatı ve dayanılmaz sıcağıyla izler bırakan bir tatil yaşatabilir. Sıra Kiev kentine geldiğinde  Ankara yakıştırmasını yapmamızda hiçbir sakınca yok. Soğuk iklimi ve yoğun tarihi yapıları, bürokratik binaları çoğunlukla barındıran başkent, ülkenin tam ortasında konumlanmış bulunuyor. Bu şehir özellikle Ukrayna tarihini, Slav ırkının kökenlerini merak ediyorsanız envai çeşit müzeleriyle ve yüzünüze tarihi üfleyen sokaklarıyla beklentinizin tam karşılığını verecektir. Sona sakladığımız, bir kere gittiğinizde mutlaka ikinci seyahatin hayalini kuracağınız büyülü kent Lviv ise, ülkenin Batısında Polonya sınırında bulunuyor.  şehirlere kıyasla öne çıkan bu şehir, önceliğiniz olmayı ve bünyesinde tatil anıları biriktirmenizi haketmiş görünüyor.

En İyi ve Güvenilir 25 Online Rezervasyon Sitesi

Ukrayna da Konaklama

Bu alanda salt bir örnek vermemiz mümkün olmayacaktır ancak şunu diyebiliriz ki klas olarak sınıflandırabileceğimiz Ukrayna otellerindekonaklama ücretleri oldukça uygun. Türkiye’de yapacağınız bir Akdeniz tatilinde harcayacağınız ücretlerle, hatta belki de daha cüzi rakamlarla her yönden tatmin edici bir tatil elde edebilirsiniz. Trivago, Booking gibi işlevsel siteler üzerinden otelde öde seçeneği ile kolayca rezervasyon yapabilirsiniz. Lokasyon açısından ise şehrin görmeye değer yapıları birbirine yakın ve yürüme mesafesinde konumlandığından otel seçiminde elemenizi gerektiren seçenekler çoğunlukla bulunmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir