Türkiye Gündeminden : Barış Pınarı Harekatı Nedir?

Türkiye Gündeminden - Barış Pınarı Harekatı Nedir

Ülke gündemini meşgul eden ve Türkiye için önemli bir askeri harekat olan Barış Pınarı Harekatı, geçtiğimiz günlerde başlamış bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye muhalif ordusu olan Milli Ordu ile ortaklaşa düzenlenen bu harekat YPG birliklerine karşı oluşturulmuş askeri bir harekattır. Suriye sınırında düzenlenmekte olan bu harekatı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter üzerinden halka duyurmuştur. İşte harekat hakkında bilinenler ve merak edilenler.

Barış Pınarı Harekatı Nasıl Başladı?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Ekim 2019 tarihinde yapılan bir açıklamada Fırat’ın doğu kesimini kapsayan bir barış harekatı düzenleneceğinin ilk sinyalleri verilmiş oldu. Bölgenin arındırılması ve arındırılan bölgeye 2 milyon kişinin iskan edilmesi hedefleniyordu. Bölgede yer alan YPG birliklerine karşı başlatılan bu harekatta asıl amaç alanın YPG elinden alınarak mülteci halklar için yeni bir yerleşim alanı oluşturmaktır.

Konu hakkında ABD Başkanı Donald Trump ile de görüşen Erdoğan, harekat başlamadan evvel Trump’ın sorularını cevapladı ve DAEŞ sorununa da değindi. Amerika tarafından yapılan açıklamada ise ABD’nin bu harekata dahil olmayacağı açıklanmış oldu ve 9 Ekim 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri savaş uçakları ve havan toplarıyla birlikte bölgeyi bombalamaya başladı.

Suriye’ye bağlı muhalif Milli Ordu ile ortak yürütülen bu harekat kısa sürede kara hücumu olarak da devam etti ve Suriye’nin kuzey kısmının bir bölümü arındırılmaya başlandı.

Barış Pınarı Harekatının Amacı Nedir?

Barış Pınarı Harekatı, YPG’nin yer aldığı bölgelere uygulanmakta olan bir arındırma harekatı olarak adlandırılıyor. Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG birlikleri Suriye sınırlarında ülkemiz için büyük bir tehdit oluşturuyordu. Bu yüzden Türkiye, sınırdan 30 kilometre içeride güvenli bir bölge inşa etme yoluna girerek bu harekatı başlattı.

Harekatın ülkemiz için iki adet önemli amacı bulunuyor. Bunlardan ilki bölgede yer alan YPG birliklerinden gelen havan topu atışlarını sonlandırmak, diğeri ise Suriyeli sığınmacılar için güvenli bir yerleşim alanı oluşturmaktır. Bölgede sığınmacılar için konut projesi de hazırlanmakta ve yeni bir yerleşim alanı oluşturulmak üzere çalışmalar yapılmaktadır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık