Uçtan Uca Şifreleme Zoom’a Ekleniyor!

Uçtan Uca Şifreleme Zoom'a Ekleniyor!

Uçtan uca şifreleme Zoom’ a ekleniyor! Korona virüsün hayatımıza girmesinden sonra hayat şartlarımıza ve çalışma standartlarımız son derece değişikliğe uğramış durumda.Gerek iş hayatında gerekse eğitim hayatında uzaktan iletişim çağına girmiş durumdayız.

Söz konusu uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim konusunda en çok tercih edilen sistemlerden birisi de Zoom sistemidir. Zoom her geçen gün aldığı güvenlik güncellemeleri ile daha güvenilir hale geliyor. İlerleyen zamanlarda alacağı güvenlik güncellemelerinin arasında Whatsapp’da olan önemli bir özellik eklendi.

Uçtan uca şifreleme olarak bilinen bu güvenlik güncellemesi ile birlikte Zoom uygulaması artık daha güvenli bir uygulama haline gelecek. İlk zamanlarda Facebook’un dava zamanlarında denk gelen uygulama herkesin aklında acaba kişisel verilerimiz ne kadar güvende sorusunu getirmişti. Aldığı güncellemeler ile bu sorunun önüne geçmeyi başaran uygulama halen daha güncelleme almaya devam ediyor.

Zoom Uçtan Uca Şifreleme Güncellemesi Nedir?

Zoom alacağı güvenlik güncellemeleri ile kullanıcıların içini rahatlatmayı başarıyor. Ancak her ne kadar uçtan uca şifrelemenin ne olduğunu bilen bir eksim olsa da bu güncellemenin ne işe yaradığını bilmeyen de bir kesim bulunmakta.

Zoom uçtan uca şifreleme güncellemesi nedir? Uçtan uca şifreleme yöntemi son zamanlarda özellikle önemli bilgilerin iletişiminde kullanılabilecek uygulamalarda sıkça görülmeye başlandı. İlk zamanlarda sadece Whatsapp da olan bu özellik gelişerek diğer uygulamalara da aktarılma başlandı. Söz konusu güncellemenin asıl amacı gönderilen bilgilerin dışarıdan kimseler tarafından erişilmesini engellemek.

Uçtan uca şifreleme güncellemesi ile birlikte kullanıcıların gönderdikleri mesajlar daha güvende olacak. Olası bir üçüncü kişi tarafından verilere erişim mümkün olsa da verilerin içeriğini görüntülemek mümkün olmayacak.

Özelliğin Ayarlardan Açılması Gerekiyor

Her ne kadar genel bir güvenlik güncellemesi olarak yayınlanmış gözükse de durum biraz öyle değil gibi. Söz konusu güncellemesi kullanmak isteyen kullanıcıların hem masaüstü hem de mobil cihazlarından bu özelliği açmaları gerekecek. Ayarlar kısmında yer alacak seçenek sayesinde özelliği açmak ve kapatmak mümkün olacak.

Alınabilecek kararlar arasında elbette bu özelliği default olarak açık göndermek de bulunuyor ancak hayata geçirilme konusunda bazı şüpheler de yer etmekte. Önümüzdeki hafta yayınlanması beklenen bu güncellemenin hemen ardından ayarlar>güvenlik sekmesi adı altından uçtan uca şifreleme özelliğinin açık olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık