1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?

2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?
Uzakdoğu Asya’dan geldiği bilinen udi hindi yağı nedir? Udi hindi yağı ne işe yarar? Udi hindi yağı yapılışı nasıldır? İşte, detaylar...
0

Son dönemde artan salgın hastalıklar nedeniyle vücut direnci düşen insanlar bu direnci tekrar geriye kazanmak için udi hindi yağı başta olmak üzere çeşitli bitkisel yollar aramaya başladılar. Bu arayışlar içerisinde önemli bir yer edinen, üst solunum yollarına sağladığı faydalarıyla bilinen udi hindi bitkisi, mikrop kırıcı etkisiyle vücut direncini arttırmaktadır.

Uzakdoğu Asya’dan geldiği bilinen udi hindi yağı, bağışıklık sistemini güçlendirirken birçok özelliğiyle vücudun direncini arttırmaktadır.

Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Nedir?

Uzakdoğu Asya ülkelerinin çoğunda bulunan ve özellikle de Malaya ile Hindistan’ın adalarında sıkça rastlanılan Aquilaria Agallocha- udi hindi ağacı, yaz ve kış aylarında yapraklarını dökmeden kalabilen nadir bitkilerden biridir.

Koku olarak ve güzellik ürünlerinde kullanımı yaygın olarak kullanılan udi hindi, aynı zamanda güçlü bir mikrop öldürücü olarak ta görev yapar. Odunsu yapıda olan udi hindi, yüzyıllar boyunca sağlık amacıyla kullanılmış, hatta üst solunum yollarına doğrudan faydalarından dolayı çok yoğun olarak kullanılmıştır.

Udi hindi, hastalıklara karşı vücudun direncinin artırmasını sağlayarak, bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar. Vücudun bağışıklık sitemini güçlendirdiği içinde son dönemde yaşanan salgınlarda koruyucu etkisi nedeniyle insanlar tarafından yoğun olarak kullanılıyor.

Udi Hindi Yağı’nın 11 Faydası

2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?
2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?

Solunum sistemi ve bağışıklık sistemi üzerindeki faydaları ile tanınan udi hindi yağının faydaları şöyle sıralanır.

 1. Mikrop kırıcı özelliğiyle tanınır.
 2. İltihap ve enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar.
 3. Udi hindi yağı, egzama, cilt hastalıkları, kesik, cilt yanıkları, haşerat ısırıkları gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi için kullanılır.
 4. Boğaz ağrılarında etkili olur.
 5. Vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlayarak, kanser hücreleriyle savaşır.
 6. Kanı temizleyerek, kan ve damar sağlığını korumayı sağlar.
 7. Mide ağrılarının tedavisinde etkili olur.
 8. Safra ve böbrek taşlarının eritilmesini sağlar.
 9. Mevsimler nedenlerden kaynaklanan grip ve nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
 10. Burun tıkanıklığına iyi geldiğinden solunum yollarını açmaya yardım eder.
 11. Udi hindi yağı, stresi azaltır ve insanın yorgunluğunu alır.

Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?
2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?

Udi hindi, odunsu yapıya sahip olmasına rağmen, genelde kozmetik sektöründe kullanılır. En çok yağı ve tozu tüketilen Udi hindi, yüzyıllardır güçlü bir mikrop öldürücü olarak kullanım özelliğine sahiptir. Bağışıklık sistemine ve solunum sistemine faydalı olduğundan, kış hastalıklarında, mide rahatsızlıkları ve boğaz ağrılarında etkili olur.

Udi hindi, doğal bir antibiyotik özelliğinden dolayı vücuttaki enfeksiyonlarla da savaşır. Uyku apnesi , burun tıkanıklığı hastalığını ve ağız kokusu sorununu da gideren bu şifalı bitki, tatlı ve keskin bir kokuya sahiptir.

Parfümlerde kullanılan udi hindi, çeşitli ülke ve inançlarda da tütsü olarak kullanılır. Yağından çok toz hali kullanılan udi hindi, çay olarak, bal ile beraber, maskesi yapılarak, suya damlatılarak, pekmez ile karıştırılarak kullanılabilir.

Udi Hindi Yağı Yapılışı?

Udi hindi, cam bir kavanoz içerisine bir çay bardağı kadar zeytinyağı ve iki çay kaşığı udi hindi tozu eklenmesi sonrasında, kavanozun kapağı kapatılır. Hazırlanan bu karışımın iki hafta boyunca güneş altında bekletilmesinin ardından kullanılmaya başlanılır.

 

Udi hindi yağı ne işe yarar?

Udi hindi yağı faydaları Peygamber Efendimiz tarafından da mucizevi etkileri ile önerilen bir doğal bitki yağıdır. Stresi önlemesi ile bilinen bu özel yağ, sakinleştirici ve uyku düzenleyici etkilere de sahiptir.

Udi hindi yağı niye yasaklandı?

Geçtiğimiz Haziran ayında Şişli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, CİMER’e gelen bir şikayetten ötürü bu özel bitkinin gıda şeklinde satışının yasaklandığını açıkladı. Yani daha öncelerde aktar ve bitkisel ürün satışı yapan firmalarca satılan bitki yağı artık sadece eczanelerde yağ şeklinde satılabilecek.

Udi hindi yağı nasıl kullanılır?

Udi hindi yağı faydaları ve zararları sıklıkla tartışılırken, bu özel bitki yağının fazla kullanımı da önerilmiyor. Udi hindi bitki yağından maksimum düzeyde fayda sağlamak için bir bardak suya birkaç damla eklemek yeterli olacaktır.

Udi hindi yağı cilde sürülür mü?

Bu özel bitki yağının toz halini bal ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken cilt doktorunuzdan ya da eczanenizden ölçü almayı unutmayınız.

Udi hindi yağı zararları nelerdir?

Her bitkisel ürünün fazla kullanımında olduğu gibi udi hindi kullanımı konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir. Çok sık kabızlık yaşayan birinin bu yağı alışkanlık haline getirmesi önerilmez. Çünkü bu özel bitkisel yağ, sindirim sistemini çok iyi bir şekilde çalıştırdığı için sürekli ishale ya da mide bulantısına neden olabilir.

Udi hindi yağı nasıl kullanılır İbrahim Saraçoğlu?

Udi hindi yağı faydaları Saraçoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilen bir bitkisel üründür. Saraçoğlu’na göre enfeksiyon hastalıkları ile savaşta önemli bir yere sahip olan bu yağ, boğazın yumuşamasını ve burun tıkanıklığı sorunun ortadan kalkmasını da sağlar.

Udi hindi yağı Ateş düşürür mü?

Birçok uzman tarafından ateş düşürücü etkisi olduğu belirtilen udi hindi, idrar yolları sorunları ile savaşmakta da etkilidir.

Udi hindi yağı günde kaç kere içilir?

Öncelikle 2 yaş altındaki çocukların udi hindi yağı kullanmamaları gerekmektedir. Çocuklar için günde 2 öğün şeklinde buruna 1 damla ve boğaza 3 damla şeklinde uygulanması önerilmektedir. Yetişkinler için ise 3 öğün şeklinde, 3 damla buruna ve 6 damla boğaza uygulanması tavsiye edilmektedir. Her ilaç ve bitkisel üründe olduğu gibi udi hindi yağı kullanmadan önce de mutlaka bir doktor tavsiyesi almak gerekmektedir.

Udi hindi yağı tadı nasıl?

Bu mucizevi bitkisel yağın tadı oldukça acıdır. Bu nedenle bal ya da pekmez ile kullanmak bu süreci çok daha katlanılabilir hale getirecektir.

Udi hindi yağı suya damlatılır mı?

Özellikle yetişkinler tarafından suya damlatılarak da tüketilen bu bitki yağı tadından dolayı bal ile daha çok tercih edilmektedir.

Udi hindi yağı kanser hastaları kullanabilir mi?

Udi hindi ve kanser hastalarının kullanımı ile ilgili herhangi bir bilimsel araştırma ya da uzman görüşü bulunmamaktadır. Bu özel bitki yağının fayda ve zararlarını bilen doktorlar, kendi takipleri altındaki hastalara, yine o hastaların durumlarına göre önerilerde bulunabilirler. Bu noktada kanser ve kronik rahatsızlıkları olan hastaların bitkisel yağ kullanımlarında doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Udi hindi kuranda geçiyor mu?

Mucizevi etkileri ile tüm dünyada tanınan udi hindi, Kur’an-ı Kerim’de Öd Ağacı şeklinde geçer.

Udi hindi yağının fiyatları ne kadar?

Günümüzde eczanelerde satışı yapılan bu bitkinin 100 ml’lik bir paketi 89 TL’ye satılmaktadır. Ayrıca bu bitkisel ürün, farklı gramajlarda ve markalarda farklı fiyatlarla karşımıza çıkabilmektedir.

Udi hindi yağı romatizmaya iyi gelir mi?

Kan dolaşımını hızlandıran bu bitki aynı zamanda romatizmal hastalıklar ile savaşta da öndedir.

Udi hindi hangi bölgede yetişir?

Doğu Asya topraklarının tanınan bitkisi udi hindinin ana vatanı Çin’dir. Peki, ülkemizde udi hindi bitkisi nerede bulunur? Türkiye’de udi hindi yetiştirmek isteyen kişiler bitkisel tedavi amacı gütmezken, bu mucizevi bitkiyi evlerinde süs olarak kullanmaktadır.

Udi hindi yağı kulaga iyi gelir mi?

Kulak tıkanıklıkları ve ağrısı ile savaşta da kullanılan bu bitki yağı uyku sorunu yaşayanlar için de önemli bir etkiye sahiptir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap