in

Üniversite Sınavına Ramak Kala Sınav Kaygısının Önüne Geçin

Ülkemizde artık neredeyse bütün gençlerin hayatında en az bir kere deneyimlediği üniversiteye giriş sınavına sayılı günler kala bir çok genci saran sınav kaygısının önüne nasıl geçebileceğimizi birkaç küçük tüyo ile göstermek isterim.

İlk olarak sınav adayları sınava az kaldı ve bugüne kadar azimle geldiğiniz için kendinize teşekkür etmelisiniz. Özellikle havaların ısınmasıyla çalışmayı bırakmaya kayan zihninize sahip çıkmalısınız. Sınav maratonunun belki de en önemli zamanlarına giriş yapmış bulunuyorsunuz, bu süreci nasıl yöneteceğiniz sınavınızın tüm sonucunu etkileyebilir. Bu süreç sizi 3-5 bin kişi ileriye de taşıyabilir geriye de.

Ne Yaptığının Farkında Olmalısın

Sabahlara kadar çalışıyorum ama hala kendimi geliştiremedim diyenlerdenseniz öncelikle gerçekten ne yaptığınızın farkına varın. Gerçekten ders mi çalışıyorsunuz yoksa vicdanınız rahatlasın diye masanın başında oturup kendinize yalan mı söylüyorsunuz. İnsan en çok ilerleme gerektiren süreçlerde kendisine yalan söylemeye meyillidir. Herkese çok çalıştığınızı söyleyip akşam eve geldiğinizde 3 saat dizi izliyor olmadığınızdan emin olun. Bu tür durumların önüne geçmenin en kolay yolu yaptığınız şeyleri not almaktır. Not aldığınız zaman kendinize ve çevrenize yalan söylemez,  eksiklerinizin ne olduğunu net bir şekilde görüp onlara yönelik önlemler alabilirsiniz.

Hiçbir Şey İçin Geç Değildir

Sınav maratonunda çoğu adayın yanlış düşündüğü bir konu da bu saatten sonra yetişmez algısı. Evet kimse son 5 haftada ileri matematiği bitiremez ama belirli konuları bitirebilir. Eksiğinizi tamamlamak için öncelikle neyin eksik olduğunu anlamanız gerekmektedir. Eğer bir derste komple eksiğim var anlayamıyorum diyorsanız o dersin en çok çıkan konularına yoğunlaşabilirsiniz. Eksik kapatmanın en önemli etkenlerinden birisi de parçalara ayırmak olabilir, bir dersi bütün olarak saatlerce çalışmak yerine konuları ve alt konuları çalışma programınızın aralarına serpiştirmek sizler için daha avantajlı olabilir.

Verimli Çalışmak

Verimli çalışmak dediğimiz kavram kişiden kişiye farklılık gösteren ama bu sürecin en önemli faktörüdür. Verimli olmadığı sürece binlerce soru da çözseniz sizin çok yararınıza olamayacaktır. Verimli çalışmanın temelinde size uygun olan ders çalışma stilini bulmanız yatıyor. Yazarak, okuyarak, şekillendirerek, öyküleyerek ve daha bir çoğu. Hangisinin sizin için en iyisi olacağına kendinizin karar vermesi gerekir. Ders çalışma stilinizi bulabildikten sonra atlamamanız gerek bir diğer önemli faktör ise soru çözüm stili. Herkesin bir konuyu anlama süresi ve kapasitesinin farklı olduğunu kabullenmelisiniz. “Arkadaşım 10 soru ile anlamış, ben neden 100 soru çözdüm hala anlamıyorum” tarzı düşüncelere girmeden konu üzerinde çalışmaya devam etmelisiniz. Bu konuda verebileceğim diğer bir tavsiye ise bildiğiniz bir konu üzerine 50 soru çözmektense yapamadığınız konu üzerine 10 soru çözmeniz sizin için daha yararlı olabilir.

Deneme Sınavları Sınavın En Önemli Adımıdır

Sınav yaklaştıkça çözdüğünüz veya girdiğiniz deneme sınavlarının önemi giderek artacaktır. Evde haftada en az bir deneme çözmenizi şiddetle önermekteyim. Kendi sınav yönetiminizin artık oturuş olması ve size avantaj sağlayacak adımlarınızın neler olduğunu artık kavramalısınız. Ülke genelinde yapılan deneme sınavlarına katılımınız kendinizi görmeniz açısından yararlı olacaktır. Lakin bu sınav sonuçlarının gerçek sınava olan yakınlığının garantisini size kimse veremez. O anki ruh haliniz, sorulara olan yatkınlığınız tüm sonucu belirleyebilir. Sorulara yatkınlık demişken çözmüş olduğunuz denemeler sizlere farklı soru çeşitlerini tanımada çok büyük katkı sağlayacaktır.

Gerçekçi Hedefler Koy

Bu süreçte hayal kırıklığı yaşamamanın en önemli önleyicisi kendi potansiyelinizin farkında olup gerçekçi hedefler koymaktır. Hayalinizdeki hedefe ulaşmak için çalışma şartlarınızı değerlendirip ona göre hareket etmelisiniz. Bir bölüm ve üniversite belirlemek her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Edindiğim tecrübeler ışığında net bir bölüm ve isim yerine belirli bir dilim belirlemek sizleri gelecek üzüntülerden koruyabilir.

Kendi Değerinin Farkında Ol

Arkadaşlarınız, akrabalarınız veya komşunuz kim olduğu mühim değil kendinizi kimse ile karşılaştırmayın. Hepimizin yapabilecekleri, yetenekleri, algısı, hırsı birbirinden farklıdır. Arkadaşınız günde 500 soru çözüyor diye siz 600 çözmek zorunda değilsiniz veya komşunuzun oğlu 1000. oldu diye siz 10. olmak zorunda değilsiniz. Kendi değerinizin farkına varın ve kendiniz dahil kimsenin sizi birisi ile karşılaştırıp kıyas yapmasına izin vermeyin.

Ve son olarak yaptığınız tüm çalışma ve verdiğiniz tüm emek öyle ya da böyle elbet karşılığını bulacaktır. Üniversite sınavına sayılı günler kala kendinize ve çalışmalarınıza olan inancınızı kaybetmeden sonuna kadar gidiniz. Sonucunuzun yüzünüzü güldürmesi dileğiyle.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sokak Sanatı ve Graffiti

Geçmeyen Kuru Öksürük Ve Boğaz Ağrısından Doğal Yollar İle Kurtulabiliriz