Yapay Zeka Dünyayı Değiştirecek Mi?

İnsansı Yapay Zekalı Robot

Son günlerde internette ve sosyal medyada ve devletlerin politikalarında sıklıkla zikredilen yapay zekanın gelecekte tüm dünyayı kuşatacağını şimdiden söyleyebiliriz. Yapay zeka ses, görüntü, hareket algılama, matematiksel işlemler yapma, insan gibi düşünecek muhakeme becerileri geliştirme gibi  akıllı ev teknolojilerine adapte olma gibi birçok işi bir yapay(sanal) zeka, robot üzerinden yapılmasını sağlar. Bu robot sizi dinler, anlar, size seçenekler sunar ve siz de bu seçeneklerden sizin için en doğru olanı bularak bu doğrultuda kararınızı verebilirsiniz.

Yapay zekayla birebir karşılaşmasak bile şu anda kullandığımız akıllı telefonların fotoğraf çekiminde kullanmaktayız. Bir fotoğraf çektiğinizde sizin için en uygun modda fotoğraf sunar ve manzarayı ve ışığı en uygun şekilde ayarlar. Gelecekte dünyayı robotlar yönetecek diye bilim kurgu filmleri yapıldı. Bu filmler gerçek olabilir. Bugün kullandığımız arama motorlarında bile bir yapay zeka sistemi mevcuttur ve bu sanal zeka sizin internet aramalarınızı, ilgilendiğiniz siteleri ve içerekleri takip eder ve bununla ilgili size seçenekler sunar. Bir teknoloji ürününü internette aradığınızda yapay zeka sizin ihtiyacınıza uygun ve en iyi fiyatlandırma seçeneklerini sizin için araştırıp listeler ve siz de kararınızı verirsiniz.

İnsansı Yapay Zekalı Robot

Yapay zeka bir bilgisayar sistemidir. Geçtiğimiz yılda Suudi Arabistan’da yapay zeka destekli insansı robot (Sophia)’a Suudi vatandaşlığı verildi. Özellikle Japonya ve Çin yapay zeka üzerine çok fazla çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizde de yapay zeka üzerine çok fazla araştırmalar yapılmaktadır. Okullarda robotik kodlama üzerine atölye sınıfları açılmaktadır. Görünen o ki önümüzdeki yüzyıllarda dünyayı şekillendirecek güç yapay zeka olacak gibi görünüyor.  Yapay zekanın kullanım alanı gelişmektedir ve günlük hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Robotik Kodlama ile Geleceğin Kodlarını Çocuklarımız Yazıyor!” isimli makalemizde ilginizi çekebilir.

Yapay Zeka Tehlikesi!

Yapay zeka her ne kadar hayatı kolaylaştırmak için kullanılacak gibi olsa da bunu fırsat bilen ülkeler, yapay zekayı bir silah olarak da kullanmak için girişimlerde bulunmaktadır. Şu an için böyle bir tehlike yoktur. Ancak ilerisi için ne olacağı kesin değildir. Şu anda uluslararası protokollerde yapay zekanın savaş için kullanılmamasına yönelik anlaşmalar bulunmaktadır ama bu anlaşma konusunda bir taahhüt yapılmamıştır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık