1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler

Yapay Zekâ İle Nereye?

Yapay Zekâ İle Nereye?

Teknolojik gelişmeler her geçen gün yayından fırlamış ok gibi hızla gelişmekte ve birçok tartışmayı da beraberinde getirmektedir. Bunlardan biri ise, en son insanın bilgi dağarcığına giren yapay zekâ kavramıdır. İnsanoğlu, son zamanlarda bilimsel teknolojinin öyle ya da böyle içinde olduğundan, yapay zekâ kavramı üzerine henüz çok fazla kafa yormuş değil. Oysa bilim insanları konunun içinde ve yapay zekâyı bütün ayrıntılarıyla incelemekte ve uzun uzun tartışmaktadır.

Yapay Zekâ Nedir?

Yapay zekâ, insan beyninin kısa sürede ulaşamayacağı her türlü yetenek, birikim ve donanıma sahip teknolojik sistemlerin bütünüdür. Yüklenen bilgilerle doğru orantılı olarak çalışır ve en akla yatkın olanını sunma becerisine sahip bu gelişmiş makineler, uzun vadede çok daha fazlasını yapabilecek kapasiteye sahiptir.

Geleceğin Meslekleri, Meslek Seçimi Yaparken Bu 10 Mesleği Mutlaka İnceleyin

Yapay Zekâyı Oluşturan Sistemler

Yapay Zekâ İle Nereye? |Teknolojik Gelişmeler

Yapay zekâ iki farklı sistemden oluşmaktadır. Biri, var olan bütün bilgilerin makineye yüklenmesi.( Machine Learning) diğeri ise, yüklenen verilerin mantıklı ve akla en yatkın verileri üretmesi. Yani mantık yürütmesi( Deep learning)

Machine Learning Nedir?

Tüm bilgisayar yazılım programları algoritma kullanılarak oluşturulur. Değişken girdiler ve sonuç. Algoritmadaki bütün işlemler girilen veriler üzerinden gerçekleştirilir. Bütün olasılıklar somut ve net olmalıdır. Veri bilim insanları, makineye yüklenen verilerin neyi ne kadar analiz edeceğini önceden belirler. Bunun sonucunda ise, algoritma öğrendiği verileri yeni yüklenen verilerle birleştirerek bir sonuç üretir. Görüntüleri algılama, tanımlanan dili konuşma, metin olarak üretme gibi diğer milyonlarca veriyi tarayarak veri bankasını kullanır ve korelasyonları tespit eder. Örneğin; büyük bir alışveriş mağazasında lahmacun alan kişiler genellikle yanında ayran da alıyor. Kasada ödeme yapılırken bu veriler üzerinden algoritma yazılıyor ve marketin raf düzenlemesinde lahmacunların yanına ayranlar yerleştiriliyor. Bu durumda market satışlarında artışa sebep oluyor. Machine Learning yapay zekâ teknolojisinde akıllara durgunluk verecek ölçüde bilgileri sunabilecek donanım içeriğine ve bilgilere sahip.

Deep Learning Nedir?

Deep Learning yani derin öğrenme, yapay zekâ teknolojisindeki ikinci ve son aşama olarak bilinmektedir. Görüntü, yüz tanıma, gördüğünü işleme, farklı dilleri işleme gibi daha birçok veriyi algılamasıdır. Yani yapay zekânın nörolojik kısmı olarak tanımlanabilir. Machine Learning ve Deep Learning birbirine benzeyene ancak birbirini tamamlayan sistemlerdir. Örneğin, Machine Learning’de ıspanak bitkisi bütün özellikleriyle tanıtılır. Deep Learning’de ise ıspanak bitkisini diğer bitkilerden ayırarak tespit eder.

Gelecekte Yapay Zekâ

Yapay zekâ kullanımı bugün en az düzeydedir. Ancak, yapay zekâ gelecekte, avantajlarının yanı sıra dezavantajlarının olacağı endişesi taşımaktadır. Bir yanıyla gelişmiş bir teknoloji ve üzerinde ciddi anlamda çalışılmaktadır.  Ancak diğer yandan, insan ve insan emeği ve insana özgü olan insani değerleri nereye koyacakları konusunda henüz net fikirleri oluşmuş değildir. Bilimsel, teknolojik ve ekonomik anlamda çok büyük getirisi olacağı kesinlik kazanmış yapay zekanın, uzun vadede insan emeğini yok edip işsizliğin büyük ölçüde tetikleneceği endişesi de taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir